Aicina novērst nelegālos atkritumus

Foto: Džerijs Šterns

Partija “Progresīvie” vēršas atklātā vēstulē pie Ministru prezidenta, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra, Jūrmalas Domes un Pašvaldību Savienības izvērtēt un novērst nelegālo atkritumu uzkrāšanos Latvijā.

Vēstules autori atgādina: “Šogad īsi pirms Jāņiem mūs pārsteidza dūmu mutuļi no Slokas puses, kur dega nelegāla atkritumu izgāztuve. Neilgi pēc tam dega atkritumi Brocēnos, atklājās milzīga atkritumu kaudze Ventspilī un bīstamo atkritumu mucas citās pilsētās. Vakar Daugavgrīvā dega riepu kalni”. Kurā brīdī mūsu valsts, kuras atmoda sākās cīņā par dabas vērtību saglabāšanu, valsts, ko lepni dēvējam par zaļu, ir kļuvusi par nelegālo izgāztuvju placdarmu, kur vienkāršākais veids, kā atbrīvoties no vides noziegumu liecībām, ir – tās nosvilināt?”

Partija Progresīvie uzsver vides aizsardzībā zināmu atziņu “Šo zemi mēs nemantojām no saviem senčiem. Šo zemi mēs aizņēmāmies no saviem bērniem”. Ik pa brīdim atklātībā nonākušie nelegālie atkritumi kalni rada bažas, ka zeme, ko no mums saņems mūsu bērni, būs piesārņota mūsu bezatbildības dēļ.

Kā uzsver vēstules autori, “Katrā no šādiem gadījumiem ir kāds konkrēts vainīgais, tomēr atkritumu kaudzes nav mazs čemodāns, ko var pa kluso ievest valstī un noslēpt – tās aizņem krietni lielu platību. Bet ne pašvaldība, ne valsts iestādes šo “čemodānu” nav pamanījušas, vai ja pamanījušas, tad izlikušās, ka neredz un nesaprot – kā Jūrmalā, vai pamanījušas, pat atļāvušas ievest un izvietot, un ticējušas solījumiem, ka viss tūlīt tiks sakārtots, kā Ventspilī. Mēs atkritumu šķirošanā un otrreizējā pārstrādē esam vieni no pēdējiem Eiropā. Šobrīd daudzās Eiropas valstīs pieaug prasības atkritumu apsaimniekošanas kvalitātei, un Latvijai ir risks kļūt par zemi, kas daudziem, ne pārāk godīgiem uzņēmējiem, šķitīs ideāla vieta apgrūtinātās atkritumu apsaimniekošanas problēmas efektīvākai “atrisināšanai”.”

Tāpēc partija Progresīvie aicina valdību un pašvaldības steidzami rīkoties: izvērtēt esošo situācija un noteikt administratīvo atbildību amatpersonām, kuru aizsegā šādi vides noziegumi var notikt. Partija lūdz izvērtēt Slokas gadījumu un Jūrmalas Domes atbildību, laicīgi nepamanot un neapturot vides noziegumu, kā arī citus nelegālo atkritumu glabāšanas gadījumus: vai esošajā haosā vainojamas likumdošanas nepilnības, amatpersonu nekompetence, neskaidrs atbildības sadalījums, vai citi, piemēram, koruptīvi iemesli, un rīkoties, lai novērst šādus gadījumus nākotnē”.

Tāpat arī vēstules autori aicina ikvienu iedzīvotāju, kas ir ievērojis aizdomīgas atkritumu izgāztuves, par tām nekavējoties informēt Vides SOS (http://www.videssos.lv) un savu pašvaldību, bet Valsts vides dienestam publicēt informāciju par šādu gadījumu izskatīšanu un rezultātiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *