Kas mēs esam v2

Antoņina Ņenaševa
Līdzpriekšsēdētāja
#1 Rīgā

antonina@progresivie.lv

Izglītības un zinātnes ministres amata kandidāte Antoņina ir rīdziniece, taču maģistra grādu sociālajā politikā ieguvusi Londonas Ekonomikas un politisko zinātņu skolā. Antoņina labi pazīst jaunatnes organizāciju darbu, jo daudzus gadus strādājusi par brīvprātīgo, vadījusi vairākus starptautiskus projektus un aktīvi darbojusies jauniešu organizācijās.

Lasīt tālāk

Edmunds Cepurītis
Līdzpriekšsēdētājs
#6 Rīgā

edmunds.cepuritis@progresivie.lv

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata kandidāts Edmunds ir vides aktīvists ar Vides zinātnes maģistra grādu, vairāk kā 6 gadus darbojies vides izglītībā, zinātnes popularizēšanā un kritiskās domāšanas veicināšanā Latvijā. Sadarbībā ar VARAM, vides NVO un individuāli popularizējis atbildīgu klimata politiku.

Lasīt tālāk

Ervins Labanovskis
Valdes loceklis
#2 Vidzemē

ervins@progresivie.lv

Ekonomikas ministra amata kandidāts Ervins Latvijas Universitātē ieguvis bakalauru politikas zinātnē un maģistru komunikācijas zinātnē. Jau vairākus gadus vada Socialdemokrātisko domnīcu- Brīvības un solidaritātes fonds. Aizraujas ar vides aizsardzības idejām un bioloģisko lauksaimniecību, brīvajā laikā ceļo un fotografē meitu.

Lasīt tālāk

Dace Kavasa
Valdes locekle
#1 Kurzemē

dace@progresivie.lv

Iekšlietu, tieslietu ministres amata kandidāte Dace ir juriste, feministe, tenisiste. Beigusi Latvijas Universitāti un Daremas Universitāti (Lielbritānija) viņa savas cilvēktiesību iemaņas pilnveidoja, strādājot ar Eiropas Integrācijas jautājumiem Latvijā, kā arī ar tieslietu sektoru vairāk kā 20 valstīs Eiropā un Āzijā. 2009-2019 gadā bijusi viena no Latvijas pārstāvēm Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta Ekspertu forumā un no 2019.gada decembra aicināta kā Eiropas Komisijas Sociālā pilāra vēstniece, ar mērķi veicināt taisnīgu nodarbinātību, sociālās tiesības un vienlīdzību Eiropas Savienībā.

Lasīt tālāk

Mārtiņš Kossovičs
Valdes loceklis, Rīgas nodaļas vadītājs
#32 Rīgā

martins@progresivie.lv

Jau agrā jaunībā Mārtiņam simpātiskas šķitušas sociāldemokrātiskās idejas, tādēļ vēl deviņdesmito gadu izskaņā, paralēli studijām politikas zinātnē, viņš kopā ar domubiedriem atjaunoja Jaunatnes sociāldemokrātisko savienību (JSS) un bija ilgstošs organizācijas ārlietu sekretārs.

Lasīt tālāk

Agnese Logina
Valdes locekle, kultūras politikas darba grupas vadītāja
#1 Latgalē

agnese.logina@progresivie.lv

Agnese strādā kultūras jomā, ikdienā nodarbojoties ar kultūras mantojuma saglabāšanu un pieejamības uzlabošanu, kā arī rīkojot pasākumus, kas lielākoties saistīti ar kino. Pasniedz kultūras teoriju un regulāri raksta par kino, ikdienā saskaroties ar kultūras darbinieku neaizsargātību un nevienlīdzību.

Lasīt tālāk

Viesturs Kleinbergs
Valdes loceklis, sociālās politikas darba grupas līdzvadītājs
#4 Rīgā

viesturs.kleinbergs@progresivie.lv

Labklājības ministra amata kandidāts Viesturs sociālās politikas jomā darbojas jau 12 gadus. Ir strādājis Bērnu un ģimenes lietu ministrijā, līdzdarbojies Ģimenes valsts politikas pamatnostādņu izstradē un aktīvi darbojies audžuģimenu kustības veicināšanā.

Lasīt tālāk

Terēze Gruntmane
Valdes locekleTerēze vadās pēc principa, ka nekas nav neizdarāms. Pēc maģistra grāda iegūšanas LMA, 1996. gadā ar ģimeni dodas uz ASV, kur izveido bērnu modes zīmolu Zaza couture, kas veiksmīgi iekaro pasaules modes tirgu. 2019. gadā viņa atgriežas Latvijā un pievēršas sociāli taisnīgas politikas veidošanā.

Lasīt tālāk

Igors Kļaviņš

Valdes loceklis

igors@progresivie.lv

Igors ir dzimis Ogrē un ir ieguvis Sociologa grādu Latvijas Universitātē. Studiju laikā, pētot problēmas, kas ir saistītas ar sociālo aizsardzību, nevienlīdzību, darba tirgu un finašu tirgiem, ir sapratis, ka tās vajag aktīvi risināt ne vien pētīt. Uzskata sevi par daļu no jaunās politiskās paaudzes un meklē kopsaucējus zaļajām un sociāldemokrātiskām idejām.

Lasīt tālāk

Miroslavs Kodis
Ārpolitikas darba grupas līdzvadītājs

miroslavs@progresivie.lv

Miroslavs ir ieguvis bakalaura grādu komunikācijas zinātnē un kādu laiku dzīvojis un mācījies Londonā. No 2003. līdz 2014. gadam Miroslavs strādājis Latvijas Televīzijas Ziņu dienestā, ieguvis vairākus apbalvojumus žurnālistikā. Jau 10 gadus Miroslavs veiksmīgi vada savu pasažieru pārvadājumu uzņēmumu, kā arī jau sešus gadus organizē Rīgā starptautisko muzikālo pasākumu Eurovision Preparty Riga.

Jana Simanovska
Vides politikas darba grupas vadītāja
#3 Vidzemē

jana.simanovska@progresivie.lv

Zemkopības ministres amata kandidāte Jana ir vides un cilvēktiesību aktīviste. Studējusi ķīmiju, starptautiskās attiecības un vides pārvaldību, ieguvusi doktora grādu vides inženierzinātnēs, kopš studiju laikiem strādājusi vides aizsardzībā, pētot, konsultējot un izglītojot.

Lasīt tālāk

Rūta MežavilkaRūta ir rakstniece, māksliniece un datorgrafiķe. Viņa ir ieguvusi izglītību Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā. Rūta ir Latvijas Rakstnieku savienības biedre, kā arī, ir trīs dzejas krājumu un godalgotās grāmatas “Dzimuši Latvijai” autore, kuras lugas iestudētas vairākos Latvijas teātros. Jau kopš dzimšanas Rūtai ir smagas pakāpes vājdzirdība, un pēdējos gados Rūta aktīvi darbojas vājdzirdīgo atbalsta asociācijā Sadzirdi.lv.

Edgars Labsvīrs
Veselības politikas darba grupas vadītājs
#8 Latgalē

edgars.labsvirs@progresivie.lv

Edgars ir dzimis Daugavpilī, darba gaitas sācis elektronikas un programmatūru pārdošanas biznesā. 2009. gadā ar ģimeni pārcēlās uz Rīgu, kur RISEBA ieguva bakalaura grādu uzņēmējdarbības vadībā un maģistra grādu veselības vadībā RSU.

Lasīt tālāk

Atis Švinka
Jaunās ekonomikas un demogrāfijas darba grupas vadītājs

atis@progresivie.lv

Atis darbojas "Junior Achievement Latvia" vadībā, strādājot ar komandu, kas Latvijā ieviesa Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) praksi, Līderu programmu un Ēnu dienu, tādējādi ļaujot tūkstošiem Latvijas skolēnu apgūt ārpusskolas zināšanas uzņēmējdarbībā un izaugsmē. Ata interešu jomas ir ekonomika, pārvaldība, izglītība un demogrāfija.

Mihails Simvulidi
Intelektuālā īpašuma darba grupas vadītājs

mihails.simvulidi@progresivie.lv

Kopš 2012. gada Mihails darbojas Latvijas Riteņbraucēju apvienībā, 2016. gadā kopā ar domubiedriem dibinājis apvienību “Pilsēta cilvēkiem”, lai cīnītos par pārdomātu, drošu pilsētvidi. Mihails strādā par programmētāju, izmantojot Latvijas Universitātē iegūto datorzinātņu bakalaura grādu.

Āris Adlers
Pašvaldību un reģionālās attīstības darba grupas vadītājsĀris ir daudzpusīgs vietu attīstības profesionālis – viņa darbs un kaislība ir apkaimju potenciāla pilnveidošana, iesaistot iedzīvotājus pilsonisko iniciatīvu līdzdalībā. Šīs prasmes Āris apguvis Rīgas Tehniskajā universitātē, kā arī IT, finanšu un būvniecības jomās. Iegūtā pieredze Ārim ļauj vadīt starptautisku attīstības organizāciju, kas apvieno profesionāļu tīklus no 16 Eiropas valstīm.

Lasīt tālāk

Justīne Panteļējeva
Rīgas nodaļas valdes locekle, Mājokļu politikas darba grupas vadītāja

justine.pantelejeva@progresivie.lv

Justīne strādā Rīgas domē par galveno stratēģiskās plānošanas speciālisti, nodaļas vadītājas vietnieci, gan iesaistas jauniešu aktīvismā – Justīne ir biedrības “Protests” valdes locekle. Viņai ir Latvijas Universitātē iegūts bakalaura grāds bioloģijā un maģistra grāds telpiskās attīstības plānošanā.

Maija Krastiņa

maija.krastina@progresivie.lv

Maija ir komunikācijas un mārketinga speciāliste jaunuzņēmumiem un nevalstiskām organizācijām. Viņa ir ieguvusi bakalaura grādu komunikācijas zinātnē un maģistra grādu biznesa vadībā. Ikdienā Maija strādā gan ar lielām organizācijām, gan pavisam maziem projektiem.

Mairita LūseMairita 8 gadus dzīvojusi Spānijā, kur viņa strādāja vides NVO un ieguva maģistra grādu ekonomiskajā attīstībā un sadarbībā. Mairita ir biedrības “Zero Waste Latvija” valdes locekle. Viņa vada nodarbības un konsultē studentus, uzņēmumus un medijus par atkritumiem un ar tiem saistīto piesārņojumu.

Mārtiņš Zvejnieks
#12 Rīgā

Mārtiņš studējis Rīgas Ekonomikas augstskolā (Stockholm School of Economics in Riga), kā arī ieguvis maģistra grādu Zviedrijas Lauksaimniecības universitātē (Sveriges lantbruksuniversitet) vides ekonomikā.

Lasīt tālāk

Sandra Martinsone
#3 Rīgā

sandra.martinsone@progresivie.lv

Sandra ir ieguvusi Politikas zinātņu bakalaura grādu Vidzemes agustskolā un maģistra grādu Starptautiskajā politekonomikā Līdsas universitātē, Lielbritānijā, kā arī studējusi Sodertorn Hogskola, Stokholmā un bijusi Ainas Galējs fonda stipendiāte studijām Viskonsīnas Universitātē, Oklērā (Eau Claire), ASV.

Lasīt tālāk

Zane Pūpola

zane@progresivie.lv

Zane Rīgā dzīvo un strādā kopš 2013. gada, kad atgriezās Latvijā pēc mācībām Londonā. Zane jau no pusaudzes gadiem darbojas dažādās NVO, kā arī strādā brīvprātīgo darbu. Kā brīvprātīgā viņa ir piedalījusies gan Londonas Olimpiskajās spēlēs, gan arī palīdzējusi jauniešiem nodibināt savu biedrību. Patlaban Zane darbojas vides aizsardzības jomā, palīdzot cilvēkiem īstenot viņu idejas un dodot viņiem iespēju uzlabot savu apkārtējo vidi.

Agita MisāneAgita ieguvusi Fulbraita stipendiju, divus maģistra grādus un doktora grādu filozofijā, ideju vēstures apakšnozarē. Patlaban Agita strādā kā pētniece Rīgas Stradiņa universitātē, kā arī pēta reliģijas Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtā. Viņa ir Brīvības un solidaritātes fonda valdes locekle.

Vērtības

PROGRESS

Pastāvīga attīstība, ar atbildību par pārmaiņu virzību, kalpojot tagadējās paaudzes vajadzībām, vienlaikus rūpējoties par nākamo paaudžu vajadzībām un nodrošinot tās. Valsts pienākums ir veicināt pozitīvu un inovatīvu ikviena cilvēka attīstību, radīt labvēlīgu vidi ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai un zinātnes mijiedarbībai ar kultūru, pārvaldību un uzņēmējdarbību, lai radītu labumu visai sabiedrībai kopumā. Progress sākas ar indivīdu, neapstājoties pie sasniegtā. Augsti vērtējot katra un katras tiesības autonomi lemt savas izvēles, progresa pamatā ir savstarpējā atbildība un atziņa, ka individuāla veiksme nav iespējama bez sabiedrības atbalsta un ar veiksmes augļiem solidāri jādalās ar sabiedrību. Valstij ir aktīvi un pārdomāti jādarbojas pārmaiņu vadībā starptautiskā mērogā, veidojot ciešas partnerības un iestājoties par principiem, kas sargā mūsu iespējas un brīvības un veido mūsu valsts nākotni stiprā Eiropā.

SOLIDARITĀTE

Valsts loma ir veidot sabiedrības kopības apziņu un drošības tīklu katram. Valstī un sabiedrībā katram ir jābūt drošam, ka viņš vai viņa saņems nepieciešamo atbalstu un palīdzību krīzes situācijā un netiks atstāts viens vai viena. Valstij ir jāveicina kopienas solidaritāte vietējā, valsts un globālā līmenī, tādējādi apzinoties mūsdienu pasaules ciešo mijiedarbību visos šajos līmeņos. Tas nozīmē veicināt sadarbību un empātiju, paaugstināt sociālo drošību, mazināt iespēju individuāliem riskiem un dalīt nenovēršamu risku ietekmi visā sabiedrībā. Solidaritāte paredz cieņu pret atšķirīgām interesēm un aicina veiksmīgākos sabiedrības locekļus uzņemties lielāku atbildības daļu sabiedrībā, kas viņiem iepriekš palīdzējusi vai nākotnē palīdzēs. 

BRĪVĪBA

Valstij ir jādod iespēja cilvēkiem pašiem izvēlēties, kā veidot savu dzīvi un jārada apstākļi, lai tiem, kam šīs iespējas ir ierobežotas, šie kavēkļi tiktu nojaukti, tādējādi padarot cilvēkus patiesi autonomus un patstāvīgus. Valstij ir jānodrošina, lai cilvēku izcelsme, pazīmes un sociālie vai ekonomiskie apstākļi netraucē tiem sasniegt izcilību un laimi. Tā pamats ir sabiedrības vienošanās cienīt katra indivīda brīvības un izvēles, kā arī no tā izrietošo atbildību par savām izvēlēm. Stiprai valstij un sabiedrībai ir aktīvi jākopj un jāaizstāv cilvēku brīvības un tiesības, jāsargā krietnie un godīgie, jārūpējas par mazākuma tiesību aizsardzību.

VIENLĪDZĪBA

Taisnīgums ir cieši saistīts ar vienlīdzību — tikai valsts, kurā pastāv vienlīdzība starp visiem tās iedzīvotājiem, spēj būt taisnīga. Tikai valsts, kurā pastāv tiesiskums un tas tiek nodrošināts ātri un vienlīdzīgi, spēj būt taisnīga. Tikai valsts, kurā pastāv sociāls taisnīgums un tiek izskausta nabadzība, spēj būt taisnīga. Taisnīgums savā saknē nozīmē arī godīgumu vienam pret otru — darīt viens otram labu, neatkarīgi no personīgajām interesēm.

DABA

Daba jeb globālā ekosistēma ir cilvēces labklājības pamata veidotājs. Mūsdienu pasaulē savtīguma un īslaicīgu ieguvumu dēļ rodas draudi kritiski svarīgiem dabas elementiem — piemēram, tiek veicinātas klimata pārmaiņas un iznīcināta bioloģiskā daudzveidība. Šie draudi nākamo paaudžu labklājībai ir jāaptur. Tā vietā jāveicina abpusēji bagātinoša mijiedarbība starp cilvēkiem un pārējo dabu. Tas nozīmē izturēties ar cieņu pret dabas vērtībām un izmantot tās gan materiālās, gan nemateriālās labklājības veicināšanā.

VIDE

Valstij ir jārūpējas par cilvēka veidotos kultūrvidi un tās harmoniju ar dabu. Īpašums nedrīkst laupīt sabiedrības tiesības uz dzīvei un dabai labvēlīgu vidi, ko cieņpilni pārmantot nākamajām paaudzēm. Veidojot kultūrvidi, valstij ir jārūpējas, lai tā atbilstu laikmetīgām kultūras prasībām un sargātu dabas vērtības.

Dibināšanas principi

 1. Latvijā ir jāievieš progresīvā nodokļu un nodevu sistēma, kurā pēc progresivitātes principa tiek piemērotas vienādas ienākuma nodokļa likmes visiem ienākumiem — gan darba algai, gan kapitāla pieaugumam, gan citiem ienākumiem. Vidusslānim un trūcīgajiem valsts iedzīvotājiem ir jāsamazina nodokļi un nodevas. Nodokļu slogs no darbaspēka jāpārceļ uz patēriņu, tādējādi veicinot ražošanas attīstību;
 2. Latvijas ekonomikai jābalstās uz zaļu, resursus saudzējošu tautsaimniecību. Visos politiskos, ekonomiskos un sociālos lēmumos jāņem vērā arī to ietekme uz vidi un sociāliem aspektiem;
 3. Latvijā ir jāveicina zināšanu ietilpīgas ekonomiskās un saimnieciskās aktivitātes, kas balstītas uz kopdarbību un kopīgu resursu izmantošanu;
 4. ēnu ekonomika jāsamazina, uzsvaru liekot nevis uz represīvām metodēm, bet tādas ekonomikas un nodokļu politikas veidošanu, kas motivēs uzņēmumus strādāt legāli. Politiķiem un valsts pārvaldei ar saviem darbiem jāpierāda, ka samaksātie nodokļi netiek izsaimniekoti un tiek ieguldīti kopīgām vajadzībām;
 5. patiesa korupcijas apkarošana un caurspīdīga, godīga un saprotama politika ir pamats, lai neizšķērdētu nodokļu maksātāju naudu un attīstītu valsti;
 6. valstij aktīvi jāiesaistās tirgus ekonomikas attīstīšanā. Tautsaimniecībai stratēģiski svarīgu valsts uzņēmumu privatizācija nav pieļaujama. Valstij nav jābaidās dibināt jaunus valsts uzņēmumus. Šādām darbībām ir jābūt rūpīgi izsvērtām un jānorisinās tikai valsts un tās pilsoņu ilgtermiņa interesēs;
 7. Latvijas sasniegumu un izaugsmes atskaites punktam ir jābūt iedzīvotāju laimes indeksam, nevis iekšzemes kopprodukta pieaugumam;
 8. Latvijai jākļūst par valsti, kurā jebkura vecuma cilvēkam ir pieejama valsts finansēta izglītība, iespējas pārkvalificēties, lai spētu pilnvērtīgi piedāvāt savas spējas un talantus valsts tautsaimniecības attīstībai;
 9. izglītībai jābūt laikam atbilstošai un prioritārai valsts nozarei, kam jāatspoguļojas valsts budžetā;
 10. valstij jāpanāk pozitīva demogrāfiskā situācija. Mēs ieguldīsim visus savus spēkus, lai jaunām ģimenēm būtu iespēja augt;
 1. visiem pilsoņiem neatkarīgi no to mantiskā stāvokļa, dzimuma, seksuālās orientācijas, reliģiskiem vai politiskiem uzskatiem, nacionalitātes ir jānodrošina vienlīdzīgas iespējas un tiesības, tādējādi veicinot saliedētas sabiedrības veidošanos;
 2. arī Latvijā jāpieņem likums, kas dotu iespēju nelaulātiem pāriem reģistrēt savu kopdzīvi un kļūt par juridiski atzītu ģimeni neatkarīgi no dzimuma;
 3. katram bērnam, kurš piedzimst Latvijā pastāvīgi dzīvojošiem cilvēkiem, pilsonība jāpiešķir automātiski;
 4. pašvaldību vēlēšanu balsstiesības jāpiešķir ikvienam iedzīvotājam, kurš pastāvīgi dzīvo konkrētās pašvaldības teritorijā vismaz piecus gadus un ir sasniedzis 16 gadu vecumu;
 5. Latvijas veselības aprūpei un valsts medicīnas iestādēm ir jābūt pieejamām ikvienam iedzīvotājam;
 6. valstij jāveicina līdzvērtīgu abu dzimumu iesaistīšanos valsts pārvaldē. Jāpanāk, ka sievietes un vīrieši saņem vienādu atalgojumu par identisku darbu;
 7. valstij jāatbalsta sabiedrības pašorganizēšanās un tās brīva līdzdalība valsts pārvaldē — biedrības, partijas, nodibinājumus, arodbiedrības un fondus;
 8. politiskās partijas pārdomāti jāfinansē no valsts budžeta, kas palielinās valsts un pašvaldību neatkarību no oligarhiem;
 9. valsts pārvaldē nekavējoties jāievieš moderno tehnoloģiju pielietošana, un to sniegtās priekšrocības jāizmanto ekonomiskajai attīstībai, sabiedrības līdzdalībai un birokrātijas samazināšanai;
 10. valsts politiskās varas centram jāatrodas parlamentā, lēmumu pieņemšanai jābūt caurspīdīgai un jānotiek iedzīvotāju interesēs;
 11. ir jāveicina sabiedrības iesaistīšanās kultūras un sporta dzīvē;
 12. cieņa pret latviešu valodu, tās lomas stiprināšana ir Latvijas valsts un tās patstāvības priekšnoteikums;
 13. Latvija ir pilntiesīga ANO, ES un NATO locekle, kurai jārīkojas šajās organizācijās tā, lai tās stiprinātu un realizētu kopējās pasaules, Eiropas un Latvijas nacionālās intereses.

Vēsture

PROGRESĪVIE tika dibināti 2011. gada 26. martā kā biedrība, lai apvienotu cilvēkus ap sociāldemokrātiskām idejām un veicinātu progresīvas reformas Latvijas politikā, ekonomikā un varas attieksmē pret sabiedrību. Par biedrības ideālu kļuva tāda valsts un sabiedrība, kuru raksturo taisnīgums, uzskatu brīvība, cilvēku vienlīdzība un solidaritāte.

Biedrības dibināšanā par tās vadītāju tika ievēlēts Ansis Dobelis, kurš biedrību vadīja līdz 2017. gada 25. februārim. Pirmajā organizācijas valdē strādāja arī Ervins Labanovskis, Ilmārs Gromuls, Jānis Džerijs Šterns, Māris Grīnvalds, Mārtiņš Kossovičs, Ilgonis Šteinbergs un Jānis Raubiško.

Biedrība aktīvi iesaistījās politisko ideju un vērtību popularizēšanā, rīkojot seminārus un diskusijas, iesniedzot parlamentam un ministrijām priekšlikumus sociālās nevienlīdzības mazināšanai, korupcijas apkarošanai un inovāciju ieviešanai valsts pārvaldē.

Lai paātrinātu progresīvas nodokļu sistēmas ieviešanu Latvijā, PROGRESĪVIE pilsonisko iniciatīvu portālā ManaBalss.lv iesniedza petīciju «Par progresīvas nodokļu sistēmas ieviešanu Latvijā». Iniciatīvu parakstīja vairāk nekā 11 000 Latvijas pilsoņu, un tā nonāca apspriešanai parlamentā. Aktīvi komunicējot ar politiķiem un nevalstiskām organizācijām, skaidrojot progresīvas nodokļu sistēmas būtību un ieguvumus, PROGRESĪVIE panāca lūzuma punktu politiķu attieksmē pret progresīvu nodokļu sistēmu Latvijā.

Biedrība iniciēja parakstu vākšanu arī «Par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos», jo Latvijā bija izveidojusies situācija, ka bagātākajos novados pašvaldība bērnudārzos nodrošināja brīvpusdienas, bet trūcīgākajos vecākiem par bērnu ēdināšanu izglītības iestādēs nācās maksāt pašiem. Tas padziļināja sociālo nevienlīdzību un iedzīvotāju noslāņošanos. Arī šī iniciatīva ieguva vairāk nekā 11 000 parakstus un nonāca Saeimā.

Atsaucoties uz biedrības atbalstītāja Māra Graudiņa aicinājumu startēt Jūrmalas pašvaldību vēlēšanās “PROGRESĪVIE” sarakstā, biedrības valde nolēma dibināt politisko partiju. 2016. gadā vairākums biedrības biedru apzinājās, ka nevalstiskas organizācijas iespēju klāsts reālu pārmaiņu panākšanai Latvijā ir gandrīz izsmelts. Pēdējos gados Latvija arvien vairāk attālinājās no mūsu kaimiņiem — Ziemeļvalstīm — sociālās nevienlīdzības, korupcijas, taisnīguma, tiesiskuma un atbildīgas ekonomikas jomās. PROGRESĪVIE nolēma kļūt par politisku partiju, lai paši kā deputāti parlamentā un pašvaldībās nodrošinātu pārmaiņu īstenošanu.

25.02.2017. PROGRESĪVO dibināšanas kongress. Foto: Andris Taskāns

2017. gada 25. februārī Rīgā 220 progresīvi noskaņoti cilvēki pieņēma lēmumu par partijas dibināšanu. Jau dibināšanā tika skaidri norādīts, ka šī partija nav «vēlēšanu projekts» — PROGRESĪVIE apzināti tiek veidots kā ilgtermiņa politisks spēks, kurš apvieno un arī nākotnē apvienos cilvēkus ap sociāli atbildīgas demokrātijas vērtībām un ieņems arvien nozīmīgāku lomu Latvijas politikā.

Dibināšanas sapulcē par partijas priekšsēdētāju tika ievēlēts Māris Graudiņš, bet valdē — Ervins Labanovskis, Mārtiņš Kossovičs, Antoņina Ņenaševa, Guntis Laurins, Ieva Lazda un Ansis Dobelis.

Jaundibinātā partija jau tā paša gada jūnijā startēja pašvaldību vēlēšanās, pretendējot uz iekļūšanu pašvaldību domēs trijos novados un vienā republikas pilsētā — Mārupē, Aizputē, Ķegumā un Jūrmalā. Lieliski panākumi tika gūti Aizputē, kur PROGRESĪVO saraksts saņēma 27,3% vēlētāju atbalstu un novada domē ieguva četras vietas. Deputātu pienākumus sāka pildīt Mārtiņš Sants, Mārtiņš Grundmanis, Anita Leimante un Kārlis Vīdners. Arī Mārupē tika pārvarēta ar likumu noteiktā 5% barjera iekļūšanai pašvaldībā. Mārupes novadā partijas sarakstu atbalstīja 8,09% vēlētāju un novada domē tika ievēlēts Edgars Jansons.

13.07.2017. Protesta akcija «Ērikam nav laika», kurā tika pieprasīta ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atkāpšanās no amata. Foto: Gints Ivuškāns

Uzreiz pēc pašvaldību vēlēšanām PROGRESĪVIE iesaistījās nacionāla mēroga politiskajos notikumos. Vasarā partijas aktīvisti sarīkoja plaši apmeklētu protesta akciju, lai tiktu atjaunota tā dēvētās «Oligarhu lietas» izmeklēšana un izvērtētas publiskotās «Rīdzenes sarunas».

Savukārt gada nogalē tieši PROGRESĪVIE politiskajā dienaskārtībā ienesa jautājumu par riskiem sabiedrībai, ko radījusi 2017. gadā izstrādātā veselības aprūpes finansēšanas reforma. Pēc PROGRESĪVO celtās trauksmes un partijas ekspertu brīdinājuma, ka bez pilnvērtīgas valsts veselības aprūpes var palikt aptuveni
300 000 Latvijas iedzīvotāji un tā būtiski padziļinās sociālo nevienlīdzību, reformas trūkumus publiski atzina arī daudzi eksperti, politiķi un mediji. Ar to izrādījās par maz, lai reformu apturētu, taču PROGRESĪVIE turpina cīņu, lai Latvijā ieviestu vispārēju un pieejamu veselības aprūpi visiem — aicinām parakstīties par to vietnē ManaBalss.lv.

2018. gada 20. februārī — Pasaules Sociālā taisnīguma dienā — tika svinīgi atklāts partijas birojs Rīgā, Ernesta Birznieka-Upīša ielā 20.

2018. gada 24. februārī notika otrā PROGRESĪVO biedru sapulce, kuras galvenais uzdevums bija apstiprināt partijas programmu «Pagrieziens Ziemeļvalstu virzienā», pie kuras partijas biedri, eksperti un atbalstītāji dažādos formātos — darba grupās, komisijās un biedru forumos — bija strādājuši visa 2017. gada garumā.

24.02.2018. Jaunievēlētā partijas valde. No kreisās — Ansis Dobelis, Edgars Labsvīrs, Ervins Labanovskis, Dace Kavasa, Antoņina Ņenaševa, Roberts Putnis, Māris Graudiņš, Ieva Lazda, Mārtiņš Kossovičs. Foto: Lelde Goba

Sapulcē tika ievēlēta jauna partijas vadība: par PROGRESĪVO līderi kļuva Roberts Putnis, bet valdē tika ievēlēti Ansis Dobelis, Dace Kavasa, Ieva Lazda, Edgars Labsvīrs, Māris Graudiņš, Mārtiņš Kossovičs, Ervins Labanovskis un Antoņina Ņenaševa.

PROGRESĪVIE turpina darbu pie sociāli atbildīgas demokrātijas veidošanas Latvijā un gatavojas startam 13. Saeimas vēlēšanās.

Ja arī tev rūp mūsu idejas, vērtības un darbi, KĻŪSTI PAR BIEDRU!