Iepazīsties – Rīgas domes deputāts Miroslavs Kodis!

Miroslavs Kodis ir viens no PROGRESĪVIE jaunievēlētajiem Rīgas domes deputātiem, kurš līdzvada Satiksmes un transporta lietu komiteju un strādā Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā. Intervija notika novembra mēnesī.

Partijai PROGRESĪVIE tu pievienojies mazliet vairāk nekā pirms gada. Tagad jau esi viens no mūsu deputātiem Rīgas domē. Kādēļ tev ir svarīgi aktīvi darboties politikā, vai tu to ieteiktu arī citiem cilvēkiem?

Es sāku interesēties par politiku un norisēm valstī jau skolas gados, kad biju ievēlēts par skolas prezidentu un aktīvi darbojos nevalstiskajās organizācijās. Strādājot Latvijas televīzijas ziņu dienestā, es specializējos gan iekšpolitikā, gan ārpolitikā. Ļoti bieži esmu veidojis reportāžas gan no Rīgas domes, gan no Saeimas, gan no Ministru kabineta. Tātad esmu stāstījis par politiku. Kad aizgāju no televīzijas, paņēmu vairākus gadus pauzi, lai attīstītu savu uzņēmumu.

Un esmu domājis par to, ka vairs nevēlos stāstīt par politiku, bet, kā mēs PROGRESĪVAJOS sakām – veidot to pašu rokām. Tāpēc tas ir sava veida turpinājums – iestāties politiskajā partijā un kandidēt vēlēšanās. Protams, pats galvenais iemesls, kāpēc esmu politikā, ir tas, ka dzīvoju Latvijā, tā ir mana dzimtene, mīlu mūsu valsti un vēlos padarīt to labāku, lai mums visiem šeit būtu patīkami un droši dzīvot.

Es redzu, kas notiek. Es braucu sabiedriskajā transportā, iepērkos veikalos, runāju ar cilvēkiem. Redzu, ka jaunieši brauc prom, ka neredz šeit savu nākotni. Uzlabot situāciju valstī es varu, tikai aktīvi darbojoties politikā un īstenojot progresīvas idejas. Tieši tāpēc es sāku aktīvi darboties, jo vairs nav ko gaidīt, ir jārīkojas tagad. Un arī citiem iesaku iesaistītes politikā. Ja arī kāds vai kāda nevēlas kandidēt un kļūt par deputātu, ir vēl ļoti daudz citu iespēju, kā pozitīvi ietekmēt procesus Latvijā – darboties nevalstiskajās organizācijās, piedalīties piketos, izsacīt savu viedokli debatēs un diskusijās vai palīdzēt progresīvajai politiskajai kustībai. Mums ir vajadzīgi aktīvi cilvēki, jo tikai kopā mēs būsim spējīgi kaut ko mainīt.

Tu darbojies Satiksmes un transporta lietu komitejā un Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā. Kas ir kopīgs abām komitejām, kādi uzdevumi stāv priekšā?

Kopīgais šeit ir mūsu visu drošība. Satiksmes un transporta lietu komitejā rūpēsimies par ceļu satiksmes drošību, bet Drošības un kārtības komitejā, piemēram, par drošību uz ielas. Bet vispār jautājumu un uzdevumu ir ļoti daudz. Man ir gandarījums, ka strādāšu tieši šajās komitejās. Protams, es kā progresīvais politiķis vienmēr atbalstīšu un aizstāvēšu arī labklājību, pieejamus mājokļus un vides jautājumus. Šajās nozarēs Rīgas domē strādā un komitejas vada mani izcilie kolēģi, kuriem es uzticos un kurus atbalstu. Tāpēc es varu pievērsties citām jomām, kuras man ir tuvas.

Es jau desmit gadus vadu pasažieru pārvadājumu kompāniju, zinu visas grūtības transporta jomā. Pats Rīgā braucu gan ar auto, gan ar velosipēdu un elektrisko skrejriteni, ļoti bieži izmantoju sabiedrisko transportu un arī eju kājām, tātad uz savas ādas esmu izbaudījis un zinu visas transporta un satiksmes problēmas. Mūsu uzdevums ir atvērt pilsētu cilvēkiem, padarīt to par drošu un ērtu vietu dzīvošanai, strādāšanai un brīvā laika pavadīšanai.

Runājot par konkrētiem uzdevumiem, man ir prieks, ka tieši PROGRESĪVIE panāca to, ka Marijas un Čaka ielā būs velojosla. Kaut arī pagaidu josla, bet tas mums ļaus nopietnāk izskatīt un nākotnē ieviest arī pastāvīgu velojoslu. Liels izaicinājums ir sabiedrisko transportu padarīt ērtu un pievilcīgu, lai iedzīvotāji to izmantotu, bet privātās automašīnas tiktu lietotas brīvdienās, garākos maršrutos. Es gribu pievērst lielāku uzmanību drošībai uz ielas, it īpaši vakaros. Uzskatu, ka Rīgā ir svarīgi uzstādīt vairāk novērošanas kameru, lai policisti varētu sekot līdzi situācijai uz ielas un nepieciešamības gadījumā ātri reaģēt.

Satiksmes un transporta lietu komitejā tu esi viens no vadītāja vietniekiem. Kādas būs tavas atbildības jomas?

Man ir prieks, ka abi Satiksmes un transporta lietu komitejas vietnieki ir PROGRESĪVIE. Mēs ar Agnesi Loginu strādājam vienotā komandā un darām visu kopā, bet, protams, būs arī jautājumi, kurus sadalīsim. Es, piemēram, plānoju pievērsties sabiedriskā transporta attīstībai. Strādāsim kopā ar “Rīgas satiksmi”. Vispirms vēlos izpētīt maršrutu noslogojumu, problēmas. Es jau regulāri saņemu vēstules no iedzīvotājiem ar viedokļiem un priekšlikumiem sabiedriskā transporta maršruta attīstībai. Noteikti ir daudz tā, ko mainīt un pilnveidot.

Esmu vairākus gadus dzīvojis Londonā un redzēju, kā sabiedriskais transports attīstās tur. Protams, daudzi teiks, ka Rīga nav Londona, ka mums nav metro. Bet mēs vienalga varam pārņemt veiksmīgas idejas gan no Londonas, gan no citām Eiropas pilsētām, jo Rīgā ir daudz kas uzlabojams.

Vēl, strādājot Satiksmes un transporta lietu komitejā, vēlos pievērst uzmanību ceļu satiksmei un drošībai, it īpaši mazāk aizsargāto dalībnieku, tātad gājēju, drošībai. Mums vajag vairāk drošu un gaišu gājēju pāreju, mums ir vajadzīgi gudrie luksofori un jauni, pārbūvēti krustojumi. Mums vajag arī uzlabot drošību dzīvojamo māju pagalmos, kur pie atļautā ātruma 20 km/h automašīnas ļoti bieži brauc ar 50 km/h un ātrāk. Izaicinājumu ir daudz, un man ir vēlme tos risināt.

Saprotams, ka varas maiņa Rīgā saistās ar cerībām, ka pie atbildības tiks saukti nopietnos korupcijas noziegumos apsūdzētie cilvēki. Ko varam gaidīt no Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas?

Es ļoti ceru, ka tā arī notiks. Ka neviens cilvēks, kurš ir veicis koruptīvas darbības, nepaliks nenotiesāts. Mums ir stingri jāpasaka, ka mēs nosodām korupciju un nosodām rīcības, kas korupciju vairo un atbalsta. Un es ļoti ceru, ka tiesībsargājošās iestādes nopietni strādās pie tā, lai noziedznieki tiktu saukti pie atbildības. Bet mēs komitejā parūpēsimies, lai Rīgas pašvaldībā korupcija tiktu apkarota. Mūsu pienākumos, piemēram, ietilpst pašvaldības pretkorupcijas stratēģijas pārraudzība. Mums ir arī svarīgi korupcijas un tās risku novēršanas veicināšanā iesaistīt sabiedrību, tātad rīkot diskusijas, seminārus un informatīvas kampaņas, strādāt pie tā, lai cilvēki droši un ērti var sniegt konfidenciālu informāciju par korupcijas aizdomām.

Tu esi dzīvojis vairākās Rīgas apkaimēs. Ko apkaimes var gaidīt no pārmaiņu koalīcijas?

Daudz esmu lasījis tādus viedokļus, ka politiķi dzīvo kaut kur uz savas salas un viņus neuztrauc, kā dzīvo iedzīvotāji. PROGRESĪVIE deputāti ir tādi paši cilvēki kā citi. Mēs dzīvojam apkaimēs, blakus citiem rīdziniekiem, ejam uz tiem pašiem veikaliem, braucam ar tiem pašiem tramvajiem un trolejbusiem, braucam arī ar velosipēdiem kopā ar citiem velosipēdistiem. Es Rīgu saucu par savām mājām jau 21 gadu. Esmu dzīvojis gan kojās Ķengaragā, gan īrētā dzīvoklī Teikā un Purvciemā, bet tagad jau vairākus gadus esmu Pļavnieku iedzīvotājs.

Gribu, lai katras apkaimes cilvēki justos piederīgi Rīgai. Lai festivāli un koncerti notiktu arī pilsētas mikrorajonos, ne tikai centrā. Lai katra apkaime būtu sava veida centrs. Lai mums blakus mājai būtu viss nepieciešamais, piemēram, poliklīnika, bibliotēka, sporta un bērnu laukums, skola ar kvalitatīvu izglītību. It īpaši izmanība jāpievērš attālākajiem mikrorajoniem, tādiem kā Daugavgrīva, Bolderāja, Vecmīlgrāvis un Jaunciems. Priekšvēlēšanu laikā bijām gandrīz visās Rīgas apkaimēs, un atšķirība ir ļoti jūtama. Kad bijām Jaunciemā, sajutāmies, ka esam ārpus Rīgas, kaut kur ļoti, ļoti tālu… bet tā nav. Visas apkaimes ir daļa no mūsu galvaspilsētas. Un visi iedzīvotāji ir vērtīgi – gan tie, kuri dzīvo Vecrīgā, gan tie, kuri dzīvo Bolderājā un Vecmīlgrāvī.

Kā tu izskaidrotu zemo vēlētāju aktivitāti vēlēšanās? Ko vajadzētu darīt politiskajai varai, lai to palielinātu? 

Man ir ļoti žēl, ka cilvēki ir tik vīlušies politiskajā varā un uzticības līmenis ir tik zems, ka viņi pat neredz jēgu iet uz vēlēšanām. Iepriekšējie politiķi, ne tikai Rīgā, bet arī kopumā valstī, ir gadiem mums rādījuši, ka iedzīvotāji viņiem nav svarīgi, ka cilvēku labklājības līmenis viņus neuztrauc. To ļoti labi parāda arī politiķu darbības vai, es pat teiktu, bezdarbība pandēmijas laikā. Kad politiķi mierīgi skatās uz veselas jomas nāvi, ar to es domāju tūrismu, un vienīgais, ko mēs dzirdam no premjera, ir “ejiet un pārkvalificējieties”.

Arī nākamā gada valsts budžets, nodokļu grozījumi atkal ir kārtējā valdības izgāšanās. Mēs, PROGRESĪVIE, cītīgi esam meklējuši labklājību šajā piedāvātajā budžetā, bet diemžēl neesam to atraduši. Palielināt vēlētāju uzticību un atkal atgūt ticību ievēlētajai varai mēs varam tikai ar darbiem. Mums ir jāparāda, ka mēs esam pārmaiņu koalīcija, ka mēs – un šeit es domāju tieši partiju PROGRESĪVIE – esam jauns un enerģisks spēks, kuram rūp katrs iedzīvotājs un katra joma. Tikai ar darbiem un pozitīvu rezultātu varēsim panākt, lai cilvēki atkal uzticētos politiķiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *