Valdībai jāatbalsta jauno speciālistu izglītība

Partija “PROGRESĪVIE” grozījumus, kas paredz, ka turpmāk studiju un studējošā kredīti par darbu noteiktās jomās un amatos netiks dzēsti, uzskata par nepārdomātiem un kaitnieciskiem.

PROGRESĪVIE pauž neizpratni par to, ka laikā, kad valstī trūkst tūkstošiem ārstniecības personu (ārstu, māsu), vairāk nekā 500 sociālo darbinieku un vairāki simti pedagogu, valdība atļaujas samazināt jau tā niecīgo motivējošo pasākumu klāstu, atceļot iespēju saņemt studiju un studējošo kredīta dzēšanu par darbu noteiktās jomās un amatos. Tas skars arī šīs sabiedrībai eksistenciāli nozīmīgās profesijas. Turklāt pārejas periods nav pietiekams, jo iepriekšējā kārtība attiecināta vienīgi uz tiem kredītu ņēmējiem, kuriem kredītu dzēšana jau sākta. Šāds solis vērtējams kā nepārdomāta, sociālo drošību un tiesisko paļāvību mazinoša aktivitāte.

Kā jau zināms, šā gada 3. decembrī valdībā atbalstīti Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātie grozījumi vairākos Ministru kabineta noteikumos, cita starpā paredzot, ka studiju un studējošā kredīti par darbu Ministru kabineta noteiktās jomās un amatos vairs netiks dzēsti.

Grozījumi tika izstrādāti, lai izpildītu Ministru kabineta 2019. gada 17. jūlija rīkojumu Nr. 382 “Par konceptuālo ziņojumu “Par studiju un studējošo kreditēšanas no kredītiestāžu līdzekļiem ar valsts vārdā sniegto galvojumu modeļa maiņu””.

Grozījumos ir arī paredzēts, ka tiem kredītu ņēmējiem, kuriem kredītu dzēšana no valsts budžeta līdzekļiem sākta, pamatojoties uz Ministru kabineta rīkojumiem par kredītu dzēšanu no valsts budžeta līdzekļiem par darbu noteiktajās jomās un amatos, kas izdoti līdz 2018. gada 31. decembrim, kredītu dzēšana tiks turpināta atbilstoši MK noteikumu Nr. 219., MK noteikumu Nr. 220. un MK noteikumu Nr. 445 tiesiskajam regulējumam, kas bija spēkā līdz šo grozījumu spēkā stāšanās dienai.

 “Lielākais budžets Latvijas vēsturē, bet valdība turpina izrādīt iniciatīvu taupīt uz to nozaru rēķina, kas svarīgas sociālajai drošībai – veselība, izglītība, sociālā joma. Izglītības un zinātnes ministrijas virzītie grozījumi, raugoties no sociālās perspektīvas viedokļa, ir apbrīnojami tuvredzīgi, jo pauž “Tieciet galā paši!” attieksmi, kaut gan visai sabiedrībai šobrīd svarīgi, lai jaunie speciālisti būtu motivēti savu nākotni saistīt ar dzīvi un darbu Latvijā,” uzskata PROGRESĪVIE valdes loceklis un sociālās politikas speciālists V. Kleinbergs.

Atbilstoši PROGRESĪVO programmai izglītība ir visefektīvākais rīks sociālajai mobilitātei. Ar kvalitatīvu un pieejamu izglītību tiek nodrošinātas vienlīdzīgākas pašrealizācijas iespējas, kas veicina valsts izaugsmi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *