Iestājamies pret nepilnu slodžu diskrimināciju

PROGRESĪVIE vērš uzmanību uz 2021. gada budžeta grozījumiem, kas ietver izmaiņas arī likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”. Šie grozījumi paredz, ka gadījumā, ja darbinieks trīs mēnešu periodā saņem summu, kas mazāka par trim minimālajām mēnešalgām, obligātās iemaksas par šo starpību veic darba devējs. [1]

Sociālās apdrošināšanas iemaksu sistēma ir jāuzlabo, jo cilvēki nevar palikt bez sociālās aizsardzības, taču krīze nav īstais mirklis birokrātisku izmaiņu veikšanai. Šie grozījumi demonstrē Finanšu ministra Reira un Jaunās Vienotības birokrātisko attālinātību no realitātes, kurā dzīvo liela Latvijas iedzīvotāju daļa.

Eiropā ir noteikts, ka nacionālas valstis nedrīkst ierobežot nepilnās slodzēs nodarbinātos cilvēkus. Aiz šiem grozījumiem slēpjas nopietns risks, ka tā vietā, lai apmaksātu nepilnas slodzes darbinieku sociālās iemaksas, uzņēmumi no viņiem vienkārši atbrīvosies. Tas ir nepieņemami, tas apdraud daudzas Latvijā neaizsargātākās grupas – vecākus, seniorus, cilvēkus ar īpašām vajadzībām.”

Atis Švinka, PROGRESĪVIE Jaunās ekonomikas darba grupas līdzvadītājs

Būtībā šie grozījumi, pretēji Eiropas nosacījumiem (direktīva 97/81/EK) [2], diskriminē cilvēkus, kas tiek nodarbināti nepilnās slodzēs. Ar šo lēmumu valdība vēlas likvidēt nepilnas slodzes darbiniekus mazāk apmaksātos darbos vai arī piespiest šos cilvēkus apgūt grāmatvedību un kļūt par pašnodarbinātajiem. Ieviešot Latvijā šādu diskrimināciju, paredzams, ka tiks vairota fiktīva nodarbinātība un ēnu ekonomika.

Tā kā darba devēji, visticamāk, par nepilnas slodzes darbiniekiem nevēlēsies maksāt vairāk, šis lēmums draud vēl grūtākā situācijā nostādīt sabiedrības mazaizsargātākās grupas. Necaurredzami lēmumi, kurus politiķi pieņem par nozarēm bez nozaru profesionāļu iesaistes, un grozījumi, kas virzās uz obligāto pilnas slodzes nodarbinātību, neatbilst Ziemeļvalstu labklājībai.

PROGRESĪVIE iestājas par cilvēkcienīgu, darbam atbilstošu atalgojumu neatkarīgi no nodarbinātības slodzes. #MeklējamLabklājību

Izlasi citus akcijas rakstus:


[1] http://titania.saeima.lv/LIVS13/saeimalivs13.nsf/0/84690352437a6198c225862600470c01/$FILE/833_2.pdf

[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=LEGISSUM%3Ac10416

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *