Kamēr Latvija un pasaule deg, valdība klusē…

Cilvēces radītās klimata pārmaiņas šovasar ir izraisījušas bīstamus karstuma viļņus un citas neierastas dabas katastrofas. Vadošie politiķi sola darīt to, kas vajadzīgs, lai mazinātu cilvēku ietekmi uz klimatu. Bet nedara. Tāpēc partija PROGRESĪVIE piedāvā trīs konkrētus soļus, ko valdībai spert jau tagad:

1. publiskie ieguldījumi enerģētikas jomā jāveic pārdomāti, lai cilvēki maksātu mazāk,

2. jāveido plāns, lai atteiktos no dabasgāzes,

3. jāveido zinātnei atbilstoša meža politika, kas samazina izciršanu.

Partijas līdzvadītājs Edmunds Cepurītis saka, ka klimata pārmaiņas ir jautājums par to, vai esam pietiekami drosmīgi risināt problēmu. PROGRESĪVIE ir gatavi darīt savu daļu kā zaļākā partija Latvijā.

Neskatoties uz skaistām deklarācijām un solījumiem, Latvijas valdība turpina pievilt iedzīvotāju cerības un tiesības uz drošu nākotni bez klimata krīzes. PROGRESĪVIE aicina valdību rīkoties ar trīs soļiem:

1. Valdībai ir jāveic pārdomāti publiskie ieguldījumi enerģētikā, lai iedzīvotāji maksātu mazāk. Eiropas fondu līdzekļi jāizmanto, lai sasniegtu mērķus lētas zaļās enerģijas un energoefektivitātes jomās.

2. Jāveido rīcības plāns, lai atteiktos no dabasgāzes enerģētikā. Latvijas atkarība no Krievijas gāzes izmaksā dārgi gan klimatam, gan nacionālās drošības interesēm.

3. Jāveido zinātnei atbilstoša meža politika, kas samazina mežu izciršanu. Ja valdība turpinās akli klausīt šauru interešu lobijus, Latvijas meži kļūs par emisiju avotu, nevis piesaistītāju.

“Klimata krīzes pieļaušana ir politiska izvēle. PROGRESĪVIE darīs visu, lai mainītu šādu politiku,” uzsver partijas līdzvadītājs un vides eksperts Edmunds Cepurītis.

Atgādinām, ka šovasar gan Latvijā, gan visā pasaulē tiek pārspēti karstuma rekordi un piedzīvotas daudzviet neierastas dabas parādības. Jūnija vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija par 4,1C grādiem virs mēneša normas. [1] Jūlija pirmā dekāde – par 5,9C grādiem virs normas, un bīstamais karstums joprojām turpinās gan Latvijā, gan visā pasaulē. [2]

Kanādas vidienē šovasar temperatūra sasniedza pat 49,6C grādus – bezprecedenta gadījums. Zinātnieki ir skarbi savos secinājumos: bez cilvēces izraisītām klimata pārmaiņām, šāds karstuma vilnis būtu praktiski neiespējams. Klimata krīzes dēļ šādi bezprecedenta gadījumi var kļūt par ikdienišķu parādību. [3] Diemžēl karstums nāk kopā ne tikai ar smagu ietekmi uz sabiedrības labklājību. Pārmērīgs karstums rada nopietnus veselības riskus un saasina jau esošas veselības problēmas, kā rezultātā ik gadu mirst miljoniem cilvēku, secina zinātnieki. [4]

Klimata pārmaiņas gan nenozīmē tikai intensīvāku un biežāku karstumu. Jāņos Austrumeiropā plosījās neierasti spēcīgas vētras, paņemot arī cilvēku dzīvības, kamēr šonedēļ Vācija piedzīvoja katastrofālus plūdus, kas prasīja vairāk nekā simts cilvēku dzīvības. [5]

Mums pat nevajag gaidīt jūras līmeņa celšanos, lai personīgi izjustu klimata pārmaiņu ietekmi. Karstums, laikapstākļu anomālijas un dabas katastrofas neizbēgami ietekmēs katru no mums un katru mūsu dzīves jomu – mūsu uzturu, infrastruktūru, darbu un ekonomiku kopumā. Klimata krīzes sekas ir un būs milzīgas un neparedzamas, tāpēc PROGRESĪVIE iestājas par politisku rīcību!


[1] https://klimats.meteo.lv/laika_apstaklu_raksturojums/2021/junijs/

[2] https://klimats.meteo.lv/laika_apstaklu_raksturojums/2021/julijs/

[3] https://www.bbc.com/news/science-environment-57751918

[4] https://www.theguardian.com/world/2021/jul/08/extreme-temperatures-kill-5-million-people-a-year-with-heat-related-deaths-rising-study-finds

[5] https://www.bbc.com/news/world-europe-57605651

https://www.euronews.com/2021/06/24/floods-rain-and-thunder-as-storms-lash-europe

https://www.dw.com/en/rescue-efforts-as-death-toll-rises-in-germany-floods-live-updates/a-58296251

1 reply to Kamēr Latvija un pasaule deg, valdība klusē…

  1. Viss ne vienmēr ir tik zaļš kā izskatās, jo piemēram elektroauto lielākā problēma ir baterijas, to ražošana un utilizēšana. Jaunu elektroauto iegādei no valsts puses vajadzētu nopietnu atbalstu līdz tādam līmenim, cik vidēji maksā līdz 10 gadiem lietots dīzeļauto. Par zaļo energoresursu ražošanu jāņem vērā OIK negatīvais stāsts, kurš joprojam nav beidzies. Gribējam būt vieni no zaļākajiem Eiropā, kas sanāca, zinām.
    Par gāzi – ja tā vienkārši varētu pāriet uz citām alternatīvām, tad jau nebūtu problēmu. Mājokļu apkurē lielākais īpatsvars joprojom ir gāze, lai izmantotu šķeldu, jāpārveido katlu mājas. Par mežiem – ja pieminam tikai koksni, tad tās lietderīgai izmantošanai joprojam ir daudz iespēju. Formulai it kā jābūt vienkāršai – nedrīkst vairāk izcirst nekā ataug.
    Tomēr galvenais jautājums paliek atklāts – kur tam visam pie mūsu nabadzības ņemt līdzekļus paliek atklāts. Nepārdomātās valsts politikas dēļ mēs 10 gados esam pazaudējuši ap pusmiljons cilvēku. Galēji zaļie teiktu, ka Latvijā tāpēc kļuvis veselīgāk elpot, jo it kā vairāk skābekļa, bet lielākā daļa tie darbaspējīgie cilvēki, kas galarezultātā ir zaudējums ekonomikai, kuras ģenerēto naudu varētu izmantot arī zaļajām lietām. Domāju, ka pārāk liela centība var izmaksāt pārāk dārgi, jo Latvija domāju ir viens mazākajiem piesārņotājiem pasaulē. Lai citas valstis sasniedz kaut vai Latvijas līmeni. Mūsu situācijā jāmeklē tādi risinājumi, kas nav finansiāli ietilpīgi, piemēram, kā savulaik rūpnīcām, kas ražošanas procesā izmanto ūdeni un rada piesārņojumu, ūdeni atļāva ņemt tikai augšpus notekūdeņu noteces vietas. Te bija nepieciešams tikai valdības lēmums. Jādomā ir zaļi ekonomiski gudri ne tikai zaļi!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *