Par PVN likmes samazināšanu grāmatām

Latvijā grāmatu tirdzniecībai tiek piemērota 12% PVN likme, kas ir krietni virs vidējā Eiropas līmeņa, kas ir 7,5%. Salīdzinājumam — Igaunijā grāmatu PVN likme ir 9%, Vācijā — 7%, Zviedrijā — 6%. Partija PROGRESĪVIE pievienojas Latvijas Grāmatizdevēju asociācijai, kura 2019. gada 12. jūnijā atkārtoti vērsās pie Finanšu ministrijas, lūdzot atbalstīt 5% PVN likmes piemērošanu jebkura formāta grāmatām.

Prasot samazināt PVN likmi grāmatām līdz 5%, mēs gribam atbalstīt latviešu kultūru un valodas pieejamību visplašākajā veidā. Grāmatas ir kultūras pamatpreces, un to pieejamība ir nozīmīgs faktors sociālās nevienlīdzības mazināšanai un sabiedrības integrācijai, attīstot vienotu kultūrtelpu. Grāmatu tirgus normalizēšana ar samazinātu PVN likmi nozīmētu arī būtisku atbalstu izglītībai, radošajām profesijām, zinātnei un zināšanu sabiedrības izveidei kopumā.

Finanšu ministrijas atbilde: «Finanšu ministrija uzskata, ka tās rīcībā nav jaunu faktu vai apstākļu, uz kā pamata būtu maināma iepriekš paustā nostāja un viedoklis. Papildus skaidrojam, ka samazinātas PVN likmes ieviešanas mērķis nevar būt naudas plūsmas palielināšana izdevniecībās, kas izdevējiem ļautu arī turpmāk nodrošināt darbu augsta līmeņa profesionāļiem vai maksāt lielākus honorārus autoriem un ieguldīt jaunāko tehnoloģiju ieviešanā.»

Šāds skaidrojums, kāpēc mums jābūt vienam no augstākajiem PVN laikā, kad drukātai presei un grāmatveikaliem visā pasaulē ir iestājusies krīze, parāda, ka Finanšu ministrija nav iedziļinājusies šīs nozares specifikā. Pēc grāmatizdevēju aprēķiniem, ietekme uz budžetu būtu ap 1 miljons EUR, kas ienāktu budžetā caur citiem nodokļiem, kā arī palielināto grāmatu tirdzniecības apjomu – šobrīd nereti pircēji izvēlas grāmatas iegādāties ārzemēs vai interneta veikalos, jo tas ir izdevīgāk.

Partija PROGRESĪVIE lūdz atbalstīt Grāmatizdevēju asociācijas lūgumu par 5% PVN likmes noteikšanu, jo šis ir viens no veidiem, kā praktiski atbalstīt valsts valodas izdzīvošanu, stiprināt latviešu valodas statusu un latviešu kultūras attīstību, kuras ekosistēmā valodai ir ļoti nozīmīga loma.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *