Vispārējai cilvēktiesību deklarācijai – 70

10. decembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā Cilvēktiesību diena.

Šai dienā atceramies 1948. gada 10. decembri, kad tika pieņemta un pasludināta ANO Vispārējā cilvēktiesību deklarācija. Tās sagatavošanā vienoti darbojās atšķirīgu kultūru un tradīciju pārstāvji no dažādiem pasaules reģioniem, un šis dokuments pasludina ikviena cilvēka vispārējās, neatņemamās tiesības, kas ir vienādas visiem, neskatoties uz rasi, ādas krāsu, reliģiju, dzimumu, valodu, politisko un reliģisko nostāju, neatkarīgi no izcelsmes, īpašuma un sabiedriskā stāvokļa.

Šogad šim nozīmīgajam dokumentam aprit 70 gadu.

Šo 70 gadu laikā, pateicoties deklarācijas pamatvērtībām – vienlīdzībai, taisnīgumam un cieņai centieni likt pamatus taisnīgākas pasaules veidošanai ir bijuši ievērojami.

Tomēr šīs vērtības vēl aizvien nav pašsaprotamas pārāk daudziem cilvēkiem gan savās mājās, gan savas valsts teritorijā. Saskaņā ar ANO jaunākajiem datiem, vidēji ik dienu pasaulē 137 sievietes nogalina viņu partneri vai ģimenes locekļi.  Arī Eiropas Savienībā joprojām nākas skaidrot, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības.

“PROGRESĪVIE” šodien jo īpaši aicina pievērst uzmanību daudzkārtējiem cilvēktiesību pārkāpumiem Krievijas okupētajā Krimā, uzsverot, ka ar agresiju un ārvalsts teritorijas okupāciju tiek pārkāptas Ukrainas valsts pilsoņu pamattiesības un izaicinātas un apdraudētas viņu individuālās, pilsoņu un politiskās tiesības un brīvības.

 

“Galu galā, kur tad sākas vispārējās cilvēktiesības? Mazajās vietās, tuvu mājām – tik tuvu un tik mazās, ka tās nav saskatāmas nevienā pasaules kartē. (…)

Kamēr cilvēktiesībām nav nozīmes šeit, tām nebūs nozīmes arī nekur citur.
Bez saskaņotas pilsoņu rīcības, lai tās aizstāvētu tuvu savām mājām, mēs velti tieksimies pēc progresa plašākā pasaulē.”

E. Rūzvelta, viena no Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas autorēm

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *