Jānis Zeltiņš – pieci ieteikumi uzņēmējdarbības atbalstam Rēzeknē


Vēl nemaz tik nesen, dzīvojot Rīgā un Londonā, es vienmēr visiem lielīju Rēzekni kā pilsētu, kur ir gandrīz viss nepieciešamais ideālai dzīvošanai. Līdzīgi domājot, jau pirms dažiem gadiem pārcēlos atpkaļ uz dzimto pilsētu ar visu savu ģimeni. Mūsu bērniem Rēzeknē ir pieejami pašvaldības bērnu dārzi, mākslas, mūzikas un sporta skolas. Pēc vidusskolas ir plašas iespējas apgūt augstāko izglītību Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Mums pat ir pašiem sava koncertzāle! Tiktāl jau labi, bet ko lai bērni dara, tad kad izaug un izmācās?

Dzīvojot svešumā sāku biežāk ievērot apkaimes nelielos veikaliņus un ražotājus, aizdomāties par mazo uzņēmēju būtību. Tie ir tādi paši cilvēki kā mēs – lai īstenotu savas idejas un mērķus, viņi bieži vien riskē ar saviem iekrājumiem, vai ar iespēju tikt bankas “nagos”. Prakse ir pierādījusi, ka apmēram puse no mazajiem uzņēmumiem pirmajos 3 gados pārtrauc savu darbību un tikai 30% sasniedz labus rādītājus. Iespējams, Jūs piekritīsiet, ka šis rādītājs nav pārāk iepriecinošs.

Prakse ir pierādījusi, ka apmēram puse no mazajiem uzņēmumiem pirmajos 3 gados pārtrauc savu darbību un tikai 30% sasniedz labus rādītājus.

Grūti iedomājieties, kā Rēzekne izskatītos bez kafejnīcām, maziem veikaliņiem, un citiem ikdienā tik nepieciešamajiem pakalpojumu sniedzējiem – bez mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, kuri strādā un dzīvo savā pilsētā. Šie cilvēki ir tie, kas ikdienā palīdz mums apmierināt visdažādākās vajadzības. Sākot no skaistumkopšanas un beidzot ar sadzīves tehnikas remontu. Mūsdienīga pilsēta nav iedomājama bez uzņēmīgiem cilvēkiem, kuru pienesumu mēs bieži vien pilnībā neaptveram:

  • Mazie un vidējie uzņēmēji maksā daudz un dažādus nodokļus, radot papildu ienākumus pilsētai.
  • Uzņēmējdarbība rada un uztur darbavietas – vietējie iedzīvotāju iegūst darbavietas tuvu dzīvesvietai! Tā vietā lai katru dienu pavadītu stundu vai pat vairāk ceļā uz darbu un no tā, strādājot tuvumā mēs varam veltīt vairāk laika sev un savai ģimenei.
  • Vietējie uzņēmēji ar savu šarmu, un neatkārtojamību popularizē pilsētu, un padara to pievilcīgāku tūristiem. (Piemēram visi zina, ka Siguldā ir gaisa trošu vagoniņš, un daudzi tur dodas, lai dzīvē izmēģinātu to). Savukārt, tūristu pieplūdums ļauj mums attīstīt viesmīlības, ēdināšanas un citas nozares, kas dod labumu katram iedzīvotājam.

Patiesība gan ir tāda – par uzņēmējdarbības ieguvumiem runāt var gari un plaši. Taču tieši pašvaldības rokās ir finansējums un instrumenti, kas ļautu Rēzeknei vairāk atbalstīt jaunos uzņēmējus. Kā Rēzeknes pilsēta varētu atbalstīt perspektīvus jaunos uzņēmumus?

 

  1. Bezmaksas konsultācijas. Pilsēta var sniegt bezmaksas konsultācijas jaunajiem uzņēmējiem, atbalstot ar nepieciešamo informāciju un pieredzi.
  2. Pieejamas telpas. Pašvaldība var uz noteiktu laiku piešķirt uzņēmuma lietošanā pašvaldības telpas/teritoriju. Ja vajadzīgās telpas nav iespējams piešķirt, tad pašvaldība var apmaksāt citu pieejamo telpu/teritoriju īri uz noteiktu laiku.
  3. Vienreizēji finansiālie granti. Perspektīvus uzņēmumus var atbalstīt ar vienreizēju grantu – līdz 2000 EUR, ar iespēju piešķirt šo grantu atkārtoti vēl nākamos divus gadus, ja bizness veiksmīgi attīstās. Šis grants ļautu uzņēmīgiem cilvēkiem segt sākotnējās izmaksas par ierīcēm, ārpakalpojumiem, telpu īri, remontu, mēbelēm un citiem produktiem vai pakalpojumiem.
  4. Atbalsts grāmatvedības slodzei. Pašvaldībai jāveicina legāla uzņēmējdarbība – tā var palīdzēt mazināt darba slogu, kas jauniem uzņēmumiem saistās ar atbildīgu nodokļu nomaksu. Pilsētas grāmatvežus var piesaistīt, lai sākotnēji palīdzētu risināt ar grāmatvedību saistītos jautājumus.
  5. Tīklošanās un kopdarbs. Domes iespēja un atbildība ir organizēt seminārus, sadarbības platformas un tīklošanos ar citiem uzņēmējiem. Pašvaldībai jādod iespējas dalīties ar savu pieredzi, lai uzņēmēji kopā meklētu risinājumus uz dažādiem izaicinājumiem un problēmām.

Katrs uzņēmējs zina – lai mūsu idejas veiksmīgi attīstītos un nestu peļņu, mums ir jāiegulda pamatkapitālā. Es zinu, ka Rēzeknes potenciāls uzņēmējdarbībā ir lielisks – to veido mūsu cilvēki, viņu idejas, radošums un drosme. Ir pienācis laiks, lai arī pašvaldība šo potenciālu atbalstītu pēc pilnas programmas.

Jānis Zeltiņš ir “Ausmeņa kebaba” vadītājs Rēzeknē. Jānis ir Latgales patriots, kurš savā dzimtajā pilsētā atgriezās pēc 11 gadu prombūtnes – ar ģimeni un uz palikšanu. Rēzeknē Jāņa mērķis ir uzlabot pilsētas atbalstu jaunajiem uzņēmējiem, bezdarba mazināšana un jaunatnes iesaistīšana sabiedriskajās aktivitātēs un pašvaldībā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *