PROGRESĪVIE Prezidenta kancelejā

Šodien notika Valsts prezidenta rīkota sanāksme par Valsts aprūpes finansēšanas likuma otrreizējo caurlūkošanu. Ar lūgumu neparakstīt likumu pie Valsts prezidenta vērsās politiskā partija PROGRESĪVIE, kura jau iepriekš likumdošanas procesā bija divreiz protestējusi pret likuma virzīšanu.

Sanāksmē Valsts prezidenta kancelejā PROGRESĪVO ģenerālsekretārs Roberts Putnis norādīja, ka Saeima ar pieņemto likumu palielinās nevienlīdzību Latvijā un padarīs jūtīgām sabiedrības grupām veselības aprūpi vēl mazāk pieejamu. Tas ir gluži pretēji likumā noteiktajiem likumdevēja deklaratīvajiem mērķiem – likums faktiski ticis pieņemts ar mērķi palielināt sociālā nodokļa ieņēmumus, kas nav leģitīms veselības aprūpes pakalpojuma likuma mērķis un tādējādi būtu vērtējams kā antikonstitucionāls.

Iebilstot likuma referentam, Saeimas deputātam Romualdam Ražukam, ka valsts budžets nespēj segt veselības aprūpes izdevumus, Roberts Putnis norādīja, ka “Kučinska valdība šobrīd samazina nodokļus bagātniekiem un kapitālsabiedrībām, kā arī nepietiekami apkaro ēnu ekonomiku. Nodokļu likmju samazināšana bagātākajai sabiedrības daļai pie augošas ekonomikas ir tuvredzīga un rada riskus valsts attīstības ilgtspējai.

Romualds Ražuks saņēma dalībnieku kritiku par to, ka joprojām ne valdība, ne likumdevējs nevar nosaukt precīzu personu skaitu, uz kuru attieksies jaunais regulējums. Šodienas sēdē izskanēja aplēses par 100 000 cilvēku, bet saskaņā ar Ražuka apgalvojumu skaits tiks konkretizēts 2018. gada laikā. Uz to Roberts Putnis diskusijā aizrādīja, ka pie šādas argumentācijas nebūtu pieļaujams arī paredzēt nekādus budžeta ieņēmumu aprēķinus, kas šobrīd kalpo par galveno argumentu likumprojekta nepieciešamībai.          

PROGRESĪVO veselības aprūpes darba grupas vadītājs Edgars Labsvīrs norādīja, ka “likumdevējs vairākkārt ir atkārtojis, ka veido veselības aprūpes finansēšanas sistēmu pēc attīstīto Eiropas valstu parauga, bet tā nav taisnība. Visās Eiropas attīstītajās valstīs ir atrodama vai nu universālā veselības aprūpes sistēma, kur tiesības uz veselības aprūpi ir katram rezidentam, neatkarīgi no nodokļu nomaksas, vai nu obligāta apdrošināšanas sistēma, kur tuvu pie 100% iedzīvotāju ir apdrošināti. Nekāda dalīšana grozos un nodokļu veicināšana caur tiesībām uz veselību tur nenotiek.” 

PROGRESĪVO pozīciju atbalsta politiskā partija “Kustība Par!”, Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Veselības aprūpes speciālistu asociācija, kas arī lūguši Valsts prezidentu neparakstīt likumu.

2017. gada 14. decembrī PROGRSĪVIE un “Kustība Par!” kopā aicināja likumdevēju nepieņemt likumu. PROGRESĪVIE pret likumprojektu rīkoja piketu 7. novembrī pie Saeimas un 27. novembrī – protesta vēstuļu akcijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *