Sarmīte Limba – Jūrmalai jāsagatavo bērni nākotnes izaicinājumiem

Pasaule mainās, un sabiedrība attīstās. Mēs nezinām, kādu sabiedrību veidos mūsu bērni un kāda būs viņu nodarbošanās, bet mēs varam dot viņiem zināšanas, prasmes un vērtības, kas viņiem dzīvē palīdzēs īstenot savu potenciālu un atrast savu ceļu. Mēs varam nodrošināt kvalitatīvu izglītību. Un to  mēs varam  arī Jūrmalas skolās.

Kāpēc vairāk nekā tūkstotis bērnu no Jūrmalas katru dienu dodas uz skolām Rīgas virzienā?

Kāpēc vairāk nekā tūkstotis bērnu no Jūrmalas katru dienu dodas uz skolām Rīgas virzienā? Tas ir pirmais uzdevums, kas jāpaveic – jānoskaidro konkrēti aizbraukšanas iemesli un bērnu skaits katrā vecumposmā. Varbūt tam nav nekāda sakara ar izglītības kvalitāti Jūrmalas skolās? Bet varbūt ir gan! Manā skatījumā, izmaiņām Jūrmalas skolās ir jāsākas ar visaptverošu esošās situācijas novērtējumu un izglītības kvalitātes datu analīzi.  Šī analīze ir jāveic, balstoties uz pieejamiem datiem no ticamām sistēmām – valsts izglītības informācijas sistēmu, e-klasi utml. Ir jānoskaidro sekojošie izglītības kvalitātes rādītāji:

 

  • Cik katrā skolā ir skolēnu ar nepietiekamu vērtējumu katrā klašu grupā mācību gada noslēgumā. Cik skolēniem tiek piedāvāts atkārtot mācības tajā pašā klasē nākamajā mācību gadā (izņemot vidusskolu)? 
  • Kāds ir vidējais vērtējums katrā mācību priekšmetā katrā klasē, katrā skolā mācību gada noslēgumā? 
  • Cik katrā skolā ir skolēnu ir augstiem mācību saniegumi (vidējais vērtējums 8 balles vai augstāks, uzvaras mācību priekšmetu olimpiādēs, konkursos utml.).

Pēc šo datu analīzes pašvaldības uzdevums ir noskaidrot iemeslus un saprast – kurus rādītājus skolas var uzlabot ar saviem resursiem un kuros gadījumos ir nepieciešams pašvaldības atbalsts. Visticamāk, pašvaldības atbalsts būs nepieciešams, lai:

 

  • Nodrošinātu piemaksas pie skolotāju algām, lai atlīdzība pašvaldības izglītības iestādēs būtu vienota – ne mazāka kā 1100 euro par likmi mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Piemaksa ir jāveic nevis tāpēc, lai izlīdzinātu atalgojumu, kurš ir dažāds skolēnu skaita dēļ, bet tāpēc, ka no skolotāja sagaidām izglītības kvalitātes pozitīvu dinamiku. 
  • Nodrošinātu skolu ar nepieciešamo atbalsta personāla pieejamību (speciālais skolotājs, psihologs, skolotāja  palīgs utml.), tādējādi sniedzot atbalstu skolēniem, kuriem ir mācību satura apguves, iekļaušanās kolektīvā, mācīšanās tempa vai citas grūtības, lai katrs skolēns varētu mācīties atbilstoši savām spējām un vajadzībām.  
  • Kopā ar skolu jāizvirza reālus, sasniedzamus un izmērāmus mērķus izglītības kvalitātes pozitīvai dinamikai mācību gadam.
  • Motivācijai un priekšzīmei katrā mācību gadā ir jāgodina labāko rezultātu sasniedzēji dažādās nominācijās, piemēram, labākā klase katrā klašu grupā ar augstāko vidējo vērtējumu, valsts un augstāka līmeņa mācību priekšmetu olimpiāžu un/vai konkursu uzvarētaji un viņu skolotāji utml.

Ieguldījums mūsu bērnu izglītībā ir ieguldījums mūsu kopējā nākotnē un labklājībā.

Ieguldījums mūsu bērnu izglītībā ir ieguldījums mūsu kopējā nākotnē un labklājībā. Šie ieguldījumi nedrīkst tikt veikti tikai jaunu ēku celtniecībā vai pārbūvē – ir jāiegulda arī cilvēkos. Tikai tā mēs varam nodrošināt izaugsmes iespējas gan skolēniem, gan pedagogiem.Sarmīte Limba ir izglītības nozares patriote ar profesionālo maģistra grādu pedagoģijā. Sarmīte 43 darba gadus ir veltījusi pedagoģijai vienā izglītības iestādē. Sākumskolas “Taurenītis” idejiskā  līdzdibinātāja, direktora vietniece un direktore. Līdz ar sākumskolas reorganizāciju 2020.gada septembrī devusies jauna izaicinājuma meklējumos. Sarmīte ir vides ilgtspējas entuziaste un dzīvnieku tiesību aizstāve.

1 reply to Sarmīte Limba – Jūrmalai jāsagatavo bērni nākotnes izaicinājumiem

  1. Man, kā visi ES ārzemniekiem, kas dzīvo Latvijā, bija iespēja balsot pašvaldības vēlēšanās, bet līdz šim es nebiju izmantojis šo iespēju. Tagad nākamā vēlēšanās man būs beidzot par ko balsot. Paldies!!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *