Tiekoties ar ekonomistu Džefriju Sommersu

Sadarbībā ar biedrību “Atjaunotā Latvija” PROGRESĪVIE tikās ar pasaulslaveno ekonomistu Džefriju Sommersu, kurš ir Viskonsinas-Milvoki universitātes asociētais profesors un vieslektors Stokholmas ekonomikas augstskolā. Tāpat Džefrijs Sommers ir RTFL (Reform Task Force Latvia) dalībnieks un Latvijas ekonomikas atdzīvināšanas plāna „Atjaunotā Latvija” līdzautors. Sarunā piedalījās biedrības PROGRESĪVIE valdes priekšsēdētājs Ansis Dobelis un valdes loceklis Ilmārs Gromuls. Tikšanos organizēja Armands Strazds, biedrības “Atjaunotā Latvija” priekšsēdētājs.

informāciju sagatavoja Ilmārs Gromuls

Uz jautājumu, kā Dž. Sommers aprakstītu pašreizējo ekonomisko situāciju Latvijā, ekonomists atbildēja, ka šobrīd valda īpatnēja situācija. Latvijas valdība aizstāv viedokli, ka Latvijā ir sākusies ekonomiskā izaugsme. Tomēr, Dž. Sommers norāda, ka piecu procentu IKP izaugsme ne tuvu nav izkļūšana no krīzes.

Ekonomika šobrīd drīzāk atrodas stagnācijas periodā. Tā vai nu veiksmīgi atkopsies, vai sāksies krīzes otrais posms. Ņemot vērā šo apstākli, ekonomika ir īpaši jutīga pret nepārdomātiem lēmumiem, kurus aktīvi un ar reliģisku pārliecību turpina pieņemt pie varas esošā neoliberālā valdība.

“Latvija šobrīd atrodas šķīstītavā,” DŽ. Sommers komentē situāciju, turpinot valdības darbu salīdzināt ar reliģisko pārliecību. “Tā ir kā citā ēteriskā pasaulē, kas atrauta no reālās ekonomikas. Latvijas ekonomika, piekopjot šādu politiku, šobrīd nevar gūt labumu nedz no valūtas kursa fleksibilitātes, nedz eiro ieviešanas.”

Šāda lēmumu pieņemšanas metode – turoties pie teorētiskiem pieņēmumiem un nemeklējot Latvijas attīstībai piemērotāko risinājumu – nav pieņemama arī PROGRESĪVO pārstāvjiem, kas piedalījās diskusijā. Iestāšanās eirozonā nav nepieciešama principa pēc, ja tā ir jāveic, tad tikai pārdomāti, brīdī, kad Latvijas ekonomika būs atlabusi un salīdzināmi līdzīgos spēkos ar spēcīgākajām eirozonas valstīm. Valstis, kas iestājušās eirozonā ar vāji attīstītu ekonomiku, nav guvušas būtiskus panākumus un smagi cietušas pēdējās krīzes laikā.

Latvijas ekonomikas veiksmīga nākotne ir atrodama pārdomātā un demokrātiskā lēmumu pieņemšanā. Iestāšanās eirozonā nav jāpieņem sasteigti, bet pragmātiski, iespējams, pat atliekot iestāšanās laiku. Demokrātiskās debatēs ir jāpieņem izsvērts lēmums par Latvijas nākotni, kā vienu no iespējam piemērojot efektīvu mazo izmaksu politiku un rūpniecības attīstību. Valūtas svārstību rezultātā iedzīvotāju interesēm ir jābūt pārākām par ekonomiskajām, nepiemērojot iedzīvotājiem nesamērīgas saistības un nepieļaujot dzīves līmeņa samazināšanos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *