Valstij jāaizstāv savi darbinieki, ne tikai savi uzņēmumi

PROGRESĪVIE uzskata, ka atsevišķu valsts uzņēmumu rīcība ir nonākusi klajā pretrunā ar valdības kritērijiem krīzes atbalstam.

Kamēr valdība lemj par atbalstu dīkstāves periodā, vairākās valsts akciju sabiedrībās un valsts iestādēs plānotas masveida atlaišanas, kas tiek veiktas bez vienošanās ar arodbiedrībām. PROGRESĪVIE uzskata, ka šobrīd sevišķi svarīgi saglabāt darbavietas un valsts uzņēmumiem jārāda piemērs sociāli atbildīgai uzņēmumu pārvaldībai.

A/S “Air Baltic Corporation” (“airBaltic”), kurā Latvijas valstij pieder 80.05% akciju un kurai jau sniegts valsts atbalsts, martā pieteica 700 darbinieku atlaišanu “airBaltic” grupas uzņēmumos un no 14. aprīļa to uzsāka īstenot. Turklāt 2020. gada 1. janvārī “airBaltic” likvidēja pilotu nodaļu, pārceļot pilotus uz apakšuzņēmumu A/S “Aviation Crew Resources”, kur pilotiem daļu ienākumu maksā dividendēs, tādējādi samazinot darbinieku sociālo aizsardzību. 

PROGRESĪVIE uzskata, ka šajā situācijā masveida darbinieku atlaišana nav pieņemama – valstij ir jāaizstāv ne tikai savi uzņēmumi, bet arī savi darbinieki. Valsts nedrīkst pieļaut, ka tās uzņēmumi kļūst par sociālās nevienlīdzības un bezdarba veicinātājiem Latvijā.    

Pašreizējā situācija ir dubultmorāles piemērs. VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme medijos audzina darba ņēmējus izvēlēties strādāt uzņēmumos, kas ir godīgi, sociāli atbildīgi un maksā nodokļus, taču valsts uzņēmumos šādi principi netiek īstenoti. “airBaltic” jau gadiem ir licis saviem darbiniekiem optimizēt nodokļu nomaksu, izvēloties “netradicionālas” nodokļu nomaksas formas. Šāda pārvaldība nedrīkst turpināties,”

saka Mārtiņš Kossovičs, PROGRESĪVIE valdes loceklis.

PROGRESĪVIE arī uzskata, ka atbalsts valsts akciju sabiedrībām ir jāsniedz, lai nodrošinātu ilgtspējīgu attīstību, taču atbalsts nedrīkst būt beznosacījumu. Valsts atbalsta saņemšanai ir jābūt atkarīgai no uzņēmuma ietekmes ilgtermiņā: attieksmes pret darbiniekiem un to pārstāvjiem, kā arī darbavietu saglabāšanas, attieksmes pret vidi, un godprātīgas nodokļu nomaksas Latvijā, bez negatīvas ietekmes uz darbinieku sociālo aizsardzību.

1 reply to Valstij jāaizstāv savi darbinieki, ne tikai savi uzņēmumi

  1. “.. un valsts uzņēmumiem jārāda piemērs sociāli atbildīgai uzņēmumu pārvaldībai.” Pilnīgi piekrītu, jo vairāk tādēļ, ka privātfirmas par savējiem cīnās kā lauvas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *