Viens procents koalīcijas izredzētie

lati
Biedrība PROGRESĪVIE ir vērsusies ar iesniegumu pie visām Saeimas frakcijām, kurā aicina deputātus veikt nepieciešamās izmaiņas likumos, lai nepieļautu tā saukto „sociālā nodokļa griestu” atjaunošanu no nākamā gada 1. janvāra. Plānotās izmaiņas paredz, ka cilvēkiem, kuru gada kopējā darba alga pārsniegs 46 000 eiro, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) jeb sociālais nodoklis no ienākumiem virs šīs summas vairs nebūs jāmaksā.

Kā norāda biedrības vadītājs Ansis Dobelis – „Izrādās, ka īsto solīto un plaši reklamēto straujo darbaspēka nodokļu samazināšanu patiesībā izjutīs tikai aptuveni 1% strādājošo. Kamēr skolotājiem, medmāsām, ugunsdzēsējiem un līdzīga profesiju loka pārstāvjiem nāksies samierināties ar ienākuma nodokļa neapliekamā minimuma paaugstināšanu vien par 8 latiem, – lielo algu saņēmējiem koalīcijas sastrādātie nodokļu atvieglojumi sasniegs pat vairākus simtus latu! Tikai nav skaidrs, kādēļ ar šo „nevienlīdzības mazināšanas” soli savās uzrunās plaši nelepojas atbildīgie ministri un deputāti?”

Iesniegumā PROGRESĪVIE atgādina deputātiem, ka valsts kā vienu no šī brīža prioritātēm ir noteikusi nabadzības un sociālās nevienlīdzības samazināšanu: „Ņemot vērā, ka Latvijā – atšķirībā no vairākuma ES dalībvalstu – iedzīvotāju ienākumu nodoklim nav piemērotas progresīvas likmes, VSAOI griestu atjaunošana faktiski nozīmē Latvijas darbaspēka nodokļu sistēmas padarīšanu par izteikti regresīvu, tādējādi nevienlīdzību pat palielinot. Piemēram, cilvēks, kura ikmēneša bruto darba alga ir 4000 latu, pateicoties šīm izmaiņām, ik mēnesi iegūs teju 100 latu vairāk „uz rokas”; vēl lielāks būs šī darbinieka darba devēja ieguvums. Savukārt, skolotāji, medmāsas, pārdevēji un daudzi jo daudzi citi turpinās maksāt VSAOI no visiem saviem ienākumiem un nekādus atvieglojumus neizjutīs.”

Kā viens no iemesliem, kādēļ nepieciešams noteikt VSAOI griestus, šobrīd tiek minēts arguments, ka tas ļaušot noteikt ierobežojumus arī pensiju un pabalstu maksimālajam apmēram. Tomēr, neskatoties uz to, ka šobrīd VSAOI griestu nav, valsts jau ir noteikusi dažādus ierobežojumus vairākiem pabalstiem. Līdz ar to var secināt, ka nav obligāti jānosaka VSAOI iemaksu griesti, lai ierobežotu izmaksu apmēru no sociālā budžeta.

Vienam no ilgtspējīgas un veiksmīgas valsts nodokļu politikas, kā arī sociālās sistēmas stūrakmeņiem jābūt solidaritātes principam. Tas nozīmē, ka no samaksātajiem nodokļiem tiek nodrošinātas sabiedrības kopējās vajadzības, kā arī uzturētas un atbalstītas dažādas sabiedrības sociālās grupas. Ikvienas civilizētas sabiedrības pienākums ir sniegt atbalstu jaunajām ģimenēm, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bērniem, pensijas vecuma ļaudīm un citiem, kuriem īslaicīgi vai ilgstoši nav iespējas nodrošināt sev cilvēka cienīgu dzīvi. Tādēļ, veidojot valsts nodokļu politiku, nedrīkst to būvēt pēc principa – cik lielas iemaksas esi veicis budžetā, tik saņemsi no valsts atpakaļ; šādi sabiedrība nespēs funkcionēt. Tas apliecina, ka arguments „jānosaka VSAOI griesti, lai varētu noteikt maksimālo izmaksu griestus,” neiztur kritiku.

Pilns iesnieguma teksts atrodams ŠEIT!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *