Pieejama Liepāja: Karostas pludmale

PROGRESĪVIE Liepājas nodaļa sāk kampaņu #PieejamaLiepāja. 

Mūsu pilsēta ir skaista un pilna piedāvājumu, bet ne visiem. Vēlamies to mainīt, tāpēc kopā ar cilvēkiem ar invaliditāti apmeklēsim vietas, kurām nepieciešams veikt uzlabojumus.

Pilsētai sadarbojoties ar Liepājas Neredzīgo biedrību ir izstrādāta Rīcības programma vides pieejamības jeb universālā dizaina nodorošināšanai Liepājā, kuras mērķis ir padarīt Liepāju par pieejamāko pilsētu Latvijā. Daudzas lietas pilsētā ir sakārtotas, tomēr saukt sevi par pilnībā pieejamu Liepāja nevar. 

Karostas neoficiālā pludmale 

Jūras mala Ziemeļu mola abās pusēs nav oficiāla pludmale, bet par atpūtas vietu to izvēlējušies paši liepājnieki. Tā ir viena no retājām vietām Latvijā, kur iespējams nodarboties ar sērfošanu, tāpēc pludmale ir populāra ūdens sporta cienītāju vidū. Te regulāri notiek sacensības un citi pasākumi. Tāpat tā ir populāra atpūtas vieta liepājnieku un tūristu vidū un atrodas netālu no Karostas muzeja, Ziemeļu fortiem, Redāna, svētā Nikolaja pareizticīgo Jūras katedrāles un aktīvās atpūtas parka “BB wakepark”. Ja pludmalei veiks salīdzinoši nelielus uzlabojumus, tā viegli kļūs par vēl vienu Karostas simbolu. 

Kā stāsta Karostas iedzīvotājs Verners, kurš ikdienā pārvietojas ar skūteri, Karostā ir tikai viena vieta, kur viņš var ērti piekļūt pludmalei – Katedrāles iela. Piekļūt var arī oficiālajai pilsētas pludmalei Liepājas centrā, bet Verneram izdevīgāk doties uz Karostas pludmali. Tomēr Katedrāles ielas stāvokļa un autostāvietas nesakārtotības dēļ piekļuve pludmalei ir apgrūtināta. 

Kas te jāuzlabo? 

Pēc Vernera vērtējuma iela līdz Atmodas bulvāra un Katedrāles ielas krustojumam ir labi izbraucama, bet problēmas sākas pēc tam. Katedrāles iela daļēji ir klāta ar bruği, kurš skūterim nav piemērots. Tai blakus ir “taka” – kādreiz betonēts gājēju ceļš, kas tagad kļuvis par aizaugušu grants ceļu ar betona gabaliem. Līdz ar to šis ceļa posms kļūst bīstams skūterim, kā arī ģimenēm ar bērniem ratiņos un riteņbruacējiem. 

Nesakārtots ir arī stāvlaukums pie pludmales. Automašīnu novietošana tajā nav organizēta, un stāvlaukums bieži ir pilns. Piedevām segums stāvlaukumā ir bedrains. Līdz ar to tas kļūst grūti izbraucams, un tajā manevrēt ir grūti arī gājējiem, cilvēkiem ratiņkrēslos un skūteros un velobraucējiem. Pēdējiem arī nav, kur novietot velosipēdu. 

Daļa no pludmales zonas ir betonēta, un daļa autovadītāju to izmanto, lai noparkotos pēc iespējas tuvāk jūrai. Tas traucē pārvietošanos atpūtniekiem.

2018. gadā Vides izglītības fonda kampaņas “Mana jūra” veiktajā monitoringā Karostas pludmale atzīta par netīrāko Latvijā gan atkritumu daudzuma, gan izmesto izsmēķu ziņā. Vismaz daļēji tas saistīts ar atkritumu tvertņu trūkumu.

Jūtams normālu tualešu trūkums, ir pieejamas vienīgi divas pārvietojamo sauso tualešu kabīnes, kā arī nav pieejams ūdens roku nomazgāšanai.   

Kā to izdarīt? 

Šī nav oficiāla pludmale un to neattiecas pludmales iekārtošanas noteikumi, tomēr ir vairākas lietas, kas padarītu šo vietu pieejamāku un patīkamāku: 

  • Nepieciešams izveidot normālu gājēju un velosipēdistu celiņu, ko var ērti izmantot visi pilsētas iedzīvotāji, arī tie, kas pārvietojas ar skūteriem un ratiņkrēslā.. 
  • Jāsalabo asfaltētās ceļa daļas un stāvlaukums, aizlāpot bedres un paplašinot brauktuvi.
  • Jāorganizē veids, kā automašīnas tiek novietotas stāvlaukumā, paredzot tām “kabatas” savukārt pārējiem – drošu vietu, kur šķērsot laukumu. Tāpat jāparedz saprātīgas stāvlaukuma robežas, jo nav nekāda iemesla noparkot automašīnas pašā pludmalē. Stāvlaukumā noteikti vajadzīgas stāvietas cilvēkiem ar īpašajām stāvvietas kartēm.
  • Jāizbūvē mūsdienīgas tualetes pašreizējo netīro sauso labierīcību vietā, vai vismaz jānovieto pārvadājamā izlietne roku mazgāšanasi un jāuztur tualetes kārtībā. Vismaz vienai tualetei ir jābūt pieejamai.
  • Jāveido pludmales tēls kā mūsdienīgai, pieejamai un ērtai atpūtas un sporta vietai un Karostas simbolam, kur ērti jūtas ikviens. 

Pozītivi, ka šogad pludmalē izvietoti atkritumu maisi metāla statīvos, kas ļauj cerēt, ka problēma ar pludmales piesārņojumu mazināsies. Ir jāseko, lai tas tiešām notiek. 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *