Par sadarbības piedāvājumu

Politiskā partija PROGRESĪVIE ir iepazinusies un atsaukusies «Kustība Par!» iniciatīvai tikties, lai klātienē pārrunātu iespējamo sadarbību gatavojoties rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām. Partijas PROGRESĪVIE biedriem īpaši simpātisks ir aicinājums uz vēlēšanām apvienības veidot, balstoties uz kopīgiem principiem un vērtībām. PROGRESĪVIE uzskata, ka Latvijas demokrātijas stiprināšanai un labklājības veicināšanai ir ļoti būtiski, ka politiskajās partijās apvienojas cilvēki ar līdzīgiem uzskatiem par valsts attīstību — piemēram, dažādas partijas veido sociāldemokrāti, liberāļi, konservatīvie utt. Tāpat uz līdzīgiem principiem jāveido arī partiju apvienības. Ja vienā partijā apvienojas liberāļi, konservatīvie, cilvēki bez skaidra redzējuma par valsts attīstību vai arī tādi, kam šādas vērtības nav svarīgas, tas liecina par to, ka vienīgais sadarbības mērķis ir varas iegūšana par katru cenu, pragmatisks aprēķins un savu personisko interešu realizēšana. Piemērs tam šobrīd ir ZZS. Partija PROGRESĪVIE šādu ceļu nevēlas iet.

PROGRESĪVIE uzskata, ka viena no galvenajām šī brīža Latvijas problēmām ir augstā sociālā nevienlīdzība, kas izriet no netaisnīgas nodokļu politikas, kad mazo un vidējo algu saņēmējiem jāiznes nesamērīgi smags nodokļu slogs, bet tiem, kuri pelna miljonus, joprojām Latvijā ir «nodokļu paradīze». Līdz ar to, veidojot apvienību, partijām ir jāspēj vienoties, ka tiks ieviesta klasiska progresīva nodokļu sistēma, kur vienādas progresīvas likmes būs gan algu saņēmējiem, gan tiem, kuri pelna ar kapitālu. Ne mazāk svarīgi ir nodokļu politiku veidot vienkāršu un saprotamu. Tāpat, lai mazinātu sociālo nevienlīdzību, ir jānodrošina universāla visiem pieejama veselības aprūpe un pieejama un kvalitatīva izglītība.

Iepazīstoties ar «Kustības Par!» sagatavotajiem galvenajiem principiem un redzējumu par valsts attīstību, PROGRESĪVIE jūt, ka līdzīgs redzējums ir arī «Kustības Par!» biedriem un tas ir labs pamats sarunu sākšanai par sadarbību. Ja tiek plānots veidot politisku apvienību uz vienotiem principiem un vērtībām, tomēr neizpratni rada, ka sadarbībai ir uzrunātas ideoloģiski ļoti atšķirīgas politiskās partijas, kuru vērtības ir diametrāli pretējas partijas PROGRESĪVIE redzējumam par Latviju, kas ir taisnīga, kur valda uzskatu brīvība, atvērtība, cilvēku vienlīdzība un solidaritāte.

Partiju PROGRESĪVIE izbrīna, ka uzrunātas tādas partijas («Vienotība», «Latvijas Attīstībai»), kas līdz šim un arī šobrīd skaidri paudušas un realizējušas neoliberālu ekonomisko politiku, veicinājušas Latvijā nevienlīdzību, veidojušas sarežģītu un netaisnīgu nodokļu politiku un nav konsekventi iestājušās par tiesisku valsti un korupcijas izskaušanu.

Partija PROGRESĪVIE augstu vērtē Jaunās Konservatīvas partijas (JKP) darbu un pēc vēlēšanām pilnīgi noteikti būtu gatava ar JKP sadarboties koalīcijā, tāpat kā ar citām partijām, kas konsekventi iestājas pret oligarhu varu Latvijā. Tomēr partija PROGRESĪVIE nesaskata iespējas veidot kopīgu programmu ar JKP kā ar partiju, kas iestājas par konservatīvām vērtībām.

Izvērtējot sadarbību ar citām partijām, partijai PROGRESĪVIE būtisks atskaites punkts ir ne vien citu partiju programmas, bet arī līdzšinējā politiskā darbība un tās atbilstība partijas deklarētajām vērtībām.

Sadarbībā ar politisko partiju «Kustība Par!» partijai PROGRESĪVIE tas līdz šim ir bijis lielākais klupšanas akmens. PROGRESĪVIE un partija «Kustība Par!» bija vienojušās par sadarbību, lai panāktu pērn pieņemtā veselības aprūpes finansēšanas likuma atcelšanu, sagatavojot un iniciējot 20 deputātu rosinātu konstitucionālo sūdzību Satversmes tiesā. Tomēr, neskatoties uz to, ka šāda rīcība bija ciešā saskaņā ar abu partiju programmām un vērtībām, partijas «Kustība Par!» Saeimas deputāti upurēja šo iniciatīvu un visiem Latvijas iedzīvotājiem pieejamu veselības aprūpi, lai saglabātu savu statusu valdošajā koalīcijā un «Vienotības» frakcijā. «Vienotība» un pārējās valdībā strādājošas partijas ir skaidri pierādījušas, ka nevēlas visus ienākumus iekļaut taisnīgā progresīvā nodokļu sistēmā, veidot Ziemeļvalstīm raksturīgu sociālo politiku, aizstāvēt sabiedrības mazaizsargāto grupu intereses un rūpēties par modernas ekonomikas attīstību Latvijā. Līdz ar to, kamēr politiskās partijas «Kustība Par!» deputāti parlamentā strādā valdošajā koalīcijā, partijai PROGRESĪVIE ir pamatotas bažas, ka arī nākotnē mūsu iniciatīvas un vērtības var tikt līdzīgi upurētas.

PROGRESĪVIE abu partiju kopīgu tikšanos ir piedāvājusi jau tuvākajā laikā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *