Nosodām Polijas aborta aizliegumu, kas ierobežo sieviešu tiesības

2020. gada 22. oktobrī Polijas Konstitucionālais tribunāls aizliedza aborta veikšanu augļa veselības stāvokļa (nopietnu vai neārstējamu slimību) dēļ. Polija jau izsenis ir pazīstama kā valsts ar vienu no visstingrākajiem abortu likumiem Eiropas Savienībā. Iepriekš aborti Polijā bija atļauti tikai trīs gadījumos: ja grūtniecība apdraud mātes veselību, ja auglim ir nopietna vai neārstējama slimība un ja grūtniecība ir noziedzīgu darbību rezultāts. Jaunie aizliegumi vēl stingrāk ierobežo Polijas sieviešu tiesības, tāpat arī maz ticams, ka tie sasniegtu vēlamo efektu uz neveikto abortu skaitu. Šie aizliegumi visticamāk piespiedīs sievietes veikt abortus dzīvībai bīstamos apstākļos.

Partija PROGRESĪVIE: Aborta aizliegums Polijā ir nepieņemams, jo tas ierobežo sieviešu tiesības un apdraud sieviešu veselību, dzīvību.Click To Tweet

Ja pagājušā gadsimta pirmajā pusē abortu aizliegums Polijā bija balstīts uz reliģiskiem apsvērumiem, tagad tiek izmantots apgalvojums, ka dzimšanas iespējas atņemšana augļa veselības stāvokļa dēļ ir diskriminējoša prakse. Patiesi diskriminējošā prakse ir sievietes pamattiesību atņemšana: tiesības patstāvīgi rīkoties ar savu ķermeni un pieņemt lēmumus, kas nosaka visu turpmāko dzīvi vai pat vairākas dzīves. Demokrātiskā valstī nav nepieciešami nekādi likumīgi attaisnojumi abortiem, jo tādā valstī nav pieļaujams, ka valdība aizliedz sievietēm rīkoties ar saviem ķermeņiem, lai demagoģiski atsauktos uz demogrāfisku rādītāju uzlabošanu un reliģiski konservatīviem uzskatiem. Zīmīgi, ka šādi lēmumi netiek pieņemti līdztekus ar lēmumiem, kas atbalsta bērnus, kuriem lemts dzīvot ar nopietnām slimībām, kuri bieži aug bez vecāku atbalsta vai aug nepietiekami labvēlīgos apstākļos.

Vēsturiska prakse rāda, ka abortu likumu pastiprināšana noved pie to sieviešu skaita palielināšanās, kuras ir spiestas doties ārpus savas valsts, lai saņemtu medicīniskus pakalpojumus. Sieviešu veselību visvairāk apdraud slepeni aborti un mēģinājumi patstāvīgi provocēt spontāno abortu, kas var izraisīt neatgriezeniskas sekas sievietes veselībai un labklājībai. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem [1], katru gadu pasaulē tiek veikti vairāk nekā 25 miljoni nelegālu abortu, pēc kuriem 7 miljoni sieviešu tiek hospitalizētas ar veselības sarežģījumiem. 

PROGRESĪVE solidarizējas ar vairāk nekā 100 000 cilvēkiem, īpaši sievietēm, kas piedalās ielu protestos pret Polijas Konstitucionālā tribunāla lēmumu. Aicinām atbalstīt protestētājus Polijā! Pievienojies organizācijas “Protests” rīkotajam piketam Rīgā, pie Polijas vēstniecības, 4. novembrī 18:00! (vairāk informācijas)


[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/preventing-unsafe-abortion

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *