Iepazīsties – Rīgas domes deputāte Antoņina Ņenaševa!

Antoņina Ņenaševa ir partijas PROGRESĪVIE līdzvadītāja. Vēlēšanās viņa kļuva par vienu no Rīgas domes deputātiem, tagad viņa būs arī Pilsētas īpašumu komitejas vadītāja vietniece.

PROGRESĪVIE ir viena no retajām partijām, kuru vada vai līdzvada sievietes. Arī Rīgas domē septiņas no mūsu 11 deputātiem ir sievietes. Kādēļ tas ir svarīgi?

Es ļoti pozitīvi vērtēju šo vēlēšanu rezultātus. Mēs saprotam, ka ar lielāku atbalstu nāk arī lielāka atbildība, jo tagad varam tieši lemt par politisko dienas kārtību. Esmu īpaši priecīga par mūsu sieviešu pārstāvniecību, jo tas daudz pasaka arī par mūsu vēlētāju – redzam, ka sievietes nenovērtē par zemu, tieši otrādi, mēs saņemam atbalstu savām kompetencēm.

Manuprāt, tas ir liels ieguvums arī Rīgai, jo mūsu galvaspilsēta ir ļoti dažāda. Arī vecuma, nacionalitāšu un citu īpašību ziņā, tādēļ ir svarīgi, ka mēs varam tiešā veidā pārstāvēt visdažādāko sabiedrības grupu vajadzības.

Tu būsi Izglītības, kultūras un sporta komitejā (protams!) un Pilsētas īpašumu komitejā. Kā tu apvienosi šīs jomas?

Jā, iespējams, tas izklausās ne pārāk intuitīvi, tomēr tieši izglītības nozarei ir liela saistība ar īpašumiem – šī komiteja ir atbildīga par pašvaldības īpašumiem, kuros ietipst skolu un bērnudārzu ēkas. Ja runājam par bērnudārzu rindām un telpu izmantojuma iespējām, šīm komitejām ir vistiešākā saistība.

Tā kā es esmu vietniece Īpašumu komitejā, varu teikt, ka katram komitejas vietniekam pārmaiņu koalīcijā būs savas atbildības jomas, savas specialitātes un uzdevumi. Kā vietniece es būšu atbildīga par sadarbību ar citām komitejām, lai nodrošinātu efektīvu saziņu un pieejamo resursu izmantošanu, tai skaitā izglītības jomā.

Vēlēšanu laikā bērnudārzu rindas pieminēja, šķiet, visi politiskie spēki. Kā patlaban izskatās šā jautājuma risinājumi?

Šajā jautājumā man ir tiešām pozitīva pieredze ar pārmaiņu koalīcijas partneriem, jo jau no sarunu sākuma tieši jautājuma aktualitātes dēļ bijām vienisprātis. Mūsu kopīgais mērķis ir šo rindu likvidācija, tomēr, protams, tam ir dažādi varianti. Viena iespēja ir kompensāciju palielināšana – palielināt pašvaldības līdzmaksājumus vecākiem, kuru bērni iet privātajos bērnudārzos. Tā ir naudas lieta, kas, manuprāt, ir īstermiņa risinājums.

Tomēr rindu jautājums nav tikai par ēkām, tas ir par cilvēkiem un pedagogu trūkumu. Piemēram, Zolitūdē tika atjaunota pirmsskolas izglītības iestāde, taču grupas nevarēja sākt strādāt, jo pietrūka pedagogu. Rindās gaidīja bērni jau četru gadu vecumā. Tādēļ mēs atbalstām privātos bērnudārzos gadījumos, kur pašvaldība vēl netiek galā, taču jāņem vērā konkurence – uz šiem dārziņiem var aiziet pedagogi, kas strādā pašvaldībā.

Tādēļ mums ir jādomā ilgtermiņā, Rīgai ir jāatbalsta un jāpiesaista jaunie pedagogi. Mums ir jāatbalsta viņu studijas, jāsniedz atbalsts dzīvesvietas nodrošināšanā, iespējams, jākompensē saistītie kredītmaksājumi, jo tas nav adekvāti, ka visā valstī pirmsskolas pedagogiem ir tikai ap 60 budžeta vietu. Kopumā no tiem cilvēkiem, kas sāk studēt pedagoģiju, klasē vienu gadu nostrādā tikai 10%. Šis ir jautājums par slodzi, atalgojumu, izdegšanu un atbalsta trūkumu, un tā risināšanā jāsadarbojas gan valstij, gan pašvaldībai.

Šogad pār izglītības nozari krīt arī Covid-19 ēna. Kā varam saglabāt mācību procesu, vienlaikus parūpējoties par drošību?

Šis ir īpaši sarežģīts jautājums, jo smaga atbildība tiek uzlikta katras skolas administrācijas pleciem. Tie cilvēki ir pelnījuši līdzjūtību un sapratni, jo šis ir ļoti grūts periods. Tā ir katastrofa valsts līmenī, jo Covid krīze vēl vairāk saasina jau esošās problēmas izglītībā, piemēram, pedagogu trūkumu. Pašvaldība var palīdzēt, var palīdzēt vairāk, taču diemžēl liela atbildība gulstas arī uz Izglītības ministriju. Atgādināšu, ka tiesības uz bezmaksas pamatizglītību un vidējo izglītību mums ir paredzētas Satversmē – šādā situācijā mēs nedrīkstam piespiest vecākus iegādāties bērniem planšetes. Turklāt ir jāņem vērā arī vecāku noslogojums un rocība.

Savukārt pašvaldībai vajadzētu strādāt pie tā, lai sākumskolas bērniem maksimāli nodrošinātu klātienes mācības. Tas ir liels slogs strādājošiem vecākiem, cieš arī mācību process, un īpaši cieš mazāk aizsargātas grupas. No šiem sarežģījumiem un attālinātām mācībām visvairāk cieš bērni, kuriem jau ir grūtības mācībās vai ģimenē, tāpēc mums jādara vairāk, lai neradītu situāciju, ka daļa bērnu mācībās atpaliek jau sākumskolā. Protams, drošība ir visas sabiedrības jautājums, tādēļ mums katram jāievēro piesardzība, lai pēc iespējas ilgāk noturētu klātienes mācības.

PROGRESĪVIE mērķis Rīgā ir pārstāvēt visas Rīgas apkaimes. Tu nāc no Zolitūdes. Kas ir aktuālākie jautājumi šajā apkaimē?

Jā, esmu dzīvojusi gan Zolitūdē, gan Imantā. Šeit aktuāli jautājumi ir “Rail Baltica” apbūve un Anniņmuižas īpašums. Esam arī tikušies ar Anniņmuižas biedrību. Anniņmuižai ir liels potenciāls – lai gan šis īpašums pieder LU un tātad daļēji arī valstij, saglabāt šo vietu būtu iedzīvotāju interesēs. Tā būtu vērtīga pulcēšanās, brīvdabas aktivitāšu vieta abām apkaimēm. Šajos jautājumos maksimāli jāiesaista paši apkaimju iedzīvotāji, lai projekti neignorētu arī viņu vajadzības, lai kliedētu cilvēku bažas par pārbūvi, lai nodrošinātu tik trauslo un svarīgo saikni starp iedzīvotājiem un viņu vēlētajām institūcijām.

Departamentiem ir vairāk jāiesaistās un jātiekas ar iedzīvotājiem, jo viņiem jābūt iespējām zināt, redzēt un piedalīties. Domes un deputātu uzdevums ir ieklausīties visu apkaimju iedzīvotājos un pārstāvēt viņu intereses. Tā, lai mēs atrastu labāko risinājumu visiem.

Rīgas vēlēšanās bija zema iedzīvotāju aktivitāte. Šķiet, ka tieši krievvalodīgais vēlētājs neatnāca uz šīm vēlēšanām. Ko tu teiktu cilvēkiem, kas vīlušies Saskaņā, bet nevēlas balsot par citām partijām?

Nu, es jūs ļoti labi saprotu. Un uzrunāt cilvēkus un pārliecināt viņus par to, ka esam pelnījuši viņu balsis, – tā ir mūsu atbildība. Mēs neesam anti-Saskaņas partija, mūsu mērķis ir palielināt iedzīvotāju iesaisti un pārstāvēt jebkuru Latvijas iedzīvotāju. Mēs esam spēks, kas iestājas pret korupciju, kas iestājas par zaļu un sociāli atbildīgu Rīgu. Pārmaiņu koalīcijas deputātu atbildība ir pārstāvēt arī rīdziniekus, kuri par viņiem nebalsoja, un tieši partijai PROGRESĪVIE, iespējams, ir vislielākā atbildība. Diemžēl ļoti šaubos, vai bijušos Saskaņas atbalstītājus gribēs vai spēs uzrunāt citi koalīcijas partneri, jo tam pamatā ir ilga vēsture. Ir savi iemesli, kādēļ cilvēki tik ilgi Saskaņu atbalstīja vai balsoja par šo spēku kā „mazāko ļaunumu”. Mūsu atbildība ir domē pierādīt, ka neesam vērsti ne pret vienu grupu, bet pārstāvam dažādu, iekļaujošu un progresīvu Rīgu.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *