Sarmīte Limba – Kvalitatīvai izglītībai jāsākas jau pirmsskolā!

Pirmsskolas izglītība, manuprāt, ir vissvarīgākā izglītības sistēmas daļa. Tieši šajā vecumposmā veidojas mūsu bērnu personības un patstāvīgā esība. Daudziem bērniem pirmsskola ir pirmā socializēšanās pieredze ārpus ģimenes, pirmā vieta, kur viņi pieņem patstāvīgus lēmumus un uzņemas atbildību par to sekām. Saprotams, ka mēs visi šiem mazajiem cilvēkiem vēlam to labāko.

Mēs vēlamies, lai bērniem šajos svarīgajos mirkļos būtu vislabākais atbalsts – pirmsskolas pedagogs, kas var kalpot kā draugs, padomdevējs, mierinājums un autoritāte. Tieši šo cilvēku prasmēm mēs uzticam nozīmīgu daļu no savu bērnu nākotnes. Savukārt, pirmsskolas pedagogu nākotne ir uzticēta pašvaldībām, kas dibina pirmsskolas iestādes un nosaka pedagogu algu.

Diemžēl Jūrmalas pašvaldība  šo uzticību pieviļ – tikai ar 2021. gadu pašvaldība pirmsskolas pedagogiem piemaksā 110 eiro pie Ministru Kabineta noteiktās zemākās mēneša darba algas likmes

Diemžēl Jūrmalas pašvaldība  šo uzticību pieviļ – tikai ar 2021. gadu pašvaldība pirmsskolas pedagogiem piemaksā 110 eiro pie Ministru Kabineta noteiktās zemākās mēneša darba algas likmes, 790 eiro. Tātad, pirmsskolas pedagogi kopā saņem 900 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.  Mūsu kaimiņu pašvaldībās – Mārupē, Babītē, Rīgā, pirmsskolas pedagogu atalgojums jau gadiem  ir starp 900-1090 eiro par likmi. Skaidrs, ka daudzi spējīgi skolotāji šajā situācijā Jūrmalu neizvēlas nekonkurētspējīgā atalgojuma dēļ.

Tāpat kā vispārējās izglītības skolotājiem, arī pirmsskolas pedagogiem ir nepieciešama augstākā pedagoģiskā izglītība, taču jāstrādā ir par 10 stundām vairāk. Pirmsskolas skolotāju akūti trūkst visā Jūrmalā. Vadītājiem nav iespējas izvēlēties labākos pretendentus atlasē. Izvēle ir vienkārša – vai nu pedagoga nav vispār, vai jāņem jebkurš pretendents, ja vien viņš ir iestājies augstskolā un sācis apgūt pedagoģiju. Šādos apstākļos ir jāceļ gan pedagogu atalgojums, gan profesijas prestižs. Jūrmalas pašvaldībai ir iespējas to izdarīt, ieviešot sekojošos uzlabojumus:

1. Ir jāveic objektīvs izvērtējums un jāpieņem lēmumi par optimālo bērnu skaitu grupā, skolotāju likmju skaitu, pirmsskolas izglītības iestādes darba laiku un skolotāja palīga amata pienākumiem.

2. Pirmsskolas pedagogu atalgojums jāpalielina vismaz līdz 1100 eiro mēnesī, savukārt skolotāja palīga atalgojums līdz 600-800 eiro mēnesī (atkarībā no pienākumu izmaiņām), lai Jūrmala spētu konkurēt ar tuvākajām pašvaldībām.

3. Pašvaldībai ir jānodrošina pirmsskolas ar nepieciešamā atbalsta personāla pieejamību – atbalsts jāsniedz gan individuālām bērnu vajadzībām, gan pedagogiem, kuru profesija iekļauj izdegšanas risku un sarežģītu pedagoģisko situāciju risināšanu un lēmumu pieņemšanu.

4. Pašvaldībai jāizvirza reāli, sasniedzami un izmērāmi mērķi izglītības kvalitātei un tās pieaugumam mācību gada laikā. Atbildība par mērķu īstenošanu jāprasa no pirmsskolas iestādes vadītāja.

5. Mācību gada noslēgumā ir jāizvērtē izvirzīto mērķu  sasniegšana un katra procesā iesaistītā atbildība. Balstoties uz izvērtējumu, nākamajā mācību gadā pašvaldības piemaksas tiek atstātas esošajā apjomā, paaugstinātas vai samazinātas.

Ar pārdomātām pārmaiņām izglītībā Jūrmalai ir visas iespējas kļūt par pilsētu ar visaugstāko pirmsskolu kvalitāti Latvijā. Nākamajai domei ir jāapzinās, ka ieguldījumi bērnos sākas ar ieguldījumiem pedagogos. Salīdzinoši bagātā Jūrmalas pašvaldība spēj vairāk nekā ieguldīt jaunās celtnēs un būvprojektos. Ir pienācis laiks ieguldīt cilvēkos.Sarmīte Limba ir izglītības nozares patriote ar profesionālo maģistra grādu pedagoģijā. Sarmīte 43 darba gadus ir veltījusi pedagoģijai vienā izglītības iestādē. Sākumskolas “Taurenītis” idejiskā  līdzdibinātāja, direktora vietniece un direktore. Līdz ar sākumskolas reorganizāciju 2020. gada septembrī devusies jauna izaicinājuma meklējumos. Sarmīte ir vides ilgtspējas entuziaste un dzīvnieku tiesību aizstāve.

1 reply to Sarmīte Limba – Kvalitatīvai izglītībai jāsākas jau pirmsskolā!

 1. Nesteidzoties tuvojas Lieldienas. Lieldienas ir auglības un dzīvības svētki. Šie svētki ir par godu pavasara un rītausmas Dievietei Ostarai. Lieldienas ir ģermāņu Dievietes Ostaras svētki. Lielā diena ir par godu pavasara un rītausmas Dievietei Ostarai. Diemžēl kristietība, veicot asiņaino ekspansiju Eiropā, ir nozagusi šos svētkus pagāniem. Taču pagāniskās tradīcijas nekur nav zudušas, vajag tikai atcerēties to jēgu. Leģenda vēsta, ka Dieviete Ostara trusi kā labo gariņu sūta pie cilvēkiem, lai noskaidrotu, kas notiek cilvēku mājās. Par to viņa reizi gadā ļauj trušiem dēt raibas olas. Šī leģenda ir mīļa un jauka, tā atklāj Dievietes Ostaras patieso dabu. Lieldienās, kad diena ir līdzsvarā ar nakti, Dievietes Ostaras spēks ir savā pilnībā. Kopš senseniem laikiem trusis ir bijis uzticams Dievietes Ostaras pavadonis. Trusis jeb Lieldienu zaķis ir auglības simbols, bet ola ir jaunas dzīvības simbols. Tā kā SARS-CoV-2 vīruss nekur nav zudis, svinēsim šīs Lieldienas piesardzīgi, ievērojot visas epidemioloģiskās drošības prasības. Svinēsim šīs Lieldienas savās mājās, godinot Dievieti Ostaru. Lai pavasara un rītausmas Dieviete Ostara mūs svētī! Lai Dieviete Ostara pasargā mūs no ļauna!
  Ar dzīvības nesējas Ostaras svētību, Skolnieciņš no svētavota
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  #kovid-19 #covid-19 #koronavīruss #Lieldienas #LielāDiena #PavasaraSvētki #PavasaraSaulgrieži #DievieteOstara #RītausmasDieviete #PavasaraDieviete #auglība #dzīvība #bagātība #LieldienuTradīcijas #LieldienuZaķis #LieldienuTrusis #LieldienuOlas #OluKrāsošana #pagāni #rituāli #buršanās #04.04.2021. #05.04.2021.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *