31.08.2022

PROGRESĪVIE atbalsta kaņepes produktu izmantošanas regulējumu pārskatīšanu

PROGRESĪVIE atbalsta kaņepes produktu dekriminalizāciju Latvijā, vienlaikus aicinot uz izpēti un sabiedrisko apspriešanu, kas būtu nepieciešama legālai kaņepes izmantošanai medicīniskos nolūkos. Dekriminalizācija paredzētu soda atcelšanu par neliela daudzuma kaņepes (Cannabis ģints augu produktu, marihuānas) glabāšanu, audzēšanu vai izmantošanu personiskām vajadzībām.

Vēsturiski kaņepe tikusi izmantota rekreācijai, ceremoniāliem vai ārstnieciskiem mērķiem. Pēdējo gadu laikā gan ASV, gan Eiropas valstu (Portugāles, Šveices, Nīderlandes u. c.) regulējumu izmaiņas ir atļāvušas plašāku kaņepes medicīnisko pielietošanu, mazinot ierobežojumus arī kaņepes izmantošanai personīgiem nolūkiem. Medicīniski kaņepe tiek izmantota hronisku sāpju, nelabuma, ķīmijterapijas blakņu un citu simptomu mazināšanai.

“Pašreizējais kaņepes produktu regulējums neatbilst pierādījumos balstītai likumdošanai. Tas ierobežo gan cilvēku privātās izvēles, gan smagi slimu pacientu iespējas sāpju remdēšanai. Ārvalstu piemēri, kas rosina uz diskusiju par kaņepes legalizāciju, norāda arī uz ekonomiskiem ieguvumiem, ēnu ekonomikas un noziedzības mazināšanu. Viens no 14. Saeimas uzdevumiem ir dialogs ar sabiedrību, mediķiem un citiem ekspertiem, lai kontrolējamo vielu likumdošana atbilstu to patiesajai ietekmei, lai tā mazinātu slogu uz veselības aprūpes un tiesībsargājošām iestādēm,” norāda Atis Švinka, PROGRESĪVIE līdzpriekšsēdētājs.

“Pašreizējais kaņepes produktu regulējums neatbilst pierādījumos balstītai likumdošanai. Tas ierobežo gan cilvēku privātās izvēles, gan smagi slimu pacientu iespējas sāpju remdēšanai,” norāda Atis Švinka.

PROGRESĪVIE norāda, ka dekriminalizācija mazinātu administratīvo slogu tiesībsargājošām iestādēm, nesodot cilvēkus par privātu rīcību, kas neietekmē plašāku sabiedrību. Pamatota medicīniska pieejamība potenciāli uzlabotu pacientu dzīves kvalitāti, vienlaikus dodot iespēju regulēt kaņepes produktu kvalitāti.

Viena no nepieciešamajām regulējuma izmaiņām ir kaņepes izņemšana no kontrolējamo narkotisko vielu saraksta stingrākās kategorijas. Patlaban kaņepe atrodas Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru I sarakstā, kas ietver “aizliegtās sevišķi bīstamās narkotiskās vielas un tām pielīdzinātās psihotropās vielas un augus”. Salīdzinājumam II saraksts iekļauj vielas, kuras atļauts izmantot medicīniskiem un zinātniskiem mērķiem. Šīs izmaiņas atbalstītu ANO 2020. gadā pieņemto kaņepes reklasifikāciju, kas samazināja vielas bīstamības kategoriju, izņemot to no kategorijas, kur atrodas īpaši bīstamas un atkarību izraisošas vielas bez medicīniska pielietojuma, piemēram, heroīns un kokaīns. [1]


[1] https://news.un.org/en/story/2020/12/1079132