28.03.2023

Demokrātijas un tiesiskuma sardzē – PROGRESĪVO darbi valdības pirmajās 100 dienās

Parlamentārajā demokrātijā konstruktīvas opozīcijas loma ir uzraudzīt valdību, lai novērstu tās iespējamo patvaļu un nekvalitatīvus lēmumus. Krišjāņa Kariņa otrās valdības pirmās 100 darba dienas parāda, ka ar šo uzdevumu PROGRESĪVIE veiksmīgi tiek galā.

Pirmkārt, PROGRESĪVIE sadarbībā ar kolēģiem valdībā un Rīgas domē novērsa iepriekšējā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša azartspēļu lobiju. Pateicoties mūsu neatlaidīgajam darbam, tika atbloķēts Rīgas teritorijas plānojums. Līdz ar to Latvijas galvaspilsētā varēs ieplūst ilgi gaidītās investīcijas. Piemēram, Grindex beidzot varēs sākt jaunas rūpnīcas būvniecību 100 miljonu eiro vērtībā, kamēr nekustāmo īpašumu attīstītāji varēs realizēt iepriekš iesaldētos projektus vairāk nekā 150 miljonu eiro vērtībā.

Otrkārt, neskatoties uz ierobežoto informācijas pieejamību, mēs intensīvi strādājām pie 2023. gada valsts budžeta projekta. Kopumā PROGRESIVIE iesniedza vairāk nekā 40 pārdomātus priekšlikumus budžeta likumam. Tajos mēs aicinājām ar papildu finansējumu atbalstīt mediķus, pedagogus, mūsu paralimpiešus, pilsonisko sabiedrību un citas ilgstoši nepietiekami finansētas sabiedrības grupas. Vairumā priekšlikumu kā finansējuma avotu norādījām, mūsuprāt, aizstājamus, nelietderīgus tēriņus budžeta projektā. Budžeta komunikācijā aktīvi iestājāmies pret valdošās koalīcijas ideoloģisko dogmātismu un stagnātisku taupības politiku krīzes un ekonomikas lejupslīdes laikā. Par spīti tam, ka visi mūsu priekšlikumi budžeta pieņemšanas laikā tika noraidīti, koalīcija īsi pēc budžeta apstiprināšanas atrada naudu mūsu priekšlikumu realizēšanai. Piemēram, Pasaules hokeja čempionāta licences finansēšanai un arī Latvijas dalības nodrošināšanai Eiropas Kosmosa aģentūrā. 

Treškārt, mēs turpinājām cīnīties par tiesiskumu. PROGRESĪVIE iestājās par visu Latvijas ģimeņu vienlīdzību un tiesisko aizsardzību, aktīvi iestājoties  par Civilās savienības likuma pieņemšanu. Turklāt mēs bijām vienīgie Saeimā, kuri prasīja izmeklēt Ogres mēra, Nacionālās apvienības valdes locekļa Egila Helmaņa aizdomīgo labvēlību pret Kremlim pietuvinātā un starptautiskajām sankcijām pakļauto Krievijas oligarhu Pjotru Avenu. Tāpat PROGRESĪVIE bija vienīgā partija, kura, sadzirdot Ukrainas bēgļu un sabiedrisko organizāciju lūgumus, atkārtoti iesniedza priekšlikumus par Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta pasākumu pagarināšanu līdz 2024. gadam.

Taču šī ir tikai maza daļa no padarītā. Mūsu komandas kopējo veikumu veido arī mūsu deputātu individuālais ieguldījums.

Tās ir rūpes par inovācijas un jaunuzņēmumu attīstību, ko realizējam mūsu  vadītajā Saeimas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijā, kas ir platforma visu iesaistīto pušu sadarbībai Latvijas inovācijas sistēmas attīstībā.

Tā ir arī parlamenta, sabiedrības un valdības uzmanības pievēršana autobusu pārvadātāju kartelim, nepietiekamajiem dzīves dārdzības krīzes atbalsta pasākumiem un šokējošajam Aizsardzības ministrijas iepirkuma skandālam. Tie ir arī progresīvi likumdošanas priekšlikumi valsts aizsardzības dienesta, enerģētikas, atkritumu apsaimniekošanas, veselības aprūpes finansēšanas un citās kritiski svarīgās jomās. Tā ir Latvijas ārpolitikas dimensijas stiprināšana, tostarp vadot Saeimas Eiropas lietu komisiju un veicinot dziļāku izpratni sabiedrībā par Eiropas integrācijas nozīmi un pilnvērtīgu Latvijas iespēju izmantošanu Eiropas Savienībā.

Visbeidzot, kā solījām Latvijas sabiedrībai priekšvēlēšanu laikā, PROGRESĪVIE parlamentā ienesuši to sabiedrības grupu balsis, kuru intereses līdz šim nav bijušas pilnvērtīgi pārstāvētas – no jauniešiem līdz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, no pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem līdz sabiedrības minoritātēm, kuru tiesības joprojām tiek ierobežotas. Mēs turpināsim nenogurstoši iestāties par modernu, iekļaujošu, eiropeisku un ekonomiski ilgtspējīgu Latviju.

 

Informāciju sagatavoja Iļja Kozins

Partijas PROGRESĪVIE preses sekretārs