Rīgā ir tapis pārmaiņu budžets!

Rīgā ir tapis pārmaiņu budžets! 11 PROGRESĪVIE deputātu darbs ir palīdzējis izveidot sociāli atbildīgu, videi draudzīgāku un iekļaujošāku Rīgas budžetu, turot savus solījumus. Tas samazina nevajadzīgus izdevumus, novirzot tos krīzes prioritātēm – sociālajai jomai, bērnudārziem un degošajai infrastruktūrai!

Īpaši izceļams ir sociālās jomas budžets, kas šogad pieaugs par 14,6 miljoniem eiro. Piešķirtais papildu finansējums paredz pirmo reizi pilsētas vēsturē ievērojami virs minimālās algas pacelt atalgojumu aptuveni 2000 aprūpētājiem, kas sniedz aprūpes mājās pakalpojumus. To nodrošinās papildu 5,2 miljonu eiro finansējums aprūpes mājās pakalpojumu izmaksām. Atalgojuma pieaugums ir paredzēts arī citiem sociālajā nozarē strādājošajiem par vidēji 70 eiro.

Paredzēts ar papildu 2,2 miljoniem eiro ne tikai attīstīt jau esošos sociālos pakalpojumus, bet arī piedāvāt jaunus. Pašvaldība uzsāks Latvijā vēl nebijušu pilotprojektu to ģimeņu atbalstam, kas rūpējas par bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Tiks arī ievērojami samazinātas rindas uz ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas centriem, nodrošinātas papildu vietas sociālās rehabilitācijas centrā bezpajumtniekiem, kā arī finansētas vairākas citas atbalsta programmas.

“Līdz šim par investīcijām uzskatīja ieguldījumus tikai betonā. Tagad esam mainījuši šo domāšanas veidu, panākot to, ka par investīcijām uzskata arī ieguldījumus cilvēkos un sociālajā jomā!”

Sociālo jautājumu komitejas vadītājs Viesturs Kleinbergs

Izglītības jomas budžets 2021. gadā pirmo reizi pilsētas vēsturē pārsniegs 400 miljonus eiro. Tā ietvaros tiks ieguldīti papildu līdzekļi, lai samazinātu rindas uz pirmsskolas izglītības iestādēm jeb bērnudārziem. Budžetā paredzēts palielināt līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem. Tiek arī paplašināti atbalsta pasākumi bērnudārzu skolotājiem un palielināts atalgojums gan auklītēm (70 eiro), gan skolotājiem (40 eiro). Lai uzlabotu izglītības iestāžu spējas attālināto mācību laikā, budžets paredz 1,2 miljonus eiro datortehnikas, planšetdatoru iegādei un e-bērnudārza platformas nodrošināšani saziņai ar bērnu vecākiem.

Pārmaiņu budžets ir patiesi taisnīga atbilde tai krīzei, kas šobrīd notiek valstī. Šis ir sociāli taisnīgākais budžets, kāds Rīgā ir bijis pēdējās desmitgades laikā.”

Par!/PROGRESĪVIE frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs

Vides un klimata budžets paredz pamatu likšanu nākotnes pārmaiņām un Rīgas klimatneitralitātes stratēģijai. 100 000 eiro papildu finansējums tiks piešķirts koku stādīšanai un uzturēšanai. Mūsu deputātu darbs atvieglos atkritumu šķirošanu, paredzot 75 000 eiro jaunu šķiroto atkritumu laukumu projektēšanai un papildu 10 000 EUR bīstamo sadzīves atkritumu pieņemšanai.

PROGRESĪVIE vada ar piemēru – pašvaldība tērēs mazāk auto nomā un ūdens iepirkumiem pudelēs, lai novirzītu šos līdzekļus ilgtspējīgiem, dabai draudzīgiem projektiem. Mūsu uzdevums ir veidot Rīgu, kas ir draudzīgāka dabai un cilvēkiem vairākās paaudzēs. Šis budžets ir nozīmīgs solis šādas nākotnes veidošanā.

Pilsētas 2021. gada budžeta izdevumi ir plānoti 1,040 miljardu eiro apmērā. Lielākā izdevumu daļa, 404 miljoni euro jeb 39%, ir paredzēti izglītības jomai, savukārt 247,5 miljoni eiro (24%) tiek atvēlēti transportam, ielām un citai infrastruktūrai. Sociālajai jomai ir paredzēti izdevumi 112,3 miljonu eiro apmērā, pirmo reizi piecos gados pārsniedzot desmito daļu no kopējiem budžeta izdevumiem – 10,8%.

Pilsētas ienākumi plānoti 916,64 miljoni eiro. Starpība starp izdevumiem un ienākumiem tiks segta no iepriekšējo gadu uzkrājumiem, tādējādi neaizņemoties līdzekļus un nodrošinot izdevumu saistību finansēšanu esošo finanšu iespēju ietvaros. Šī gada ieņēmumi ir piedzīvojuši kritumu galvenokārt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumu pārdales dēļ, valdībai lemjot samazināt pašvaldības rīcībā atstātos IIN ienākumus no 80% uz 75%.

Vairāk par pašvaldības 2021. gada budžetu uzzini Rīgas domes mājaslapā www.riga.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *