Par cilvēka autonomiju!

BT Paralymic World Cup 2009: GB vs USA

3. decembris ir Starptautiskā personu ar invaliditāti diena. Tās mērķis ir veicināt personu ar invaliditāti tiesības un labklājību, un pievērst uzmanību invaliditātes jautājumiem no politiskā, sociālā, ekonomiskā un kultūras aspekta.

2. decembrī rīkotajā Progresīvo forumā sarunās par vienlīdzību, izcēlām arī invaliditātes aspektu — kā mēs kā valsts varam nodrošināt pilnvērtīgu visu cilvēku izglītību un līdzāspastāvēšanu, nevis norobežojoties no atšķirīgā, bet pieņemot to kā ikdienu.

Lai arī uz papīra Latvijas valsts it kā nodrošina daudzu tiesību aizsardzību, faktiskā tiesību īstenošana ir tālu no optimālas, un lielāko nastu jāiznes ir pašiem cilvēkiem ar invaliditāti, viņu ģimenēm, draugiem.

Viens ir skaidrs — tas, ko mēs ikdienā neredzam, pazūd arī no mūsu apziņas. Tādēļ PROGRESĪVIE iestājas par līdztiesību ikvienā dzīves jomā un sistēmas veidošanu, kuras pamatā ir ikviena cilvēka autonomijas (pašpietiekamības) principa ievērošana. Progresīvo forums vēlreiz apliecināja PROGRESĪVO apņemšanos politiski iestāties par cilvēku ar invaliditāti vajadzībām 13. Saeimā. PROGRESĪVO politiskais mērķis ir autonomi pašnoteikties spējīgs cilvēks.

Tas nozīmē:

  • Visiem minimālajiem ienākumiem jābūt piesaistītiem objektīviem sociālekonomiskiem rādītājiem, kas nodrošina cilvēka cienīgu dzīves kvalitāti.
  • Iekļaujošas izglītības principu nodrošināšana: mācāmies kopā, ne dalīti.
  • Pieejama un bezbarjeru publiskā telpa – ēkas, infrastruktūra un informatīvā vide, kas kalpo autonomai un brīvai cilvēka dzīvei neatkarīgi no viņa invaliditātes.
  • Vienmērīgs sociālo pakalpojumu pārklājums un atbalsts visā valstī neatkarīgi no pašvaldības turīguma.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *