LBAS: Drošam darbiniekam – esi drošs!

Patreizējā Latvijas ekonomikā, kurā plaši tiek piekopta zemo algu politika, cilvēks, kas ir spējīgs darbam un vēlas strādāt, nereti ir spiests pieņemt sev neizdevīgus lēmumus, jo savu tiesību aizstāvībai neatliek laika. Lai izdzīvotu, ir jāskrien, jāķer katra iespēja nopelnīt, neatliek laika pat pārdomāt darba piedāvājuma likumību vai novērtēt tā atbilstību darba likumam. Darbinieki bieži nezin likumus vai noteikumus. Ir saprotams, ka katram pilsonim nav laika iepazīties ar darba likumu, kurā ir 157 panti, kas katrs vēl satur vairākus apakšpunktus, darba drošības noteikumiem un beidzot izpētīt nevalstiskās organizācijas, kas Latvijā pārstāv darbinieku intereses.

Šādā situācijā darba devējs var viegli manipulēt ar nepietiekami izglītotu darbinieku, nereti uzspiežot rīcību, kas ir pretrunā ar likumdošanu. Savukārt, darbinieks, kas baidās pazaudēt vienīgo ienākumu avotu, ir spiests pakļauties.

Lai darbinieks varētu efektīvi aizstāvēt savas tiesības, tās ir darbiniekam jāparāda un jāiemāca. Tomēr, ņemot vērā, ka izglītots darbinieks darba devējam nereti pat ir neērts, darba devējs reti ir ieinteresēts izglītot sev pakļautos darbiniekus viņu tiesībās.

Apzinoties šo situāciju, PROGRESĪVIE stratēģiskais partneris – Latvijas brīvo arodbiedrību savienība, jau kādu laiku veic plašu darbinieku izglītošanas programmu ar nosaukumu „Zini darba tiesības! Esi drošs!”. Šajā darba ciklā ir izveidota interneta vietne http://www.darbatiesibas.lv , kurā dinamiski un kodolīgi ir attēlota informācija par darba attiecību uzsākšanu un izbeigšanu, darba laiku un atvaļinājumiem, darba samaksu un sodiem, sociālām garantijām un darba līguma veidiem.

PROGRESĪVIE aicina veltīt mirkli laika un ieskatīties izveidotajā interneta vietnē. Šādi rīkojoties, ieguvums var būt ne tikai darbiniekiem, bet arī darba devējiem. Vieniem zināt savas tiesības, otriem neiekulties tiesu darbos un nepatikšanās.

Logo: Esi drošs!

Interneta vietne darbatiesibas.lv izveidota ESF projekta „Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska iemērošana nozarēs un uzņēmumos” (Nr.1DP/1.3.1.3.2./08/IPIA/NVA/001) ietvaros

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *