Par jaunās valdības prioritātēm

photoAtklāta vēstule LR Ministru prezidenta amata kandidātei Laimdotai Straujumai un topošās koalīcijas partijām.

Biedrība PROGRESĪVIE aicina topošās valdības veidotājus tās deklarācijā noteikt tādas prioritātes, kas veicinās nevienlīdzības mazināšanos sabiedrībā, uzlabos darba ņēmēju stāvokli un atalgojumu, kā arī veicinās ilgtspējīgu ekonomikas attīstību. Lai gan šī valdība varēs strādāt vien nepilnu gadu, tā ieliks pamatus gan 2015. gada budžetam, gan nodokļu politikai valstī.

Biedrība PROGRESĪVIE aicina par jaunās valdības prioritāti, izstrādājot 2015. gada budžetu, noteikt sociālās nevienlīdzības samazināšanu. Latvija jau ilgstoši ir viena no Eiropas Savienības (ES) nevienlīdzīgākajām valstīm, kur plaisa starp bagātākajiem un nabadzīgākajiem iedzīvotājiem arvien pieaug. Sociālā nevienlīdzība skar ne vien pieaugušos, bet nabadzībai un tās riskam pakļauj arī lielu daļu bērnu. Savukārt, tas nākotnē atstās būtisku negatīvo iespaidu uz mūsu tautsaimniecības attīstību, jo cieš gan jaunās paaudzes veselība, gan izglītības kvalitāte.

Tāpat biedrība PROGRESĪVIE aicina deklarācijā apņemties, ka valdība būtiski samazinās darbaspēka nodokļus, ieviešot progresīvu ienākumu nodokļu sistēmu. Neskatoties uz to, ka daudzās ES dalībvalstīs krīzes laikā nodokļi darbaspēkam ir paaugstināti, Latvijā darba algas joprojām ir apliktas ar lielākajiem nodokļiem visā ES. Īpaši krasa šī atšķirība ir tieši zemo un vidējo algu līmenī, kuras saņem absolūtais vairākums iedzīvotāju.

Nesamērīgi augsti nodokļi darbaspēkam ne vien veicina nelegālo nodarbinātību, bet arī padara mūsu ekonomiku nekonkurētspējīgu. Uzņēmumi, kuru investīciju projekti ietver lielu nodarbināto skaitu, piemēram, rūpniecības projekti, izvēlas citas ES valstis, kurās izmaksas ilgākā laika periodā būs zemākas, pateicoties nodokļu politikai. Esošā nodokļu politika Latvijā ir izdevīga spekulatīvai ekonomikai un kapitālam, bet ne ražošanai. Kādas investīcijas Latvijai topošā valdība vēlas piesaistīt vairāk?

Ja jaunā valdība nespers drosmīgus soļus šajā virzienā, būs zaudēts vēl viens nozīmīgs gads valsts attīstībai. Valsts turpinās zaudēt būtiskāko resursu, kas tai ir – tās cilvēkus. Esošā sociālā politika un nodokļu politika nestrādā cilvēku labā, bet gan tikai kapitāla un budžeta fiskālo rādītāju vajadzībām. Mēs turpināsim veiksmīgi piesaistīt investīcijas nekustamo īpašumu tirgum, atlabs mūsu komercbankas un finanšu sektors, bet to visu mēs vienā mirklī varam zaudēt, kā tas jau ir noticis agrāk.

Jaunā valdība un esošā Saeima nebūs tās, kas pieņems nākamā gada budžetu un lems par nodokļu politiku 2015. gadā. Tomēr, ņemot vērā, ka 12. Saeima darbu sāks vien pašā gada nogalē, budžeta un nodokļu politikas plānošanas un sagatavošanas procesā topošajai valdībai būs noteicoša loma.

1 komentārs par Par jaunās valdības prioritātēm

  1. Iespējams es nepareizi izprotu veidu ,kā panākt to par ko Jūs tagad lūdzat kapitālistiem.Lai iedzīvinātu Latvija sociāldemokrātiskas vērtības , nav jālūdz ,bet jāpieprasa. Pašiem aktīvi jācīnās, nav jānoslēdz sadarbības līgumi ar “Vienotību”.Sadarbojoties ar kapitālistiem ,Jūs dodat sabiedrībai nepareizus signālus.Mazliet no vēstures,Zviedrija nekad nebūtu realizēts sociālisms , ja sociāldemokrāti necīnītos.Buržuji bija pret demokrātiju, buržuji ekspluatēja darbaspēku,u.t.t. Domājat ,ja 19gs. Zviedrijas sociāldemokrāti rakstītu šādas vēstules , kaut kas mainītos tautas dzīve.Es stipri apšaubu, būtu tādā pašā pakaļā kā mēs tagad. Par mūsu valdību un partijām. Mums nav nevienas partijas kura būtu spējīga veikt sociāli atbildīgu politiku.Visas šīs partijas ir biznes projekti kuri rīkojas pēc biznesa likumiem- izdevīgi /neizdevīgi.Biznesā cilvēkam ir atvēlēta resursa loma.Un ka Jūs domājat kurā plaukta tad mēs kā tautas atrodamies šiem biznes projektiem.
    Nobeigumā. Ja jūs iestājaties par sociāldemokrātiskam vērtībām, jālauž sadarbība ar “Vienotību”,Jums jāatdzīst, ka sadarbība ar buržuāziskām partijām ir kļūda.Aktīvi jāiesaistās sociāli atbildīgas valsts celšanā. Jārunā par visiem mesliem ko kapitālisti ir piedarījuši pa šiem valdīšanas gadiem.Nedrīkst iet pie kapitalistiem ar cepuri rokās un lūgt lai viņi iestājas par sociāldemokrātiskām vērtībām ,tas ir apkaunojoši.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *