Valsts, kurai rūp vājākie, krietnie un godīgie

PROGRESĪVIE ar aprēķiniem pierāda, ka sociāli droša valsts ir politiskās izvēles jautājums.

PROGRESĪVIE ir veikuši savas programmas fiskālās ietekmes aprēķinus, kas apliecina, ka sociāli atbildīga politika ir politisko izvēļu jautājums. Latvijas ekonomika un nodokļu bāze dod iespēju būtiski uzlabot veselības aprūpi, kā arī izveidot daudz spēcīgāku sociālās aizsardzības tīklu. Priekšnosacījums tam ir izvēlēties sociāli atbildīgu politiku kā politisku mērķi un cīnīties par nodokļu nomaksas taisnīgumu. Abos jautājumos pie varas esošajām partijām nav bijusi pietiekama politiskā griba.

PROGRESĪVIE bija viena no sešām partijām, kas iesniedza savus aprēķinus izvērtēšanai Fiskālās disciplīnas padomē.

Izdevumu prioritātes

PROGRESĪVO politiskais mērķis ar lielāko fiskālo ietekmi ir veselības aprūpes izdevumu palielināšana līdz 8% no IKP. Aprēķini apliecina, ka šo mērķi ir iespējams sasniegt 2024. gadā.

Veselības aprūpes pakalpojumu nepieejamība ir viens no lielākajiem nevienlīdzības riskiem jebkurā sabiedrībā. Veselības riski ir individuāli ir grūti paredzami, tie skar plašāku ģimenes loku un indivīda dzīvesgājumu kopumā.

Tāpēc pasākumi kvalitatīvas veselības apdrošināšanas nodrošināšanai ir uzskatāmi par īpaši būtiskiem nevienlīdzības mazināšanai.

PROGRESĪVO plāns paredz veselības aprūpes finansējuma palielinājumu par 200 miljoniem jau 2019. gadā, 400 miljoniem — 2020. gadā, 700 miljoniem — 2021. gadā un 900 miljoniem — 2022. gadā.

Pacientu līdzmaksājumus starptautiskie un vietējie eksperti uzskata par vienu lielajiem veselības aprūpes pieejamības šķēršļiem. PROGRESĪVIE paredz pakāpenisku atteikšanos no pacientu līdzmaksājumie, kas 2019. gadā izmaksātu papildus 10 miljonus 2019. gadā un attiecīgi pa 10 miljoniem vairāk katru gadu līdz 40.miljoniem 2022. gadā.

Otra PROGRESĪVO sociālās politikas prioritāte ir garantētā iztikas minuma noteikšana atbilstoši starptautiski atzītiem nabadzības standartiem, kas atbilstu aptuveni 40% no ienākumu viduspunkta Latvijā. Šo pasākumu uzsākšana pēc PROGRESĪVO rīcības plāna būtu fiskāli pakāpeniski iespējama, sākot jau ar 2020. gadu.

Ieņēmumu prioritātes — godīgais nedrīkst būt muļķis

PROGRESĪVIE par prioritāti izvirza nodokļu nomaksas taisnīgumu, pārtraucot konkurences kropļošanu, ko veic nodokļu krāpnieki.

No vienas puses tas nozīmē administratīvā sloga samazināšanu un atbalstu ienākumu legalizēšanai. No otras puses PROGERSĪVIE vēlas fokusēt valsts resursus uz PVN izkrāpšanas shēmu izskaušanu, nodokļu bāzes paplašināšanu un nodokļu progresivitāti. Tādējādi PROGRESĪVIE jau 2019. gadā vēlas papildus valsts kasē iegūt 313 miljonus eiro.

PROGRESĪVIE arī uzskata, ka darba ņēmēju nodokļu sloga samazināšanai un zemāko ienākumu kāpināšanai būs būtiska atdeve uz iekšējo patēriņu, attiecīgi veidojot pastarpinātu pozitīvu efektu uz valsts nodokļu ieņēmumiem.

PROGRESĪVO priekšsēdētājs un Ministru prezidenta amata kandidāts Roberts Putnis uzsver, ka «nodokļu iekasējamības rādītāji Latvijā ir salīdzinoši zemi. Tas izriet no pie varas esošo partiju nevēlēšanās nopietni iestāties par nodokļu taisnīgumu un godīgais uzņēmējs un darba ņēmējs Latvijā tiek atstāts muļķa lomā.»

Potenciālie finanšu avoti ir reversā PVN izmantošanas paplašināšana, nopietna ēnu ekonomikas apkarošana kopumā un patiesa progresīvā nodokļa ieviešana, nosakot vienlīdzīgu ienākuma nodokli gan darba ņēmējiem, gan ienākumiem no kapitāla.

Pēc ekonomistu aprēķiniem šobrīd valsts ienākumiem secen aiziet aptuveni 400 miljonu eiro no neieņemtā PVN (Latvijā tas ir katrs 5.eiro, kamēr Igaunijā tikai katrs 10.eiro).

Tāpat papildu ieņēmumi netiek gūti no akcīzes nodokļa, nelegālās nodarbinātības un neefektīvas nodokļu iekasēšanas. Šobrīd Latvijā nodokļi veido 28% no ekonomikas apjoma, lai gan vidējais rādītājs būtu pie 40% līdz pat 50% no IKP. Tāpat būtisku pienesumu valsts ieņēmumiem dotu progresīvā nodokļa iekasēšana no kapitāla ienākumiem.

Lejuplādē aprēķinus ŠEIT.

1 reply to Valsts, kurai rūp vājākie, krietnie un godīgie

  1. pirmkārt likvidējiet nodokļu nemaksātāju firmas-ir tik daudzas,kas daļu maksā uz rokas un tikai oficiālo likumīgi-tad arī radīsies naudiņa daudzkam un varēs -gan medicīnu,gan izglītību nodrošināt,kamēr mums ir bardaks ar nodokļu iekasēšanu tikmēr kārtības nebūs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *