Nedrīkst samazināt darbinieku tiesības!

Ceturtdien, 28. martā, Saeima skatīs grozījumus Darba likumā, kas paredz — turpmāk nozarēs, kur noslēgta ģenerālvienošanās, minimālā virsstundu piemaksa būs 50% līdzšinējo 100% vietā.

PROGRESĪVIE atbalsta soļus, kas sperti, lai veicinātu koplīgumu un ģenerālvienošanās slēgšanu Latvijā. PROGRESĪVIE uzskata, ka tas ir būtisks rīks, kā nodrošināt labus darba apstākļus un pienācīgu darba samaksu modernā, labklājīgā valstī.

Taču veicināt koplīgumu slēgšanu, samazinot nodarbināto darba tiesības, ir nepieļaujami. Likumprojekts nostādīs darbiniekus situācijā, kur viņiem jākaulējas par esošo labumu — 100% virsstundu piemaksas — saglabāšanu. Tiesībsargs Juris Jansons vairākkārt vērsies Saeimā, lai iebilstu pret grozījumiem. Bažas izteicis arī Saeimas Juridiskais birojs.

Izmantotie argumenti arī nav loģiski. Tiek apgalvots, ka, piemēram, būvniecības nozarē samazinātā virsstundu piemaksa veicinās ēnu ekonomikas samazināšanos, bet no otras puses — ka virsstundu strādātāju gandrīz nav. Tikmēr ir skaidrs, ka būvniecības nozarē nelegālas, neapmaksātas virsstundas kļuvušas par normu, turklāt ir maza cerība, ka, ja pašlaik virsstundas netiek apmaksātas nemaz, tad tās sāks apmaksāt, ja tas būs divreiz lētāk.

Pagājušogad 12. Saeima jau pieļāva līdzīgu kļūdu — arodbiedrībām tika liegts aizsargāt no atlaišanas biedrus, kas tai pievienojušies pirms mazāk nekā 6 mēnešiem. No tā prettiesiski atlaisti cilvēki cieš jau tagad. Aicinām 13. Saeimu neatkārtot tādu kļūdu un koplīgumu veicināšanas aizsegā nesamazināt strādājošo tiesības.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *