V. Kleinbergs: Tautai jāzina savi varoņi

Viesturs Kleinbergs, PROGRESĪVIE valdes loceklis un Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas vadītājs

Jau 2016. gada rudenī toreizējais labklājības ministrs Jānis Reirs asi cīnījās par to, lai nabadzīgākos cilvēkus padarītu vēl nabadzīgākus un ieviestu obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas no minimālās algas pilnīgi visiem strādājošajiem – pat ja viņi strādā tikai dažas stundas nedēļā.

Šāds regulējums jau 2015. gadā (starp citu, arī budžeta likumprojektu paketē) tika iegrozīts lielā steigā, neizdiskutējot ar plašāku sabiedrību. Toreiz, apvienojoties daudzām organizācijām – gan nevalstiskajām organizācijām, grāmatvežu apvienībām, mazajiem uzņēmējiem u.c. –, pēdējā brīdī Saeimas komisijā izdevās šo murgu apturēt. Toreiz Reirs pat nekautrējās vairākas reizes medijos publiski melot un, lai panāktu savu, biedēt sabiedrību un maldināt valdības kolēģus, ka, ja šādu regulējumu neatstās, jau 2019. gadā sociālās apdrošināšanas budžets būs ar mīnusa zīmi.

Šie melīgie apgalvojumi gan nu jau bijušajam labklājības ministram, bet tagad finanšu ministram Reiram, sākoties Covid krīzei, neliedza lielīties, ka tik stabilā situācijā ar speciālo budžetu kā tagad mēs neesam bijuši nekad, un tāpēc varam nevis palīdzēt dīkstāvē esošajiem, bet ar nosaukumu “sociālā palīdzība” palielināt Satiksmes ministrijas pārraudzībā esošajām kapitālsabiedrībām pamatkapitālu teju par pusmiljonu. Kā saka, nav jau žēl!

Taču Reirs nav gatavs atkāpties no iecerētā un vienlaikus ar nodokļu sloga samazināšanu lielajām algām, kas, šķiet, nākamgad samazinās budžeta ieņēmumus par apmēram 41 miljonu, finanšu ministrs kopā ar Kariņa kungu ir gatavi uz ceļiem nospiest jau tā no pandēmijas cietušos cilvēkus.

Viesturs Kleinbergs: Finanšu ministrs Reirs ir gatavs uz ceļiem nospiest jau tā no pandēmijas cietušos cilvēkus.Click To Tweet

Nevis lai radītu sistēmu, kas Valsts ieņēmumu dienestam ar vienu pogu ļautu izķert fiktīvos mikrouzņēmumus (un to tiešām tik vienkārši var), tiek iznīcinātas visas iespējas cilvēkiem, kuriem nav paveicies vai nav vēlmes pelnīt daudz, darīt to legāli. Turklāt jāpateicas sabiedrotajai Ramonai Petravičai un Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniecei Janai Muižniecei, kuras acīmredzot nav spējušas valdības partneriem no Jaunās Vienotības paskaidrot, kas ir un kas nevar būt sociālo dienestu un sociālo darbinieku kompetence un uzdevumi, tādēļ valdība šobrīd plāno nodokļu administrešanas jautājumus uzticēt sociālajiem dienestiem.

Lai skaidrāks top visiem, kuri nav saistīti ar šo jomu, Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 1. panta 18. apakšpunkts nosaka, ka sociālais dienests ir pašvaldības izveidota iestāde, kas sniedz sociālo palīdzību, organizē un sniedz sociālos pakalpojumus pašvaldības iedzīvotājiem. Tātad šāds Labklājības ministrijas priekšlikums ir ne tikai nekompetents, bet arī pretlikumīgs.

Sākot darbu Rīgas domē un uzņemoties vadīt Sociālo jautājumu komiteju, es zināju, ka liela mana darba daļa būs izglītojošais un skaidrojošais darbs. Zināju, ka man būs jāizglīto kolēģi domē, kuri līdz šim nav bijuši saistīti ar sociālo jomu, par tās nozīmīgumu, zināju, ka man daudz būs jāskaidro, kādēļ ir vajadzīgi kvalitatīvi sociālie pakalpojumi, jo īpaši preventīvie, un kādēļ sociālajiem darbiniekiem ir jāmaksā cilvēkcienīgas algas.

Taču es tiešām nenojautu, ka man, iespējams, visu Rīgas un arī Latvijas sociālo darbinieku vārdā būs jāiet pie Petravičas kundzes vai uz Saeimas budžeta komisiju un jāstāsta, ka sociālie darbinieki nav nodokļu administratori un sociālos darbiniekus nedrīkst izmantot kā bezmaksas vairogu, lai radītu administratīvus šķēršļus cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ pelna mazāk nekā minimālo algu, prasīt nodokļu atvieglojumus! 

To, ka vienkārši var būt objektīvi apstākļi (jāaudzina bērni, ir invaliditāte, tuvumā nav darbvietu u.c.), kuru dēļ cilvēkiem iznāk pelnīt mazāk, laikam jau nav pat vērts vairs skaidrot, jo diez vai šie, nebaidīšos teikt, nekompetentie tautas ienaidnieki to vispār vēlas saprast. “Cienījamie” ministri, gaidiet ciemos sociālos darbiniekus!

Izlasi citus akcijas rakstus:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *