Jāpārtrauc sāls kaisīšana!

PROGRESĪVIE iestājas par sāls kaisīšanas ierobežošanu uz apdzīvoto vietu ielām un Latvijas autoceļiem. Izkaisītā sāls ir būtisks piesārņojuma avots. Tas nodara kaitējumu apdzīvoto vietu apstādījumiem, bojā gruntsūdeņus un vēlāk pārvēršas putekļu piesārņojumā ar būtisku negatīvu ietekmi uz cilvēku elpceļiem. Tāpat izkaisītā sāls ir kaitīga mājdzīvniekiem un nodara bojājumus autotransporta līdzekļiem, apģērbam un namīpašumiem, kā arī visai publiskajai infrastruktūrai – ceļa un ietvju segumiem, tiltiem un ēkām.

Sāls kaisīšana uz ietvēm būtu nekavējoties jāpārtrauc un būtu pieļaujama tikai ārkārtas situācijās. Sniegs un ledus ir jānovāc, nevis jākausē ar kaitīgām ķimikālijām. Sāls izmantošana uz brauktuvēm arī ir būtiski jāierobežo. Sniega kausēšana ar sāli uz brauktuvēm jau tagad ir pretrunā ar izvirzītajām prasībām ceļu uzturētājiem. Lietojot minēto metodi, veidojas sniega-sāls putra, bet tas ir pretrunā ar VAS «Latvijas Valsts Ceļi» standartiem, konkrēti «Valsts autoceļu ikdienas uzturēšanas darbu tehniskajām specifikācijām», kurās ir norādīts, ka «brauktuvei jābūt atbrīvotai no irdena sniega, slapja sniega vai sniega, kas sajaukts ar smiltīm vai sāli».

Partija PROGRESĪVIE aicina pašvaldības un ceļu uzturētājus ievērot noteiktos standartus un prasības.

  • Sāls uz brauktuvēm būtu jāizmanto tikai tajos apstākļos, kad tā pilda savu funkciju. Naudas taupīšanas nolūkos ir jāizbeidz bezjēdzīgie centieni ar sāls palīdzību izkausēt liela sniega daudzumu uz ceļa, tādējādi radot sniega-sāls putru, kas apdraud satiksmes drošību.
  • Uz gājējiem paredzētās ielas daļas no sāls izmantošanas ir jāatsakās pavisam. Ietves ir iespējams no sniega attīrīt un pretslīdēšanai apstrādāt ar smilti.
  • Daudz rūpīgāk būtu jāpievēršas tieši ceļu attīrīšanai no sniega.
  • Ir nopietnāk jāmeklē alternatīvas tehnoloģijas. Viena no tādām Latvijas gadījumā varētu būt ceļu apstrāde ar sakarsētu smilti, kas plaši tiek izmantota Skandināvijā. Tā gan samazina slīdamību, gan ilgāk saglabājas uz apstrādātās virsmas un nodara mazāku kaitējumu apkārtējai videi un infrastruktūrai.

Šobrīd izmantotā metodika ceļu uzturēšanai ziemas periodā liecina par atbildīgo personu īstermiņa domāšanu. Tiek izmantoti it kā lētākie risinājumi pašvaldībām un valstij, neskatoties uz to, ka tie nodara būtisku kaitējumu videi, infrastruktūrai un tās lietotājiem. Valsts un pašvaldību prioritātei būtu jābūt nevis to budžetiem un ietaupījumiem, bet gan sabiedrības labklājībai un ilgtspējīgai attīstībai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *