PROGRESĪVIE vērš uzmanību uz 2021. gada budžeta grozījumiem, kas ietver izmaiņas arī likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”. Šie grozījumi paredz, ka gadījumā, ja darbinieks trīs mēnešu periodā saņem summu, kas mazāka par trim minimālajām mēnešalgām, obligātās iemaksas par šo starpību veic darba devējs. [1]
Sociālās apdrošināšanas iemaksu sistēma ir jāuzlabo, jo cilvēki nevar palikt bez sociālās aizsardzības, taču krīze nav īstais mirklis birokrātisku izmaiņu veikšanai. Šie grozījumi demonstrē Finanšu ministra Reira un Jaunās Vienotības birokrātisko attālinātību no realitātes, kurā dzīvo liela Latvijas iedzīvotāju daļa.
“Eiropā ir noteikts, ka nacionālas valstis nedrīkst ierobežot nepilnās slodzēs nodarbinātos cilvēkus. Aiz šiem grozījumiem slēpjas nopietns risks, ka tā vietā, lai apmaksātu nepilnas slodzes darbinieku sociālās iemaksas, uzņēmumi no viņiem vienkārši atbrīvosies. Tas ir nepieņemami, tas apdraud daudzas Latvijā neaizsargātākās grupas – vecākus, seniorus, cilvēkus ar īpašām vajadzībām.”
Atis Švinka, PROGRESĪVIE Jaunās ekonomikas darba grupas līdzvadītājs
Būtībā šie grozījumi, pretēji Eiropas nosacījumiem (direktīva 97/81/EK) [2], diskriminē cilvēkus, kas tiek nodarbināti nepilnās slodzēs. Ar šo lēmumu valdība vēlas likvidēt nepilnas slodzes darbiniekus mazāk apmaksātos darbos vai arī piespiest šos cilvēkus apgūt grāmatvedību un kļūt par pašnodarbinātajiem. Ieviešot Latvijā šādu diskrimināciju, paredzams, ka tiks vairota fiktīva nodarbinātība un ēnu ekonomika.
Tā kā darba devēji, visticamāk, par nepilnas slodzes darbiniekiem nevēlēsies maksāt vairāk, šis lēmums draud vēl grūtākā situācijā nostādīt sabiedrības mazaizsargātākās grupas. Necaurredzami lēmumi, kurus politiķi pieņem par nozarēm bez nozaru profesionāļu iesaistes, un grozījumi, kas virzās uz obligāto pilnas slodzes nodarbinātību, neatbilst Ziemeļvalstu labklājībai.
PROGRESĪVIE iestājas par cilvēkcienīgu, darbam atbilstošu atalgojumu neatkarīgi no nodarbinātības slodzes. #MeklējamLabklājību
Izlasi citus akcijas rakstus:
- 2021. gada budžets – Jaunās Vienotības stagnācija
- Studentu kreditēšana – tiesības lemt par savu nākotni
- Nepietiekams solis pareizā virzienā – veselības nozare 2021. gadā
- Valdībai jāatmet kaitīgie ieradumi budžetā
- Vai valdība ir gatava atbalstīt iedzīvotājus?
- Labklājības ministrei Petravičai ir jāatkāpjas no amata
- V. Kleinbergs: Tautai jāzina savi varoņi
- #MeklējamLabklājību 2021. gada budžetā
[1] http://titania.saeima.lv/LIVS13/saeimalivs13.nsf/0/84690352437a6198c225862600470c01/$FILE/833_2.pdf
[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=LEGISSUM%3Ac10416