Par zaļo izaugsmi Baltijas jūras reģionā

Nesen Lietuvā norisinājās Eiropas Parlamenta organizēts jauniešu seminārs „Par zaļo izaugsmi Baltijas
jūras reģionā”, kurā tika pārstāvētas dažādas organizācijas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas,
Dānijas un Somijas.

Pārstāvot biedrību PROGRESĪVIE, šajā konferencē piedalījos arī es un mans kolēģis, biedrības valdes
loceklis Ervins Labanovskis. Aktīvi piedalījāmies darba grupās semināra ietvaros, kur tika apspriesti
tādi jautājumi kā
– atjaunojamā enerģija un klimata pārmaiņas,
– Baltijas jūras aizsardzība,
– zaļais tūrisms,
– zaļais transports,
– zaļais bizness.

Zaļā biznesa vērtības prezentēja Ervins Labanovskis, uzsverot ne tikai ekonomiku, bet arī tās jaunās vērtības, kuras arvien plašāk ienāk mūsu ikdienas dzīvē – un kuras, iespējams, nākotnē vairāk iesakņosies mūsu domāšanā, uzskatos, dzīvesveidā. Domājot līdzi, ko mēs patērējam, ēdam, kādus resursus izmantojam, kādā vidē dzīvojam, ar ko braucam.

Neiedziļināšos sausajā statistikā un skaitļos par CO2 samazinājumiem, taču vēlos uzsvērt tieši šo vērtību aspektu. Jo kas tad ir brīvība? Ir filozofi, kas saka, ka brīvība ir atbildība. Atbildīga dzīve, kurā mēs domājam un rūpējamies ne tikai par savu egoistisko labumu, pašpatērēšanu dzīves laikā, bet arī par dzīvošanas vidi, bērniem, savu valsti. Ar atbildību izvēloties lietojamos energoresursus, atkritumu pārstrādi, videi draudzīgākus auto u.c.

Un tam visam ir tiešas ekonomiskas sekas ilgtermiņā. Mēs varam sasniegt augstāku ekonomiskās labklājības un izaugsmes līmeni, produktīvi un efektīvi izmantojot savus resursus!

Pats seminārā pārstāvēju darba grupu, kas bija saistīta ar zaļā transporta jautājumiem, – tās darba mērķis bija izvirzīt risinājumus par labu šāda transporta izvēlei. Latviju noteikti būtu grūti salīdzināt ar Dāniju, bet tomēr iezīmējas arī kopējas problēmas un to risinājumi. Galvenais uzsvars – uz infrastruktūras nepieciešamību un attīstību. Te runājām, piemēram, par elektrostacijām elektroauto uzlādei jeb to veidošanu ar valsts atbalstu.

Pie infrastruktūras jautājumiem pieder arī veloceliņu veidošana un drošu velonovietņu ierīkošana – kas piedevām arī veicina uzņēmējdarbību un nodarbinātību. Manuprāt, īpaši aktuāli tas ir Latvijas gadījumā. Tāpat sabiedrības informēšana un izglītošana ar mediju starpniecību, tai skaitā arī par
augstākminētajām zaļajām vērtībām. Nākotnē Eiropas Savienība novirzīs lielus finanšu resursus tieši Zaļajam biznesam. Manuprāt, Latvijai ir visas iespējas kļūt par pirmo zaļāko valsti pasaulē.

Aigars Sloģis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *