02.03.2023

PROGRESĪVIE Ārlietu darba grupa pauž bažas par situācijas saasinājumu Izraēlā un Rietumkrastā

Atzīstot Izraēlas valstiskumu un suverenitātes apdraudējumu starptautiski atzītajās (1967.gada) robežās, PROGRESĪVIE Ārlietu darba grupa pauž bažas par situācijas saasinājumu Izraēlā un Rietumkrastā.
 
Darba grupa pauž atbalstu Izraēlas iedzīvotājiem (apmēram 100 000 katru nedēļu), kas dodas iknedēļas demonstrācijās pret valdības iniciatīvu, kas dod tiesības Knesetam noraidīt Augstākās Tiesas lēmumus. Turklāt tas notiek laikā, kad joprojām aktuāla ir korupcijas prāva pret Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu. Aptaujas rāda, ka 66% Izraēlas sabiedrības nepiekrīt šai valdības rīcībai.
Paužam atbalstu arī tām Izraēlas NVO, kas pauž satraukumu par Izraēlas valdības apmetņu politiku Rietumkrastā.
 
Nosodām jaunās Izraēlas valdības izvērsto jaunu apmetņu veidošanu Rietumkrastā, kā arī to apmetņu, kas uzskatāmas par nelegālām pat vadoties pēc Izraēlas likumiem, “legalizāciju” ar atpakaļejošu datumu. Atgādinām, ka starptautiskās tiesību normas kā pretlikumīgas klasificē visas Izraēlas apmetnes Rietumkrastā okupētajās teritorijās.
 
Satraucoša ir arī statistika par pastiprinātiem konfliktiem starp Izraēlas spēkiem un palestīniešiem Rietumkrastā – 2022.gads bijis nāvējošākais gads okupētajā Rietumkrastā kopš 2005.gada pēc ANO datiem un 2023. gada vardarbības tempi to jau pārsniedz.
 
 
Ārlietu darba grupa aicina Izraēlas valdību novērst briestošo apdraudējumu demokrātijai, saglabājot tiesu un likumdošanas varu neatkarību un līdzsvaru. Aicinām Izraēlas valdību neizvērst apmetņu būvēšanas politiku, kas liek šķēršļus divu valstu risinājumam, balstoties uz 1967. gada robežlīnijām pēc 1993.gada Oslo vienošanās.
Vienlaikus aicinām arī Palestīnas autonomiju veicināt demokrātiskas reformas, apkarot plaši izplatīto korupciju, kā arī stingrāk vērsties pret ekstrēmismu, kas apdraud civiliedzīvotāju dzīvības un konstruktīvu dialogu ar Izraēlu.
 
 
Pozīciju sagatavoja PROGRESĪVIE Ārlietu darba grupa Māra Graudiņa vadībā