PROGRESĪVIE skaidro bijušā biedra nesadarbošanos ar KNAB; Valsts kasē atmaksās 10 001 EUR

PROGRESĪVIE vienmēr iestājušies par partiju caurskatāmu finansēšanu, kas nodrošina to neatkarību. Lai uzturētu uzticību mūsu pārstāvētajai pieejai ar mazo ziedojumu piesaisti un stingru ziedojumu kontroli, uzskatām par savu pienākumu atklāti informēt par KNAB nesen pieņemto lēmumu likt partijai atmaksāt 2018. gadā veikto ziedojumu.

Šā gada sākumā partija PROGRESĪVIE saņēma Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lēmumu par finanšu līdzekļu (ziedojuma) atmaksu, jo no personas netika saņemti pierādījumi par ziedojuma lielumam atbilstošiem ienākumiem 2017. gadā.

Ziedojumu 2018. gadā veica partijas biedrs. Pirms tā pieņemšanas tika padziļināti pārbaudīta atbilstība PROGRESĪVO principiem, kā tas partijā pieņemts, jo ziedojuma kopsumma pārsniedza 1000 EUR. Ņemot vērā biedra profesionālo darbību, kā arī personīgo komunikāciju, partijai nebija iemesla uzskatīt, ka biedrs varētu nepildīt partiju ziedotāja pienākumu — nepieciešamības gadījumā sniegt KNAB visu prasīto informāciju Partiju finansēšanas likumā noteiktajā kārtībā. PROGRESĪVO pārstāvji bija informēti, ka biedrs uzturas un pamatā gūst ienākumus ārpus Latvijas.

Biedrs 2018. gada beigās publiski izstājās no partijas. Vēlāk, 2020. gadā, pēc KNAB partijai sniegtās informācijas, biedrs nesazinājās ar atbildīgajām institūcijām, lai nodrošinātu KNAB ar oficiāli apstiprinātu informāciju par saviem ienākumiem ārpus Latvijas.

PROGRESĪVIE jau pirms gada ir iesnieguši bijušā biedra kontaktinformāciju, lai KNAB varētu saņemt (pieprasīt) nepieciešamo informāciju par ienākumiem citās valstīs. Tieši ziedotājam ir pienākums sniegt šo informāciju (Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma 2. pants). Esam no bijušā biedra saņēmuši apliecinājumus par gatavību nodrošināt visu KNAB nepieciešamo informāciju, turklāt ziedotājs apgalvo, ka iesniedzis konta izrakstus. Taču, tā kā ziedotājs nav sniedzis KNAB pilnībā atbilstošu informāciju par ienākumiem minētajā gadā, ziedojuma summa (10 001 EUR) partijai šobrīd jāatmaksā Valsts kasē.

Vēlamies uzsvērt, ka PROGRESĪVIE ir darījuši visu, lai novērstu jebkādas šaubas par partijas finansēšanas atbilstību augstiem standartiem, taču partija tomēr nonākusi situācijā, ka pirms diviem gadiem saņemtais ziedojums atbilstoši KNAB lēmumam ir jāpārskaita valsts budžetā. Savstarpējā komunikācijā arī KNAB pārstāvji ir atzinuši, ka partija šajā lietā ir izpildījusi savus pienākumus, un atbildība par informācijas nesniegšanu šajā gadījumā jāuzņemas bijušajam biedram.

Notikušais mudinājis partiju tālāk uzlabot ziedojumu piesaistes procesu un komunikāciju ar ziedotājiem. Kā vienu no risinājumiem redzam arī vēl aktīvāku darbu pie mazo ziedojumu summu piesaistes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *