Pret dzīvnieku izmantošanu cirkā

Šā gada 21. martā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisijas deputāti lēma neatbalstīt likuma grozījumus, kas cita starpā ietvertu aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus atrakcijās un cirka izrādēs.

PROGRESĪVIE vēlas paust savu atbalstu likumprojektam, kura pamatotību norādījušas vairākas nevalstiskās organizācijas, vairāki tiesību eksperti, kā arī vismaz 26 000 iniciatīvas “Par cilvēcīgu cirku” parakstītāji. Aizliegšanas savvaļas dzīvniekus izmantot atrakcijās un cirka izrādēs nepieciešamību un pamatotību atzinušas arī Zemkopības ministrija, kas sagatavojusi likumprojektu, kā arī Kultūras ministrija, kas izvirzījusi prasību Rīgas cirkam izstrādāt darbības stratēģiju 2017.-2020.gadam, paredzot tajā pāreju uz darbības modeli bez savvaļas dzīvnieku izmantošanas priekšnesumos.

Vairumā Eiropas valstu savvaļas dzīvnieku izmantošana izklaides industrijā netiek pieļauta, jo tas ir pretrunā ar ētiskiem apsvērumiem un zinātniskiem pētījumiem, kas norāda, ka ikvienam zīdītājam piemīt zināms saprāts un spēja just un apzināties sāpes un ciešanas, ko sagādā dresūra, bet savvaļas dzīvniekiem arī pietiekami plašas dzīvesvietas teritorijas trūkums.

Likums ne vien nostiprinātu ministriju līdz šim pieņemtos lēmumus, bet arī liegtu organizēt savvaļas dzīvnieku ceļojošās izrādes Arēnā Rīga un citās, vēl nepiemērotākās vietās par Rīgas cirku, kur Pārtikas un veterinārajam dienestam kontrolēt dzīvnieku labturības un higiēnas prasību ievērošanu ir daudz sarežģītāk.

PROGRESĪVIE atbasta jaunieceltās cirka vadības vīziju par Rīgas cirka ēku un cirka nākotnes saturisko ietvaru. Ārkārtīgi skaistā un vēsturiskā Rīgas cirka ēka pēc atjaunošanas un sakopšanas pašā Rīgas sirdī varētu kalpot ne tikai kā mūsdienīgs cirks, bet arī teātris, koncertzāle un izstāžu galerija.
Tas, kas bija pieņemami viduslaikos, kad cietsirdība nereti bija izklaidējoša, nav akceptējams mūsdienās. Arī Latvijas Republikas satversme nosaka atbildīgi izturēties pret vidi un dabu. Mūsu bērniem tāds cirks, kas dresē un pazemo savvaļas dzīvniekus, turot tos nepiemērotos apstākļos ir sliktākais iespējamais piemērs, kā izturēties pret dzīvniekiem.

Tādēļ PROGRESĪVIE aicina pēc pilnveidošanas atbalstīt likumprojektu, tādējādi gan likumiski nostiprinot Rīgas cirka plānoto attīstības virzienu, gan novēršot savvaļas dzīvnieku izmantošanu citviet Rīgā un Latvijā, kas būtu svarīgs solis humānas un līdzcietīgas attieksmes veicināšanā izklaides kultūrā un Latvijas sabiedrībā kopumā.

PROGRESĪVIE
Rīgā, 2017. gada 22. martā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *