Latvijai ir vajadzīgs Dzīvesbiedru likums

Vakar, 30. septembrī, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija noraidīja viendzimuma partnerattiecību reģistrācijas iniciatīvu. Iniciatīva iekļāva dažādu ģimeņu un partnerattiecību aizsardzību, tostarp viendzimuma pāru attiecību juridisku aizsardzību. Iniciatīvas nevirzīšana tālākai skatīšanai Saeimā parāda, ka Latvijas politika aizvien ir diskriminējoša un izslēdzoša pret minoritātēm. Trīsdesmit gadus pēc demokrātijas atjaunošanas politiskos lēmumus Latvijā aizvien nosaka homofobiski aizspriedumi un iesīkstējuši stereotipi. Latvija pašlaik ir viena no sešām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurās viendzimuma pāriem joprojām nepastāv iespēja legalizēt partnerattiecības.

Iespēja legalizēt partnerattiecības un veidot ģimeni, kura ir juridiski atzīta un aizsargāta, ir fundamentāli nozīmīgs aspekts, kas ietekmē personas dzīves kvalitāti un labklājību. LGBT+ kopiena ir Latvijas sabiedrības daļa – kopienai piederošajiem cilvēkiem tāpat kā visiem pārējiem sabiedrības locekļiem ir tiesības uz drošas, stabilas un labklājīgas dzīves veidošanu. Politiskās sistēmas pienākums ir nodrošināt priekšnosacījumus šādas dzīves veidošanai.

Diskusijas par nepieciešamību pieņemt partnerattiecību regulējumu Latvijā norit jau vairāk nekā divdesmit gadus. Kā atrunu to nedarīt politiķi atkal un atkal izmanto apgalvojumu, ka sabiedrība viendzimuma partnerattiecībām nav gatava. PROGRESĪVIE vēlas uzsvērt, ka politiķu uzdevums ir nevis šķelt sabiedrību, izplatot populistiskas frāzes, kam nav nekādu reālu pierādījumu, bet gan informēt, izglītot un veicināt iekļaujošas un izprotošas attieksmes veidošanos sabiedrībā par dažādiem, tostarp sensitīviem jautājumiem, tādējādi rodot iespēju pārvarēt barjeras starp sociālām grupām un kopienām un nostiprināt politiskas, sociālas un sadzīviskas līdztiesības principos balstītu demokrātiju.

Saskaņā ar starptautiskās organizācijas “ILGA-Europe” datiem, izvērtējot sociālpolitisko situāciju, Latvija LGBT+ līdztiesības jomā pašlaik ieņem priekšpēdējo vietu Eiropas Savienībā. Sliktāki rādītāji ir vienīgi Polijai, kurā pret LGBT+ kopienu tiek vērsta plaša politiska kampaņa, kā arī kopš 2020. gada vasaras šajā valstī notiek nelegāli aktīvistu aresti. Par spīti faktam, ka Polija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, tur pastāv režīms, kas leģitimizējis pret LGBT+ kopienu vērstu sistemātisku diskrimināciju un vardarbību. Jautājums par partnerattiecību regulējuma pieņemšanu aktuālās starptautiskās politiskās situācijas kontekstā nozīmē ne vien skaidras nostājas pret LGBT+ kopienu paušanu, bet arī būtisku izšķiršanos saistībā ar demokrātijas pastāvēšanu Latvijā. Kamēr visām ģimenēm netiks nodrošināta vienlīdzīga likuma aizsardzība, Latvijas sabiedrība nespēs sasniegt spēcīgas un ilgtspējīgas demokrātijas statusu.

PROGRESĪVIE nosoda politiķu nevēlēšanos pārvarēt aizspriedumus un atteikšanos beidzot atbalstīt likumprojektu, kas LGBT+ kopienas pārstāvjiem nodrošinātu juridisku līdztiesību. Aicinām politiķus, kuri atbalsta iniciatīvu par viendzimuma partnerattiecību likumprojektu, aktīvi paust savu nostāju šajā jautājumā. Mēs aicinām Valsts prezidentu Egilu Levitu savās publiskajās uzrunās nepalikt pie abstraktiem un nenoteiktiem izteikumiem par to, ka Latvijas sabiedrībā jāpārvar nevienlīdzība, skaidri identificējot diskrimināciju pret LGBT+ kopienu kā vienu no nevienlīdzības izpausmēm, un kopā ar aktīvistiem un politiķiem veidot stratēģijas tās pārvarēšanai. Tāpat aicinām ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kurš atbalsta drošas un iekļaujošas sabiedrības veidošanu, neklusēt un paust savu attieksmi pret vakar pieņemto lēmumu. Situācija, kurā politiķi konsekventi ignorē sabiedrības pausto viedokli un turpina diskriminēt LGBT+ kopienas cilvēkus, ir nepieņemama. 

Paraksti atjaunoto Dzīvesbiedru likuma iniciatīvu portālā www.ManaBalss.lv! (spied šeit)

Katrīna Rudzīte, PROGRESĪVIE biedre

2 replys to Latvijai ir vajadzīgs Dzīvesbiedru likums

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *