Enkurs Latvijas izaugsmei

zeme-no-kosmosa
Viss liecina, ka Latvija zinātne un zinātnieki saņems kārtējo triecienu. No šā gada ir pārtraukta Latvijas dalība Eiropas Kosmosa aģentūrā (EKA), jo Latvija atteikusies veikt pirmo dalības maksas maksājumu EKA. Latvija bija pirmā ES valsts, kas stājās šajā aģentūrā, bet tagad trūkst politiskās gribas un vieglā veidā var tikt zaudētas aģentūras sniegtās iespējas.

Varbūt 1,5 miljoni eiro kādam šķiet ļoti liela summa, īpaši laikā, kad trūkst nauda skolotāju algām un citām jūtīgām lietām. Tomēr dalības maksa EKA būtu jāuztver kā investīcija, kas tiks atpelnīta ar uzviju. Lielisks piemērs ir Igaunija, kas ar projektu un pasūtījumu starpniecību jau tagad atgūst ieguldīto.

EKA aģentūra nodrošinātu ne vien darbu un izaugsmi mūsu zinātniekiem, bet attīstības iespējas Latvijas robotu būvētājiem, kas jau guvuši atzinību pasaulē, pieeju pētījumiem par plūdu prognozēm, pat lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares nākotnē gūtu inovatīvus risinājumus savai izaugsmei. Šobrīd neatlicinot finansējumu dalības maksas segšanai, nākotnē mēs par inovācijām, pētījumiem un citiem pakalpojumiem, kuru izstrādē un ieviešanā būtu varējuši piedalīties, vairākkārtīgi pārmaksāsim.

Vai šī atkal būs tā reizi, kad savu politiku veidojam tikai īstermiņam?

Ja aizvadītajā gadā ierēdņu komandējumiem valsts spēja rast vairāk kā 8 miljonus, tad nekavējoties jāspēj atrast nepieciešamais finansējums Latvijas dalībai EKA. Pēc ieguldītā finansējuma zinātnē, inovācijās un izpētē, Latvija ES valstu vidū ir pēdējās vietās. Katrs gads, kad nespējam šai nozarei rast adekvātu finansējumu, ir enkurs mūsu ekonomiskajai izaugsmei nākotnē.

Latvijas radio diskusija par mūsu dalību EKA: KLAUSIES ŠEIT

Guntis Laurins, biedrības PROGRESĪVIE biedrs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *