Brīdinām: Valdība būtiski ierobežos darba ņēmēju tiesības

PROGRESĪVIE brīdina, ka valdība virza darba ņēmēju tiesības būtiski ierobežojošu Darba likumu grozījumu projektu, kas paredz samazināt piemaksu par virsstundām. Valdības priekšlikums paredz, ka piemaksa par virsstundām tiks samazināta uz pusi (50% apmērā 100% vietā), ja nozarē būs panākts koplīgums, kurš nosaka būtiski lielāku algu nekā valstī noteiktā minimālā alga. Tāpat nepieņemams ir priekšlikums, ka darbinieka atlaišana vairs nebūs saskaņojama ar arodbiedrību, ja attiecīgais darbinieks nebūs bijis tās biedrs vismaz 6 mēnešus.

PROGRESĪVO ieskatā virsstundu apmaksas izmaiņas ir nepamatotas, jo pārceļ uzņēmēja personāla plānošanas un pieprasījuma prognozēšanas risku uz darba ņēmējiem. Darba likuma mērķis ir noteikt robežas darba vides un darba laika organizēšanā tādā veidā, lai darba devējs nevis ekspluatētu darbiniekus maksimālā virsstundu darbā, bet lai pieņemtu darbā pietiekamu darbinieku skaitu.

PROGRESĪVIE uzskata, ka plānotie grozījumi arī būtiski samazinās arodbiedrību nozīmi, jo paredzēs, ka darbinieku atlaišanas saskaņošana ar arodbiedrību ir nepieciešama tikai tad, ja attiecīgais darbinieks vismaz 6 mēnešus ir bijis tās biedrs. Attiecīgi valdība ierobežos principu, kas šobrīd paredz jau tā ļoti ierobežotu darba ņēmēju pārstāvju līdzdalību personāla plānošanā un būtiski vājinās jau tā vājās Latvijas arodbiedrības.

PROGRESĪVIE norāda, ka plānotie grozījumi padarīs Latvijas darba tirgu vēl nepievilcīgāku Latvijas darba ņēmējiem un veicinās kvalificētā personāla aizplūšanu uz labāk organizētiem un sociāli drošākiem darba tirgiem Eiropas Savienībā.

PROGRESĪVO valdes locekle Dace Kavasa uzsver, ka “līdzīgi kā nodokļu nemaksāšanu nevar apkarot, padarot veselības sistēmu nepieejamu neparedzamam cilvēku skaitam, tāpat pienācīgas samaksas veicināšanu strādājošiem un ēnu ekonomikas apkarošanu nevar panākt ar virsstundu samaksas samazināšanu.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *