Pensionēšanās vecuma paaugstināšana tiek plānota bezatbildīgi

Šobrīd Latvijā tiek plānoti grozījumi likumā „Par valsts pensijām”, kuri paredzēs paaugstināt darbinieku pensionēšanās vecumu no 62 līdz 65 gadiem. Lai gan „Vienotības” politiķi pirms vēlēšanām droši solīja, ka pensionēšanās vecums netiks paaugstināts agrāk kā 2016. gadā,  – tagad, dažus mēnešus vēlāk, izmaiņas plānots ieviest jau no 2014. gada.

Biedrība PROGRESĪVIE neatbalsta pensionēšanās vecuma paaugstināšanu kā galveno risinājumu sociālā budžeta ilgtspējas nodrošināšanai. Pirms lēmuma par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu politiķiem būtu jāsper virkne citu soļu, kas nodrošinātu sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu valsts attīstību un cilvēka cienīgu dzīvi tās iedzīvotājiem.

Ja vēlamies, lai cilvēki Latvijā ilgākus gadus pavadītu aktīvā darbā, vispirms būtiski jāuzlabo veselības aprūpe un tās pieejamība; jārada izglītības modelis, kas nodrošinātu kvalitatīvas iespējas pārkvalificēties un mainīt profesijas cilvēkiem, kuri pārsnieguši 50 gadu vecumu; jānodrošina, lai pirmspensijas vecuma cilvēki netiek diskriminēti darba tirgū; un aktīvi jāstrādā pie jaunu darba vietu radīšanas, it īpaši tādu, kuras piemērotas arī cilvēkiem gados.

Ir jāsāk ar centieniem palielināt ieņēmumus sociālajā budžetā, radot jaunas darba vietas, mazinot pelēko ekonomiku un ceļot darba algas, nevis kā tas notiek šobrīd – vienkārši mazinot Latvijas iedzīvotāju sociālās garantijas un dzīves kvalitāti. Tikai tad, kad politiķi būtu paveikuši iepriekš minēto, pakāpeniska pensionēšanās vecuma paaugstināšana būtu attaisnojama.

Esošā valdošo partiju iniciatīva nav atbalstāma, jo:

• iedzīvotāji ir veikuši sociālos maksājumus, rēķinoties, ka pensionēšanās vecums būs 62 gadi. Līdzīgi kā veicot apdrošināšanas maksājumus, arī sociālās apdrošināšanas līgumam ir jābūt saistošam abām pusēm. Ja arī pensionēšanās vecums tiek palielināts, to var palielināt tikai tiem iedzīvotājiem, kas sākuši veikt sociālās iemaksas pēc likuma stāšanās spēkā. Lai šo vienošanos mainītu, ir jāpanāk sapratne un kompromiss starp valsti un sabiedrību. Pašreizējās metodes, ar kādām tiek risinātas sociālā budžeta problēmas, grauj uzticību valstij un vēl vairāk mazina iedzīvotāju vēlmi godīgi maksāt nodokļus;

• darba devējs izvairās pieņemt darbā darbiniekus, kas vecāki par 50 gadiem, un valsts nenodrošina pieejamas un kvalitatīvas pārkvalifikācijas iespējas šiem cilvēkiem;

• pret šīm izmaiņām iestājās lielākā Latvijas darbinieku pārstāvniecība – Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība. Izmaiņas neatbalsta arī Latvijas Pensionāru federācija, kas norāda, ka „pirms nepilniem diviem gadiem pēc garām diskusijām sociālie partneri ar ministriju vienojās pensijas vecumu celt, sākot no 2016. gada”. Labklājības ministre solījumus acīmredzot ir aizmirsusi.

PROGRESĪVIE piedāvā risinājumu, ka, sākot ar nākamo gadu, darbinieki var legāli palikt darbā un izvēlēties, vai iet pensijā, sākot no 62 gadiem līdz 68 gadiem. Jau šobrīd pensionēšanās vecuma darbinieki labprāt turpinātu strādāt savā darbavietā. Šādi iespējams samazināt slogu arī uz sociālo budžetu, nepārkāpjot solījumus, kas doti Latvijas iedzīvotājiem.

Ja politiķi atkāpsies no pirms vēlēšanām dotajiem solījumiem un turpinās valsts finanšu problēmas risināt tikai uz sabiedrības vidusslāņa un maznodrošināto rēķina, kā tas šobrīd notiek attiecībā uz pensionēšanās vecumu, PROGRESĪVIE atbalstīs arodbiedrības un citas sabiedriskās organizācijas, lai vērstos tiesā.

Informācijai: Ilmārs Gromuls, biedrības PROGRESĪVIE valdes loceklis, tālrunis: +371 28355222

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *