Ikgadējās ienākumu deklarācijas visiem?


Vakar premjers Valdis Dombrovskis un labklājības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka gadījumā, ja tiks ieviesta progresivitāte darba algu nodokļos, tad nekas cits neatliks, kā teju visiem gatavot un iesniegt ikgadējās ienākumu deklarācijas. Šāda deklarēšanās būtu nepieciešama, jo tiktu sarežģīta nodokļu administrēšana.

Man ir tikai divi iespējamie skaidrojumi šādiem paziņojumiem:

• Pirmā iespēja – brīdī, kad sabiedrībā aktualizējas jautājums par progresīvu nodokļu sistēmu, šī ideja rupjā veidā tiek diskreditēta. Ja pirms vairākiem gadiem ministra amatā atrodoties Einārs Repše paziņoja, ka progresīvā nodokļu sistēma paredz nodokļu palielinājumu jau no 300 latu algas, tad tagad mēs tiekam biedēti ar birokrātiju un atskaišu rakstīšanu. Kuram gan gribās tā sarežģīt savas attiecības ar valsti?

• Otrā iespēja – Valsts vadītāji patiesībā patiešām nemaz nezina, cik cilvēki Latvijā strādā, kur strādā, kādas darba algas saņem, kādus cita veida ienākumus gūst. Dažādu valsts iestāžu sagatavotie dati ir nepilnīgi un būtiski atšķiras. Par nespēju saņemt šādu kvalitatīvu informāciju jau agrāk sūdzējušies valdības sociālie partneri. Izrādās, valstij šādi dati nemaz nav. Tas ne vien padara neiespējamu kvalitatīvu nodokļu sistēmas attīstīšanu, budžeta plānošanu, bet liedz veiksmīgi attīstīt valsti arī daudzās citās jomās!

Vai tas ir iespējams? Pēc visām strukturālajām reformām, ko valdība un ministrijas esot veikušas? Varbūt neviens valsts pārvaldē nav iedomājies, ka nodokļu administrēšanā var izmantot modernās tehnoloģijas un tādēļ jebkādas izmaiņas liekas tik biedējoši sarežģītas? Mums sola, ka esam teju sasnieguši modernu, mazu un fleksiblu valsts pārvaldi. Bet par pašiem pamatiem esam aizmirsuši.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *