Sociāli liberāla alternatīva?

Šodien notika partijas PROGRESĪVIE un politiskās partijas «Kustība «Par!»» tikšanās, lai apspriestu turpmāko sadarbību. Partijas PROGRESĪVIE priekšsēdis Māris Graudiņš uzsvēra, ka PROGRESĪVIE politisko partiju «Kustība «Par!»» vērtē kā savu ideoloģiski tuvāko sadarbības partneri. Partijas PROGRESĪVIE valdes priekšsēdētājs Māris Graudiņš atkārtoti aicināja «Par!» uz ciešāku sadarbību, ievērojot ļoti ierobežoto laiku līdz vēlēšanām. Partijas PROGRESĪVIE ieskatā «Par!» un PROGRESĪVIE var veidot sociāli atbildīgu un sabiedriski liberālās vērtībās balstītu kodolu politiskajai alternatīvai 13. Saeimas vēlēšanās: «PROGRESĪVIE un «Par!», ejot kopā, var nodrošināt spēcīgu vilkmi Eiropas liberāli demokrātiskās vērtībās balstīto politisko spēku konsolidācijai un mobilizācijai. Tas ir jādara Latvijas attīstības vārdā.»

Vienlaikus abas partijas atzina, ka aktīvu abu partiju sadarbību ierobežoja un ierobežo apstāklis, ka partija «Kustība «Par!»» faktiski ir ceturtā valdības koalīcijas partija. Partija PROGRESĪVIE jo īpaši kritiski vērtē valdošās koalīcijas darbu nevienlīdzības mazināšanā, nodokļu, ekonomiskajā un veselības aprūpes politikā. Kā ārpusparlamenta opozīcijas politiskais spēks partija PROGRESĪVIE iestājas par sociāli atbildīgu demokrātiju. Ar iestāšanos iesniegumu Eiropas Sociāldemokrātu un sociālistu partijā politiskā partija PROGRESĪVIE iezīmē sevi kā kreisi sociālistisku politisko kustību.

Arī Daniels Pavļuts uzsvēra, ka partijas PROGRESĪVIE politiskā programma «Par!» ieskatā ir radniecīgākais politiskais piedāvājums. Runājot par sadarbības platformām, Daniels Pavļuts norādīja uz iespējamiem sadarbības modeļiem, kas aptvertu iespējamu vēlēšanu apvienību izveidi, kā arī politikas priekšlikumu izstrādi, kopīga vēlētāju mobilizāciju un pārpartiju sadarbības formātiem. «Par!» norādīja, ka veidojamās programmas akcenti būs taisnīgums un moderna pārvaldība. Arī politiskajā nišā «Par!» sevi redz kā pamatā liberālu partiju ar kreisu sociālo politiku.

Izvērtējot sadarbību ar citām partijām, partijai PROGRESĪVIE būtisks atskaites punkts ir ne vien citu partiju programmas, bet arī līdzšinējā politiskā darbība un tās atbilstība partijas deklarētajām vērtībām. Sadarbībā ar politisko partiju «Kustība Par!» partijai PROGRESĪVIE tas līdz šim ir bijis lielākais klupšanas akmens. PROGRESĪVIE un partija «Kustība Par!» bija vienojušās par sadarbību, lai panāktu pērn pieņemtā veselības aprūpes finansēšanas likuma atcelšanu, sagatavojot un iniciējot 20 deputātu rosinātu konstitucionālo sūdzību Satversmes tiesā. Tomēr, neskatoties uz to, ka šāda rīcība bija ciešā saskaņā ar abu partiju programmām un vērtībām, partijas «Kustība Par!» Saeimas deputāti upurēja šo iniciatīvu un visiem Latvijas iedzīvotājiem pieejamu veselības aprūpi, lai saglabātu savu statusu valdošajā koalīcijā un Vienotības frakcijā. Vienotība un pārējās valdībā strādājošas partijas ir skaidri pierādījušas, ka nevēlas visus ienākumus iekļaut taisnīgā progresīvā nodokļu sistēmā, veidot Ziemeļvalstīm raksturīgu sociālo politiku, aizstāvēt sabiedrības mazaizsargāto grupu intereses un rūpēties par modernas ekonomikas attīstību Latvijā. Līdz ar to, kamēr politiskās partijas «Kustība Par!» deputāti parlamentā strādā valdošajā koalīcijā, partijai PROGRESĪVIE ir pamatotas bažas, ka arī nākotnē mūsu iniciatīvas un vērtības var tikt līdzīgi upurētas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *