PROGRESĪVIE aicina pašvaldības vēlēt no 16 gadu vecuma

Straujais 21. gadsimta dzīves ritms liek pielāgoties un kļūt pieaugušiem arvien jaunākiem pasaules iedzīvotājiem. Līdz ar to likumsakarīga ir arī diskusija par balsstiesīgo iedzīvotāju vecuma samazināšanu, atļaujot, piemēram, pašvaldību vēlēšanās piedalīties jau no sešpadsmit gadu vecuma. Biedrība PROGRESĪVIE uzskata, ka šāda norma nopietni apspriežama arī Latvijā, lai veicinātu plašāku sabiedrības līdzdalību lēmumu pieņemšanā, atbildību par savā valstī notiekošo un piederības sajūtu.

Pie kriminālatbildības persona saucama jau no četrpadsmit gadu vecuma, bet oficiāli stāties darba attiecībās (un tātad maksāt nodokļus) atļauts no piecpadsmit gadu vecuma, tādēļ tik jauni cilvēki ir viena no sabiedrības grupām, kuru tieši ietekmē pašvaldību un Saeimas lēmumi.

Šobrīd no sešpadsmit gadu vecuma atļauts vēlēt Austrijā, līdzīgu lēmumu pieņem arī atsevišķas pilsētas Vācijā, tāpat diskusijas notiek citās Eiropas un pasaules valstīs, piemēram, Apvienotajā Karalistē un pat ASV.

Biedrības PROGRESĪVIE priekšsēdētājs Ansis Dobelis uzskata:

„Latvijā, ņemot vērā demogrāfisko situāciju un lielo neuzticību valsts pārvaldei, jārīkojas līdzīgi Austrijai un tādējādi jāveicina arvien plašāka sabiedrības iesaistīšanās un atbildība par saviem lēmumiem. Viens no variantiem, kā valsts pārvaldi darīt pieejamāku plašākam cilvēku lokam, ir vēlētāju vecuma samazināšana, sākotnēji vismaz pašvaldību līmenī.”

PROGRESĪVIE aicina pēc iespējas drīzāk ieviest iespēju jauniešiem no sešpadsmit gadu vecuma piedalīties pašvaldību vēlēšanās, vienlaikus neatliekot izvērtējumu un diskusiju arī par vēlētāja vecuma samazināšanu Saeimas vēlēšanās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *