Valdībai jānosaka sociālā atbalsta minimumu

Lai vīrusa izraisīto krīzi nepārvērstu sociālajā krīzē, partija “PROGRESĪVIE” aicina valdību lemt par sociālā atbalsta minimumu, kas jānodrošina ikvienam Latvijas iedzīvotājam. 

Valdības piedāvātais dīkstāves atbalsts izslēdz ļoti daudzas strādājošo grupas, un sociālā atbalsta trūkums kopumā atstāj bez palīdzības daudzus iedzīvotājus.

Valdībai jābeidz šķirot iedzīvotājus un jāsniedz atbalsts visiem, kam tas nepieciešams. Latvijas iedzīvotājiem zemo algu un nesamērīgā nodokļu sloga dēļ, ir ļoti mazi vai pat neesoši uzkrājumi. Šajā krīzes situācijā valdības pienākums ir parūpēties, lai neviens valsts iedzīvotājs nepaliek bez ienākumiem,” uzsver Antoņina Ņenaševa, partijas PROGRESĪVIE līdzpriekšsēdētāja.

2018. gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 434 tūkstoši jeb 22,9% iedzīvotāju. Nabadzības riskam 2018. gadā bija pakļautas 26,2% ģimenes ar vienu pieaugušo un bērniem un 16,7% daudzbērnu ģimenes ar diviem pieaugušajiem un trim vai vairāk bērniem. Vecuma grupā no 50 līdz 64 gadiem, 2018. gadā nabadzības riskam bija pakļauti gandrīz katrs ceturtais (24,6%).

PROGRESĪVIE uzskata, ka liedzot iedzīvotājiem nepieciešamo atbalstu, Latvija ir sociālas krīzes priekšā un aicina pieņemt valsts “atbalsta grozu”, kas nodrošinātu iedzīvotājiem iespējas normāli izdzīvot šo periodu. 

PROGRESĪVIE uzskata, ka nepieciešams piešķirt dīkstāves atbalstu visiem iedzīvotājiem, kuriem COVID-19 dēļ ir ievērojami kritušies ienākumi, tai skaitā pašnodarbinātajiem, MUN maksātājiem un autoratlīdzību saņēmējiem. Atbalstu jāpiešķir arī tad, ja saglabāta daļēja saimnieciskā aktivitāte vai ienākumi. Pārāk stingru kritēriju dēļ šāds atbalsts joprojām nav pieejams pilnīgi visiem no minētajām grupām. 

Lai atbalstītu ģimenes ar bērniem, kurām objektīvi ir palielinājušies izdevumi un vienlaikus daļai arī samazinājušies ieņēmumi, piešķirot universālu pabalstu krīzes pārvarēšanas periodā, tas ir, 50 EUR mēnesī par bērnu neatkarīgi no vecāku nodarbinātības.

PROGRESĪVIE aicina arī atvieglot hipotekāro kredītu brīvdienas, paredzot gan pamatsummas, gan procentu maksājumu atlikšanu, un atlikt komunālos maksājumus krīzes pārvarēšanas laikā bez soda procentu aprēķina.

PROGRESĪVIE atgādina, ka valdība iepriekš nav radusi sistēmisku risinājumu ne ēnu ekonomikas mazināšanai, ne to darbinieku aizsardzībai, kuri saņem “aplokšņu algas”.

Lai gan 2020. gada budžets dēvēts par “vēsturiski lielāko”, jau pirms tā pieņemšanas PROGRESĪVIE norādīja, ka šis budžets pakļauj nabadzības riskam daudzus Latvijas iedzīvotājus.

3 replys to Valdībai jānosaka sociālā atbalsta minimumu

  1. Derētu padomāt arī par atbalsta palielināšanu visu grupu invalīdiem un to tuviniekiem, kā arī asistentiem.

    1. Sveiki, nebijām pamanījuši šo jautājumu. Šobrīd ar speciālistiem diskutējam par ārkārtas pamatienākuma iespējām īpaši šim laikam. Izskatās, ka politisko atbalstu vieglāk iegūt iniciatīvām, kas ir mērķētas noteiktām grupām, piemēram, bērnu vecākiem, mediķiem vai bez darba palikušajiem – tad tie paši līdzekļi var sasniegt vairāk un dot ilgtermiņa labumu. Bet jebkurā gadījumā būtu vērts sagatavot visu nepieciešamo šādam atbalsta veidam (apkopot datubāzes, bankas kontus utt.), jo situācijai pasliktinoties tas var būt noderīgs rīks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *