Kas ir Kreisie.LV

2010. gada aprīlī, tuvojoties valsts lielajai jubilejai – deklarācijas par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu pieņemšanas 20. gadadienai, – gaismu pirmoreiz ieraudzīja mājaslapa www.kreisie.lv. Tobrīd esot vien nelielam eksperimentālam projektam senas idejas realizācijai, nu tā ir izaugusi par ziņu portālu ar regulāri atjaunojamu informāciju un pastāvīgu auditoriju no dažādām sabiedrības daļām, tai skaitā citiem medijiem un sabiedrisko organizāciju aktīvistiem.

Džerijs Šterns, Kreisie.LV redaktors

Pirmajā pastāvēšanas gadā portālā publicēti apmēram 350 raksti, vairāki desmiti video u.c. Tāpat kā nozīmīgu aktivitāti noteikti ir jāizceļ redakcijas organizēto parakstu vākšanu petīcijai par progresīvo nodokļu sistēmas ieviešanu Latvijā – vispirms elektroniski, pēc tam arī dažādu pilsētu ielās; praktiski šai aktivitātei ir jāpateicas par tās komandas saliedēšanu, kura nu kļuvusi par pamatu biedrības PROGRESĪVIE dibināšanai.

2010. gada rudenī starptautiskā elektroniskā žurnāla “Sociālā Eiropa” redakcija organizēja aptauju par Eiropas ietekmīgāko kreiso ideju blogu reitingu; portālam Kreisie.LV izdevās šajā sarakstā ieņemt 6. vietu (pavisam sarakstā iekļuva 16 vietnes).

Sākotnējā ideja, kas tapa jau pirms dažiem gadiem, bija diezgan atšķirīga – tās pamatā bija doma veidot ar partijām tieši nesaistītu sociāldemokrātiskās vēstures vietni, kurā publicēt pasaulē un Latvijā pazīstamu sociāldemokrātu biogrāfijas un attēlot ideoloģijas attīstību.

Taču skarbā realitāte parādīja, ka ar to vien būs nepietiekami, lai Latvijas sabiedrībai parādītu šīs idejas nepieciešamību – jo publiskajā telpā ir labi redzams, ka ne jau sociāldemokrātu idejas ir tas, ko tik ļoti nespēj pieņemt mūsu sabiedrība. Sabiedrība klaji parāda, ka tā vispār tic sociāldemokrātu idejām, bet tikai neredz Latvijā tādus politiķus, kas tiešām būtu spējīgi tās realizēt. Tāpēc tika lemts jaunā portāla ideju transformēt, pievienojot tai aktuālo ziņu sadaļu, un regulāri publicēt šodienas sociāldemokrātu viedokļus gan Latvijas, gan Eiropas un pasaules līmenī.

Pirmsākumos Kreisie.LV tapa kā viena cilvēka ideja – drīzumā atrodot domubiedrus, kas sapratuši tā pastāvēšanas galveno principu; šobrīd Kreisie.LV aktīvi darbojas jau vairāki cilvēki, un to loks nebūt nav slēgts – arvien gaidām jaunus atbalstītājus un priekšlikumus.

Mūsu mērķis ir popularizēt sociāldemokrātijas nesēju viedokļus, idejas un darbus, nevis spodrināt konkrētu politisko partiju tēlus, publicējot PR nozares pārstāvju “saķemmētas” preses relīzes. Vairāku vēlēšanu rezultāti ir jau parādījuši, ka sabiedrība ir nogurusi no partiju pašreklāmas un tās vietā gaida idejas, programmas, konstruktīvus priekšlikumus un to reālas izpildes plānus. Un politiķiem ir jāpilda tautas griba, nevis otrādi.

Analizējot statistiku, kļūst skaidrs, ka Latvijā vispirms nepieciešams pamatīgi celt sabiedrības informētības, politisko zināšanu un sabiedriskās līdzdalības līmeni, tikai pēc tam varēsim runāt par adekvātu izpratni, sabiedrībai aizstāvot savas intereses ar konkrētu partiju starpniecību.

Portāls Kreisie.LV pastāv kā brīvprātīga iniciatīva, tā komandas motivācijas pamatā nav nedz alga, nedz varas hierarhija – visi darbojamies pašu pārliecības vārdā, ikdienā sekojam sociāldemokrātiem svarīgām aktualitātēm visā pasaulē, iespēju robežās cenšoties par tām informēt arī citus. Kreisie.LV ir tikai viens no veidiem, kā to paveikt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *