Ierosinām uzņēmējdarbības Ombudu

PROGRESĪVIE pamatprincips: Patiesa korupcijas apkarošana un caurspīdīga, godīga un saprotama politika ir pamats, lai neizšķērdētu nodokļu maksātāju naudu un attīstītu valsti.

Uzņēmēji bieži sastopas ar nesaprotamiem birokrātiskiem šķēršļiem, absurdām normām, kuras gan veicina korupciju, gan rada nevajadzīgu slogu uzņēmējdarbībai. Ņemot vērā to, ka uzņēmējiem, lai veiktu savu uzņēmējdarbību, ir jākontaktējās ar daudzām valsts iestādēm, jāpiemērojas likumiem, normām un pašvaldību noteikumiem, bieži vien ir grūti vai pat neiespējami efektīvi pievērst valsts atbildīgo iestāžu uzmanību tiem likumiem un praksēm, kas nekalpo saviem mērķiem, kavē uzņēmējdarbību un lieki tērē nodokļu maksātāju naudu, PROGRESĪVIE ierosina izveidot uzņēmējdarbības Ombudu.

“Nodarbojoties ar uzņēmējdarbību un redzot lieku birokrātiju vai neefektīvu problēmu risināšanu, nav pie kā vērsties, lai situāciju operatīvi labotu. Uzņēmējdarbības Ombuds palīdzētu uzlabot uzņēmējdarbības vidi, sākot ar pašvaldībām, valsts aģentūrām un ministrijām, beidzot ar ES normu interpretāciju vai mediāciju starp VID un uzņēmēju strīdu gadījumos, tādējādi veidojot progresīvāku un efektīvāku darbības vidi gan valsts pārvaldei, gan uzņēmējdarbībai,” norāda partijas PROGRESĪVIE valdes loceklis Ervins Labanovskis.

Ombuda uzdevums būtu izskatīt uzņēmēju sūdzības pēc būtības un, sadarbībā ar atbildīgajām valsts institūcijām, meklēt labākus risinājumus birokrātijas mazināšanai, nelietderīgo normu atcelšanai un jaunu risinājumu meklēšanā, lai uzņēmumus izveidot un vadīt Latvijā būtu vieglāk un efektīvāk.

Ombuds varētu sniegt valsts iestādēm ieteikumus, kā uzlabot esošos likumus/normatīvos aktus vai birokrātiskās prakses, un kalpotu par institūciju, kas meklē labākās prakses ārpus Latvijas un Latvijā, lai piedāvātu tās ieviest visās atbilstošajās institūcijās. Tāpat tas izskatītu ES normu piemērošanu uzņēmējdarbībā un sniegtu konsultācijas gadījumos, kad tās var interpretēt dažādi.

Nepieciešamības gadījumā Ombuds savestu kopā dažādas valsts institūcijas, lai apvienotu datubāzes, samazinātu birokrātiju un piemērotu vienādas, pamatotas prasības uzņēmējiem. Tas varētu nodrošināt arī mediāciju starp VID un uzņēmumiem nopietnu strīdu gadījumos. Šādas sarunas būtu kā pēdējā iespēja vienoties par mierizlīgumu pirms tiesāšanās.

PROGRESĪVIE redz, ka šāda institūcija varētu atrasties Premjerministra pakļautībā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *