Uzrunājot arodbiedrības

Mana uzruna Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) kongresā – tajā uzstājos, paralēli aktīvajai darbībai arodbiedrībā būdams vēl arī LBAS Jaunatnes padomes priekšsēdētāja vietnieks.

Grieķijā notiek masu nemieri. Latvijā valda Valdis un drūms miers… Anglijā streikos protestē divi miljoni cilvēku. Tik cilvēku, cik Latvijā vairs nemaz īsti nevar saskaitīt! Latvijā ir miers! Mans jautājums ir, kāpēc pie mums ir izveidojusies šāda mūžīgā miera situācija.

Tai pat laikā tiesu zālēs, varas koridoros un uzņēmumu gaiteņos darbinieku tiesības plašāk nedzirdami, bet aktīvi aizstāv vairāki desmiti arodbiedrību pārstāvju. Notiek starptautiski semināri un tikšanās. Tiek veidota “lielā” politika Latvijā, Eiropā, pasaulē. Bet kāpēc  joprojām mūs nepamet šī sajūta, ka te ir mūžīgais miers?

“Lielā politika” – tas ir interesanti, bet, lai kļūtu par šīs politikas nopietniem veidotājiem, mums, arodbiedrību biedriem, ir ne tikai jāskatās uz politiķu vairāk vai mazāk apaļajiem ģīmjiem, bet arī jākopj un jāveido jauna, aktīva paaudze, kuras vērtības sakņojas demokrātijā un līdzatbildībā. Paaudze, kura spēs un gribēs iestāties ne tikai par savām personiskajām interesēm, bet strādās arī savu līdzpilsoņu labā.

Tieši tādēļ es jums pastāstīšu par LBAS Jaunatnes padomi un tās ietekmi uz arodbiedrību darbu. Es jums pastāstīšu tikai par dažiem no paveiktajiem darbiem un rezultātiem, ko organizācija ir paveikusi, un cilvēkiem, kas to ir paveikuši. Kas pierāda, ka šāda iekšēja aktīvu un garā jaunu cilvēku apvienota darbība spēj dot  arodbiedrībām ļoti daudz.

LBAS jauniešu organizācija tika izveidota izveidota 1997. gada 27. novembrī. Tā ir moderni un progresīvi domājošu cilvēku kopa. Aktīvu darbību organizācija kā tāda atsāka pēc ilgākas aizmirstības pusotru gadu atpakaļ, kad patreizējā LBAS vadība nolēma aktīvāk atbalstīt šādas iekšējas aktīvas LBAS apakšorganizācijas darbu. Padomei tika piesaistīti koordinatori, kas palīdzēja padomes ideju realizācijā. Tika piesaistīti arī līdzekļi vairāku labu ideju realizācijai.

Piemēram, tikai pateicoties LBAS biroja aktīvai sadarbībai ar Jauniešu padomi, bija iespējams noorganizēt starptautisku forumu – jauniešu dienu “Arodbiedrība ir Tava iespēja – tiesību un drošības garants”, kurā piedalījās vairāk kā 80 jauniešu.

Īpašu paldies šajā brīdī par lieliskā pasākuma organizēšanu vēlos teikt LBAS darbu koordinētājai Ievai Freibornei. Protams, paldies arī LBAS vadībai, kas neizpalika ar savu atbalstu. Forumā tika pārrunātas jauniešiem aktuālas tēmas un, kas ir pats svarīgākais, – foruma ideju talkā jaunieši tika iesaistīti arī arodbiedrību darba attīstībā. Ideju talkas rezultātā radās lieliskas domas, kā uzlabot arodbiedrību redzamību un pievilcību jaunāka gājuma darbinieku vidū.

Kā piemērus labajām idejām varu minēt aktīvas sociālo tīklu izmantošanas iespējas, tēla uzlabošanu, sabiedrības iesaistīšanos arodbiedrību darbā, skolas programmas papildināšanu ar priekšmetu par darba tiesībām.

Es uzskaitīju tikai dažus piemērus idejām un darbiem, kurus spēj paveikt vai radīt Jauniešu padome. Sīkāk par šīm idejām var uzzināt, izlasot jauniešu foruma atskaiti LBAS birojā. Starp citu, tajā ir atrodamas daudz labas domas, kuras neienāktu prātā ne man, ne, manuprāt, vairākumam klātesošo, kas ir mana vai vecāka gadagājuma.

Jaunieši piedalījās tīrības talkās, palīdzot sakārtot Brīvdabas muzeju. Piedalījās dažādos arodbiedrību pasākumos visā Latvijā. Arī klips, kurš tika parādīts kongresa sākumā, ir jauniešu izdomāts un kopā ar LBAS biroju veiksmīgi uzfilmēts.

Tas ir īsi par Jauniešu padomi, kura ir iesākusi savus otrās jaunības pirmos soļus, tomēr jauniešu organizācijas darbs ir tieši saistīts ar biroja un tā vadības mērķiem un stratēģiju.

Organizācija, kas rūpējās par jaunu biedru piesaisti un to iesaistīšanu savā darbā, ir daudz spēcīgāka un interesantāka. Ar patreizējās LBAS vadības palīdzību arodbiedrību varenais kuģis ir izgājis no sabiedrisko attiecību mūžīgā miera ostas – un, tā turpinot darbu, domāju, liks noticēt mūsu spēkiem ne tikai haizivs vēderiem un jūras lāčiem, bet arī mums pašiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *