Kā “uzmest” 300 000 iedzīvotājus

Viena diena Saeimā jeb kā valdošie plāno “uzmest” 300 000 Latvijas iedzīvotājus.

Mārtiņš Kossovičs

Partijas PROGRESĪVIE valdes loceklis

Šonedēļ bija tā izdevība pusslepus uzzināt, ka mūsu parlamenta Sarkanajā zālē sanāks veselības nozares eksperti, lai kritiski analizētu jauno Veselības aprūpes finansēšanas likumu. Zinot, ka aiz šī likumprojekta, kuru jau ir atbalstījis Ministru Kabinets un arī Saeima – pirmajā lasījumā –, patiesībā slēpjas daudz nezināmā, nolēmu doties un klātienē izbaudīt debates.

Pasteigšos uzreiz notikumiem pa priekšu: kritiska apspriešana izpalika, jo galvenie politiskie runātāji bij’ sekojošie: Premjers Māris Kučinskis (ZZS), Finanšu ministre Dana Reizniece Ozola (ZZS), Veselības ministre Anda Čakša (ZZS), un konferences rīkotāja, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja, Aiga Barča (ak vai, kāda sakritība – arī ZZS).

Lai neapgrūtinātu auditoriju ar savām sakāpinātajām emocijām, šoreiz norādīšu tikai uz būtiskāko. Jau no nākošā gada 1.janvāra jeb pēc diviem mēnešiem stāsies spēkā likums, kas ļoti būtiski izmainīs veselības pieejamību simtiem tūkstošu cilvēku. “Sodīsim nodokļu nemaksātājus” aizsegā ir plānots nenodrošināt pilnvērtīgus veselības pakalpojumus apmēram 300 000 Latvijas cilvēkiem darba spējīgā vecumā (pēc Labklājības ministrijas aptuveniem datiem).

Saeimas konferencē valdošie politiķi un veselības nozares ļaudis ļoti vienkāršoti attiecās par trešdaļu Latvijas iedzīvotājiem darba spējīgā vecumā. Esmu pārliecināts, ka lielākā daļa no šiem 300 000 cilvēkiem nav negodprātīgi blēži, kā konferencē vairākkārt izskanēja, īpaši no bijušajiem Veselības ministriem Ingrīdas Circenes (Vienotība) un Romualda Ražuka (Vienotība). Jā, diemžēl es zinu, ka daļa no šiem ļaudīm ir negodprātīgi. Tomēr man bij grūti noklausīties cilvēku bezatbildīgo iedalīšanu pareizajos un nepareizajos, tamdēļ paldies Ansim Bogustovam, konferences vadītājam, kurš deva vārdu arī man, lai izteiktu savu un partijas PROGRESĪVIE nosodījumu.

Diemžēl neviens no konferences referētājiem tā arī nespēja publiski atbildēt uz jautājumu, kas ir šie 300 000 “nezināmo ļaužu”, kas no nākošā gada vairs nesaņems veselu virkni veselības pakalpojumu. Tamdēļ atļaušos pats minēt, ka šie būs sekojošu grupu cilvēki:

 1. Jā, patiesi, tie būs nelegāli strādājošie, kuri oficiāli nesaņem pat minimālo algu;
 2. Tostarp, tie būs cilvēki, kuri godprātīgi strādā, bet darba devējs, lai arī apgalvjis pretējo, pat par daļu “oficiālās” algas nav samaksājis nodokļus;
 3. Tie būs cilvēki, kuri ir spiesti slēpt savus ienākumus, jo uzticējušies “ātro kredītu naudai”;
 4. Ja līdz 18 gadu vecumam bērni un jaunieši saņems pakalpojumus, kā bijis līdz šim, tad tie, kuri būs vecumā 18 gadi + 1 diena un nemācīsies/nestrādās, uzreiz paliks aiz strīpas un veselības pakalpojumus saņems strikti ierobežoti;
 5. Sezonas darbinieki – pārsvarā cilvēki, kuri nodarbināti lauksaimniecībā;
 6. Lauku “cilvēki parastie”, kuri nenodarbojas ar lauksaimniecību industriāli;
 7. Cilvēki, kuri de facto ir ar invaliditāti, bet nav (vēl) nokārtojuši invaliditātes statusu de iure, un kuriem veselības pakalpojumi ir nepieciešami visakūtāk (cilvēks strādāt vairs nevar, bezdarbniekiem pietetikties nevar, slimības lapa ir beigusies, bet statuss vēl nav iegūts);
 8. Cilvēki, kuri veselības (un citu iemeslu) dēļ nespēj strādāt pilnas slodzes darbu;
 9. Jaunās māmiņas, kuras dažādu iemeslu dēļ nespēj atgriezties darba tirgū pēc bērna kopšanas atvaļinājuma;
 10. Cilvēki, kuri nav sevi pieteikuši bezdarbnieku statusam (iespējams, arī ilgstošie bezdarbnieki);
 11. Ļaudis, kuri darba gaitās ir aizbraukuši uz Īriju, Lielbritāniju un citām valstīm;
 12. Talantīgi jaunieši, kuri pēc vidusskolas noslēguma ir devušies studēt ārpus Latvijas;
 13. Cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem, kuriem nav nokārtota invaliditāte;
 14. Nepilnas slodzes darbinieki.

Iespējams, ka kāds no maniem lasītājiem izsauksies: “Tā viņiem vajag! Ja nemaksā nodokļus, lai rēķinās ar sekām.” Tomēr šādiem bļāvējiem vēlos atbildēt uzreiz: ja 1/3 darba spējīgās sabiedrības būs vēl nopietnāk pakļauta dažādiem veselības riskiem, tad no tā noteikti cietīs sabiedrības veselība kopumā, tai skaitā tie, kas pašreiz ir veseli un maksātā nodokļus. Tāpat noteikti cietīs arī darba resurss kopumā, kas ir viens no būtiskākajiem tautsaimniecības elementiem.

Šobrīd intuīcija saka priekšā, ka valdošo korporatīvā bezatbildība tik tiešām var vainagoties ar uzvaru, jo šo 300 000 cilvēku intereses nav ieinteresētas atbalstīt ne Latvijas Darba devēju konfederācija (jo aizstāv darba devējus), ne Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība  (jo šie cilvēki noteikti nav arodbiedrību biedri), ne kāds no politiskajiem spēkiem, jo atbalstīt nodokļu nemaksātājus ir politiski netālredzīgi. To arī sajutām šodien, kad neviena no Saeimas opozīcijas partijām (ne Saskaņas centrs, ne Latvija Reģionu apvienība, Ne No sirds Latvija) nebilda ne vārda, kamēr valdošie viens otru uzmundrināja rīcībai: Vēl vairāk vairot sociālo nevienlīdzību Latvijā!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *