Intervija ar Elgaru Felci, PROGRESĪVIE kandidātu Smiltenes novadā

Elgars Felcis ir zinātnieks un pētnieks, kurš mācījies vairākās prestižās pasaules augstskolās. Tagad Elgars ir atgriezies Latvijā, savas mājas veidojot tieši Smiltenes novadā. Elgaram ir izdevies panākt to, pēc kā tiecas visi – justies laimīgam. Kandidējot pašvaldību vēlēšanās, viņš apzinās, ka šis ir ļoti sarežģīts laiks, tāpēc „ir svarīgi koncentrēties uz novada iedzīvotāju labklājību un solidaritāti, ne tik daudz investējot dārgos infrastruktūras projektos, bet gan vairāk cilvēkos”.

Jūs startējat PROGRESĪVIE komandā. Ar ko jūs piesaistīja tieši šis politiskais spēks?
Trijos vārdos teiktu – svaigums, neatkarība un zināšanas. Pirmkārt, esam salīdzinoši jauni, bet ar plašu pasaules pieredzi. Vairāki biedri, tāpat kā es, ir jaunienācēji novadā. Otrkārt, esam raduši runāt tieši un ar darbiem pārliecināt par savām idejām, neesam atkarīgi no kādu uzņēmēju vai deputātu labvēlības. Treškārt, esam ar daudzveidīgām zināšanām un pieredzi attiecībā uz visām novada darbības jomām.

Jūs esat labs zaļā dzīvesveida piemērs. Patlaban tas kļuvis gandrīz vai par modes tendenci, bet cilvēki vēlas saprast, kā saka, vai to var uzlikt uz maizes?
Saistībā ar zaļām vai vides idejām jānorāda, ka daudzi tās pārprot, uzskatot, ka par tām varēs rūpēties kaut kad vēlāk, kad ekonomika būs sakārtota. Vai, citiem vārdiem sakot, ja pietiks naudas, tad padomāsim arī par vides aizsardzību. Tomēr ekosistēmu noturība, dabas resursu ilgtspējīga apsaimniekošana un vispār vides sistēmas ir cilvēka, sabiedrības un ekonomikas pamats. Nekad nav bijis citādi! Tāpēc, ja par šiem pamatiem mēs nerūpējamies, tad arī attīstība riskē būt īstermiņa un ar bīstamām blaknēm.

ekosistēmu noturība, dabas resursu ilgtspējīga apsaimniekošana un vispār vides sistēmas ir cilvēka, sabiedrības un ekonomikas pamats.

Mēdz teikt, ka, zaļi dzīvojot, ir gan lielāki izdevumi, gan jāpieliek vairāk pūļu. Kāda ir jūsu ģimenes pieredze?
Mūsu ģimenes dzīvesveida izvēles – audzēt daļu no savas pārtikas (dārzs, bites, putni, govis), cik iespējams, iegādāties no bioloģiskām saimniecībām, daudz braukt ar velosipēdiem, atteikties no lidošanas, dzīvot pieticīgāk. Tie ir nosacījumi, kas ļauj justies brīvākiem un laimīgākiem. Priecājamies par to, kas mums ir, nevis pārdzīvojam par to, kā nav. Esmu studējis piecās universitātēs dažādās Eiropas valstīs, dzīvojis ārpus Latvijas no 2008. līdz 2016. gadam un ļoti labi zinu, ka tur zāle nav zaļāka.

ElgarsFelcis_un_gimene

Kā tu skaties uz vienu no PROGRESĪVIE idejām Smiltenē – novads jaunām ģimenēm?
Esmu trīs bērnu tēvs, pētnieks un pasniedzējs Latvijas Universitātē. Domāju, ka tas man dod izpratni gan par to, ar ko mūsu novadā saskaras vecāki, gan zināšanas par sabiedriski un tautsaimnieciski svarīgām tēmām novada, valsts un globālā līmenī.

Tagad bieži dzird sakām – izmatojiet pandēmijas krīzi kā iespēju! Jūsu skatījums?
Pandēmijas krīze ir palēninājusi daudzu dzīves tempu un likusi daudz ko pārvērtēt. Saprast to, kas ir svarīgākais un kas tikai virspusīgs. Daudziem tas ir grūts laiks. Mūsu ģimenei arī ir pavisam citāds ritms ar trim bērniem mājās. Krīze nav pārvēršama tiešos ieguvumos, jo veselības krīze ir radījusi ekonomisko lejupslīdi, kuru paspilgtinās klimata krīze.

esam raduši runāt tieši un ar darbiem pārliecināt par savām idejām, neesam atkarīgi no kādu uzņēmēju vai deputātu labvēlības.

Tieši tāpēc no deputātiem vēlas risinājumus! Kādi būtu jūsu pirmie, galvenie darbi šajā amatā?
Ja kļūšu par deputātu, mani galvenie darbi būs uzlabot pašvaldības darbības caurskatāmību, komunikāciju ar sabiedrību un patiesi ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanu, samērojot cilvēku, vides un tautsaimniecības vajadzības.

Kāds ir jūsu skats uz jauno novada reformu?
Uzskatu, ka novadu reforma bija nepieciešama Latvijas tālākai attīstībai, taču ārkārtīgi svarīgi ir nodrošināt, lai visiem jauno novadu pagastiem ir sasniedzami pakalpojumi un iespējas attīstībai. To esam izvirzījuši par vienu no prioritātēm – saskatīt visu vajadzības. Domāju, ka PROGRESĪVIE vispār ir īpaši Latvijas politikā – ar pārliecinātu sociāldemokrātisko un ilgtspējas ideju kopumu, kā arī caurskatāmību savā darbā un neatkarību no lieliem ziedotājiem, kuru interesēm nereti partijām jākalpo. Liels prieks, ka šādi cilvēki esam satikušies arī Smiltenes novadā!

Elgars_ar_delu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *