FM jāskaidro parāda atdošana (+atbilde)


Finanšu ministrija ar lepnumu paziņojusi, ka Latvija ir atdevusi 1,1 miljardu eiro, kurus savulaik aizņēmās no Starptautiskā valūtas fonda (SVF). Runa ir par starptautiskā aizņēmuma programmu, kuras ietvaros Latvija kopumā aizņēmās 4,5 miljardus eiro. Līdzās SVF, naudu mums aizdeva arī Eiropas Komisija, Pasaules Banka un arī ERAB, kas veica ieguldījumu AS „Parex banka”.

Steidzīgā parāda atdošana liek uzdot vairākus jautājumus. Piemēram, kādēļ valsts steidzas vispirms atdot to parāda daļu, kurai ir zemākā procentu likme? Tādēļ biedrība PROGRESĪVIE ir vērsusies LR Finanšu ministrijā ar lūgumu pagodināt sabiedrību ar detalizētāku skaidrojumu un pamatojumu priekšlaicīgai parāda atdošanai.

Kā norādīts Valsts Kases mājas lapā, SVF aizdevuma daļai procentu likme bija 1,912 %, Eiropas Komisijas daļai – 2,875 % līdz 3,375 %, bet Pasaules Bankas daļai – 4,18 % līdz 4,22 %. Tas ļauj secināt, ka Latvija vispirms ir izvēlējusies atdot to parāda daļu, kura izmaksā vislētāk. Turklāt parāds ir nevis vienkārši atdots, bet pārfinansēts, aizņemoties līdzekļus privātajā sektorā ar 2,750 % likmi, kas ir ausgtāka kā SVF aizdevumam.

Biedrība PROGRESĪVIE pieļauj, ka parāds vispirms ir atdots tieši SVF tādēļ, ka fonda eksperti arvien biežāk Latvijas vadošās amatpersonas nostadījuši neērtās un nepatīkamās situācijās. SVF jau vairākkārt norādījis politiķiem, ka Latvijas veiksmes stāstam ir pamatīgi trūkumi, kuri apdraud mūsu valsts ekonomiskās izaugsmes ilgtspēju. Kā viens no būtiskākajiem trūkumiem norādīta nodokļu sistēma, kura uzliek pārāk lielu slogu darbaspēkam, turklāt veicina netaisnīgu darba algu aplikšanu ar nodokļiem, padarot Latviju par nevienlīdzīgāko valsti Eiropas Savienībā. Tāpat izteikto problēmu lokā minēta emigrācija, augstais bezdarba līmenis un lielais to cilvēku skaits, kuri dzīvo nabadzībā.

Ar pēdējo kritisko pēcprogrammas uzraudzības ziņojumu SVF nāca klajā vēl šī gada novembrī, un nu izskatās, ka politiķi pēc iespējas ātrāk vēlas atbrīvoties no tādiem aizdevējiem, kuri publiski norāda uz neatrisinātiem jautājumiem un nepatīkamām problēmām.

Biedrība PROGRESĪVIE uzskata, ka daudz nozīmīgāka par priekšlaicīgu aizdevuma atmaksāšanu būtu līdzekļu investēšana Latvijā, lai mazinātu sociālo spriedzi, celtu Latvijas konkurētspēju un atrisinātu citas problēmas, kas apdraud Latvijas ilgtspējīgu izaugsmi.

Valsts kases atbilde uz biedrības PROGRESĪVIE jautājumu:

Valsts kasei pirms termiņa atmaksājot Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) aizdevumu, dārgs īstermiņa aizdevums tika pārfinansēts ar lētu ilgtermiņa aizņēmumu.

Procentu likme SVF aizdevumam pēc septembrī veiktās daļējās ātrākās atmaksas samazinājās no apmēram 2,8 līdz 2%, kas joprojām uzskatāma par ļoti augstu procentu likmi aizdevumam ar atlikušo dzēšanas termiņu vidēji 1,5 gadi, jo finanšu tirgos resursus ar šādu atmaksas termiņu varētu piesaistīt ar likmi zem 1%. SVF aizdevums tādēļ pārfinansēts, turklāt – ar ilgtermiņa aizņēmumu (obligācijām), lai novērstu tālāku pārfinansēšanas risku, ar ļoti zemu ilgtermiņa (7 gadu) ienesīguma likmi 2,889 ASV dolāriem, kas ir būtiski zemāka par šā gada februārī emitēto eiroobligāciju ienesīguma likmi 5,375%.

Ja tikko emitētiem vērtspapīriem tiktu noteikta 5,375% ienesīguma likme, procentu izdevumi par šiem vērtspapīriem septiņos gados kopā būtu par apmēram 218 miljoniem ASV dolāru lielāki – šis ir ietaupījums, kurš tika nodrošināts, izvēloties vērtspapīru emisijai piemērotāko brīdi.

Savukārt Eiropas Komisijas aizdevuma pirmstermiņa atmaksa nav iespējama, jo aizdevums Latvijai tika nodrošināts no finanšu resursiem, kas piesaistīti Eiropas Savienībai, emitējot vērtspapīrus finanšu tirgos, un neietver pirmstermiņa atmaksas iespējas. Pasaules Bankas aizdevuma pirmstermiņa atmaksa būtu saistīta ar nesamērīgi lielām soda naudām, kā rezultātā šī aizdevuma atmaksa pirms termiņa ir finansiāli neizdevīga. Līdz ar to pārējo starptautiskā aizņēmuma programmas ietvaros saņemto aizdevumu pirmstermiņa atmaksa pašreiz netiek plānota.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *