Siguldas novads – Latvijas dabas un aktīvā tūrisma centrs!

Māris Čapkēvičs, tūrisma nozares eksperts, PROGRESĪVIE Siguldas nodaļas vadītājs

Tūrisma nozarē Siguldas novads ir viens no Latvijā populārākajiem galamērķiem. Tas ļoti labi redzams arī uz plašāka, starptautiska mēroga tūrisma piedāvājuma kartes. Jau ilgus gadus tūrisms ir veidojis arī iedzīvotāju identitāti. Siguldas novadu raksturo plašs uzņēmējdarbības iespēju klāsts – bez šaubām, tūrisms ir nozīmīga Siguldas novada saimnieciskās asinsrites sastāvdaļa.

Skaidrs, ka pandēmija ir skārusi visas nozares. Nozares speciālistu un politikas veidotāju uzdevums ir iezīmēt Latviju, kādu mēs vēlētos redzēt pēc veselības krīzes beigām. Tūrisms šajos apstākļos ir cietis ievērojami, tādēļ ir svarīgi pakāpeniski celt tūrisma pakalpojumu kvalitāti novadā, jo, beidzoties pandēmijai, tūrisma nozare atdzīvosies ar paredzamu ceļotāju skaita pieaugumu. Atbalstam jābūt pietiekamam – viesu nami šobrīd ir ieguvēji, bet nedrīkst aizmirst par pārējiem! 

Jaunajā novadā apvienotās teritorijas radīs jaunus izaicinājumus arī tūrisma nozarē.

Šobrīd Siguldas pilsēta ir reģionālais tūrisma centrs, bet būtu jāveido visa novada tūrisma stratēģija, izceļot priekšrocības, kuras varētu sniegt katra novada jaunā daļa.

Mums nevajadzētu pieļaut situāciju, kurā Sigulda aizēno pārējās novada teritorijas. Zināms, ka, vietējiem dabas tūristiem apmeklējot Siguldu, rodas sezonāla noslogotība. Lai to mazinātu, ir jāapvieno maršruti jaunajās Siguldas novada teritorijās un uzskatāmi jāpopularizē tie kā alternatīva Siguldas pilsētas apkārtnes dabas takām.  

Pašvaldībai ir svarīgi ne vien attīstīt tai piederošo infrastruktūru, bet sniegt atbalstu gan pašreizējiem vietējiem uzņēmējiem, kas nodrošina tūrisma, izklaides, aktīvās atpūtas, ēdināšanas pakalpojumus, gan arī jauno iniciatīvu ienākšanai nozarē. Jāsaprot, ka tūrisms un ar to saistītie pakalpojumi rada tik ļoti nepieciešamās darbavietas novadā, kas ļauj iedzīvotājiem pavadīt ikdienas dzīvi tuvu mājām, nevis mērot tālu ceļu uz darbu citās pašvaldībās. 

Siguldas novadam ir pilnvērtīgi jāizmanto ieguvumi, ko nes Siguldas pēdējās simtgadēs attīstītais tūrisma galamērķa tēls. Mums ir jāpiesaista tūristi, vienlaikus dodot ieguvumus pilsētas iedzīvotājiem – brīvā laika pavadīšanas iespējas, dažādotu ēdināšanas pakalpojumu piedāvājumu un darba vietas. Tūrisma radītās piekšrocības uzlabo ikdienas dzīves kvalitāti, ļaujot attīstīt infrastruktūru, ceļus, nodrošināt dzelzceļa un cita sabiedriskā transporta intensitāti, kā arī saglabāt medicīnas pakalpojumus novadā.

Tūrisms palīdz attīstīties infrastruktūrai un pilsētvidei. Katram no mums ir atmiņas par kultūras pasākumiem Turaidas muzejrezervātā vai Siguldas pilsdrupās – tieši tūrisms ļauj šīm vietām eksistēt un piedāvāt pasākumus vietējiem iedzīvotājiem. Relaksētā un atvērtā vide, ko radījuši novada iedzīvotāji, mācoties arī no ārvalstu viesiem, ir viens no iemesliem, kādēļ iedzīvotāju skaits tieši Siguldas novadā palielienās, jauni iedzīvotāji pārceļas uz dzīvi tajā un dibina ģimenes.

Siguldas novadam ir jāizmanto tūrisma resurss! Tieši proaktīva pilsētas pārvalde, kura plānos un atbalstīs tūrisma potenciālu laikā, kad nozare strauji atveseļosies, būs tā, kas nodrošinās Siguldas novada kā Latvijas tūrisma zvaigznes turpmāku mirdzēšanu. Tādējādi, atveroties brīvai iedzīvotāju kustībai, jaunajam Siguldas novadam jābūt sagatavotam sagaidīt tūristus ar jaunas kvalitātes tūrisma piedāvājumu!

Māris Čapkēvičs, tūrisma nozares eksperts, PROGRESĪVIE Siguldas nodaļas vadītājs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *