Nosodām Valsts prezidenta lēmumu

Partija PROGRESĪVIE izsaka nosodījumu Valsts prezidentam Raimondam Vējonim par izvēli izsludināt pretrunīgi vērtēto Veselības aprūpes finansēšanas likumu. Likums nostiprinās nevienlīdzību Latvijā, izslēdzot no veselības aprūpes pakalpojumiem sociāli apdraudētākās sabiedrības grupas. Likums arī ir vērtējams kā antikonstitucionāls, jo pārkāpj Satversmē atrunāto sociāli atbildīgas valsts principu. No tā izriet, ka veselības aprūpe ir valsts uzdevumus un tai ir jābūt pieejamai uz vienlīdzīgiem nosacījumiem. Cilvēki dažādos likumīgos nodokļu režīmos nav konstitucionāli pamatots iemesls atšķirīgai valsts veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībai. Tāpēc PROGRESĪVIE aicinās 20 Saeimas deputātus vērsties ar konstitucionālo sūdzību Satversmes tiesā.

Valdība maldina Latvijas sabiedrību, ka ar likumu tiks ieviesta “veselības apdrošināšana”, lai gan faktiski tiek radīta “brīvprātīga” maksas medicīnas sistēma. Cilvēks nevar brīvprātīgi izvēlēties, vai viņam būs nepieciešama veselības aprūpe. Veselības aprūpe no citām nozarēm atšķiras ar to, ka pakalpojumu patērētājs nevar pieņemt patstāvīgu informētu lēmumu, viņš spiests deleģēt izvēli speciālistiem, un tāpēc neviens nedrīkst būt izslēgts no pilnvērtīgas valsts veselības aprūpes.

Visās Eiropas attīstītajās valstīs ir atrodama vai nu universālā veselības aprūpes sistēma, kur tiesības uz veselības aprūpi ir katram rezidentam, neatkarīgi no nodokļu no maksas, vai nu obligāta apdrošināšanas sistēma, kur tuvu pie 100% iedzīvotāju ir apdrošināti. Nekāda dalīšana grozos un nodokļu veicināšana caur tiesībām uz veselību tur nenotiek. Piedāvātais modelis neparedz nekādus mehānismus, kas atbilstu labai starptautiskai veselības apdrošināšanas praksei.

PROGRESĪVO veselības politikas darba grupas vadītājs Edgars Labsvīrs paskaidro, ka “Pasaules veselības organizācija savos atzinumos sauc mūsu aprūpes sistēmas universālumu par “sasniegumu” un aicina to saglabāt, neatkarīgi no tā, kādas reformas būtu veiktas. Pēc aprūpes pieejamības rādītājiem, dažos pētījumos Igaunija ir pēdējā vietā Eiropā, zemāk par mums. Tieši Igaunijas veselības finansēšanas modeli ņemt par paraugu ir absolūti nepieņemami.

Netiks sasniegts arī mērķis palielināt sociālā nodokļa iemaksas, jo faktiski piedāvātais variants samazina vēlmi godīgi maksāt sociālo nodokli. Tagad veselības aprūpes pakalpojumi par noteiktu iemaksu būs pieejami katram nodokļu krāpniekam, pilnībā nekorelējot ar izkrāpto nodokļu summām, faktiskajām aprūpes izmaksām vai veselības risku kalkulācijām. Tāpat dubultā negodīga šī sistēma būs, ievērojot faktu, ka 200 000 tūkstošu cilvēku Latvijā saņem minimālo algu, bet pārējo — aplokšņu algās. Jaunais likums nostiprinās šo praksi, jo šos nodokļu krāpniekus nekādā viedā neskars. Tikmēr citiem legāliem un godīgiem nodokļu maksātājiem uzliks papildu slogu (mikronodokļu maksātāji vai pašnodarbinātie ar zemiem ienākumiem, sezonas strādnieki, mājsaimnieces/mājsaimnieki utml.).

PROGRESĪVO ģenerālsekretārs Roberts Putnis norāda: “Latvija ir izvēlējusies vienkārši norakstīt būtisku mazturīgo iedzīvotāju skaitu, kā arī sodīt tos iedzīvotājus, kas maksā nodokļus dažādos Latvijā radītos legālos nodokļu režīmos, bet kuriem likums neparedz pienākumu maksāt sociālo nodokli. Tikmēr bagātniekiem nodokļu slogs tiek vēl vairāk samazināts, radot jaunus robus veselības finansēšanā. Nākamais solis varētu būt valdības piedāvājums izveidot šķirtas kapsētas – vienas sociālā nodokļa maksātājiem, bet otras – nabagiem.”

2017. gada 14. decembrī PROGRESĪVIE un Kustība “Par!” kopā aicināja likumdevēju nepieņemt likumu. PROGRESĪVIE pret likumprojektu 7. novembrī pie Saeimas rīkoja piketu. Valsts prezidentu neizsludināt likumu aicināja Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Veselības aprūpes speciālistu asociācija, PROGRESĪVIE un Kustība “Par!”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *