Kampaņā “Zini savu statusu!” kopā destigmatizēsim HIV testu

Pasaules AIDS dienā PROGRESĪVO līderi piedalīsies globālajā kampaņā, kuras sauklis ir “Zini savu statusu!”, un iestāsies par HIV testa destigmatizāciju, paši publiski izejot HIV pārbaudi. Akcija notiks 1. decembrī plkst. 13.00 partijas birojā E. Birznieka-Upīša ielā 20, Rīgā.

HIV testa stigmatizācija ir viens no būtiskākajiem iemesliem HIV izplatībai Latvijā. Pēc RSU Sabiedrības veselības institūta vadošās pētnieces Andas Ķīvītes paustā, apmēram trešdaļa HIV inficēto Latvijā nezina savu statusu, attiecīgi nesaņem  medicīnisko palīdzību un turpina izplatīt infekciju.

HIV Latvijā jau sen vairs nav atsevišķu mazaizsargāto grupu infekcija: šobrīd ar HIV visbiežāk inficējas jauni, heteroseksuāli cilvēki, kuri nodarbojoties ar seksu bez prezervatīva. Turklāt daudzi baidās veikt HIV testu un tādējādi, būdami inficēti, turpina to izplatīt. Nepietiekamas diagnosticēšanas un nesavlaicīgas ārstēšanas dēļ Latvija ir pirmajā vietā Eiropā jaunu inficēšanās gadījumu ar HIV ziņā.

HIV pārbaude ir priekšnosacījums, lai apzinātu ārstējamo personu loku un garantētu veselīgu, produktīvu un drošu dzīvi kā inficētajām personām, tā sabiedrībai kopumā. Proaktīva pārbaudīšanās ir absolūti nepieciešama, lai arī Latvija sasniegtu ANO “90-90-90” mērķi: lai 2020. gadā 90 % cilvēku ar HIV zinātu par to (būtu pārbaudījušies); 90 % HIV inficēto saņemtu antiretrovirālo terapiju; 90 % pacientu, kuri tiktu ārstēti ar antiretrovirālo terapiju, būtu panākta virāla supresija, proti, vīrusa slodze asinīs nebūtu nosakāma un risks, ka tiks inficēti citi cilvēki, tuvotos nullei.

PROGRESĪVIE pozitīvi vērtē Veselības ministrijas lēmumu ar šā gada 1. oktobri atcelt ierobežojumus un sākt apmaksāt antiretrovirālo terapiju visiem HIV pacientiem, arī tiem, kuriem CD4 šūnu skaits pārsniedz 500. Taču stigmatizācija, diskriminācija un sabiedrības neizglītotība apgrūtina iespēju identificēt patieso ar HIV inficēto skaitu, kā arī HIV atklāšanu agrīnā stadijā, tādā veidā mazinot ārstēšanas efektivitāti un neļaujot apturēt infekcijas izplatību.

Seksuālās izglītības līmenis skolās joprojām ir zems, un Izglītības likuma 10. panta “tikumības” grozījumi joprojām liek daudziem skolotājiem pašcenzēties, izvairoties runāt par seksualitātes un drošības tēmām. Lai arī var rasties iespaids, ka mūsdienu jaunieši viegli iegūst informāciju internetā un tādējādi jau visu zina, liela daļa seksuāli aktīvu jauniešu nesapratot sakarību starp seksu un drošību un nespēj pieņemt veselības ziņā prātīgus lēmumus. HIV un citu STI izplatība jauniešu vidū apliecina viņu vājās zināšanas un prasmes.

PROGRESĪVIE norāda, ka HIV pārbaužu programmas ir jāpaplašina, kā arī jāuzlabo ārstu pieejamība reģionos. Riska grupas jāapgādā ar PrEP (pirmsekspozīcijas profilakses) preparātiem. Visbeidzot valstij, nevis tikai NVO, ir jāsāk nopietni izturēties pret seksuālo izglītību skolās un sabiedrībā un jāsāk rīkoties, lai cīnītos ar HIV inficēto stigmatizāciju un diskrimināciju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *